Публікація

Заява проекту «Без кордонів» ГО «Центр Соціальна Дія» щодо насильницького викрадення громадянки РФ Амінат Бабаєвої

Вчора, 22 вересня Громадська організація “Центр Соціальна Дія”, в рамках проекту “Без кордонів”, зробила заяву щодо справи громадянки РФ Амінат Бабаєвої.

vykradennya-lyudyny-777x437

ЗАЯВА

Проекту «Без кордонів» ГО «Центр Соціальна Дія»

Співпраця зі спецслужбами країни-агресора та порушення законодавства видається за роботу із “забезпечення інтересів національної безпеки”

09 вересня 2016 року до України прибула громадянка Російської Федерації Амінат Бабаєва, яка попросила про притулок в Україні. Через три дні, 12 вересня 2016 року Амінат Бабаєву було викрадено з приміщення управління міграційної служби в Харкові та силоміць доправлено на територію РФ. Три доби перебування п. Бабаєвої на території України сповнені порушень законодавства й нехтуванням правами і свободами з боку відразу трьох державних установ України. Завершення цього перебування дає підстави припускати злагоджену співпрацю українських та російських спецслужб – попри агресію РФ проти України.

Виходячи з того, що відомо Проекту “Без кордонів”, представники державних органів України порушили низку нормативно-правових актів, як національних – так і міжнародних, зокрема: Конвенцію ООН «Про біженців», Конвенцію ООН «Проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання», Конвенцію «Про захист прав людини і основоположних свобод» (т.зв. «Європейську конвенцію»), Закон України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового чи тимчасового захисту».

Виклад фактів, про які стало відомо Проекту «Без кордонів»:

09 вересня 2016 року співробітники Проекту «Без кордонів» дізналися про те, що в т.зв. «режимній зоні» (зона до проходження паспортного контролю) Міжнародного аеропорту «Харків» перебуває Амінат Бабаєва – громадянка Російської Федерації, уродженка Дагестану, яка того самого дня прибула рейсом з Туреччини і попросила надати їй притулок в Україні. Вдалося отримати інформацію про те, що співробітники Державної прикордонної служби України не прийняли її заяву, натомість повідомили про те, що вишлють її назад до Туреччини. Уночі з 09 на 10 вересня до неї не було допущено адвоката. Протягом наступної доби доля Амінат Бабаєвої була предметом пильної уваги правозахисників та представника Уповноваженого ВР України з прав людини, з одного боку – та прикордонників і представників Служби безпеки України (які також відвідали п.Бабаєву і провели з нею бесіду), з іншого.

Протягом всього цього часу шукачці притулку не віддавали паспорт, відібраний у неї відразу по прибутті, відмовлялися приймати заяву з проханням про надання статусу біженця, та періодично погрожували видворенням з території України.

Врешті-решт, 11 вересня 2016 року Амінат Бабаєву допустили на територію України і дозволили звернутися за захистом. За отриманими повідомленнями, те, що вона звернеться із відповідним проханням до управління Державної міграційної служби України наступного дня (у понеділок, 12 вересня), було обумовлено у момент її звільнення.

12 вересня п.Бабаєва прибула до управління ДМС України, де подала прохання про надання статусу біженця. По кількагодинному проведенні процедур їй, за наявною інформацією, було вручено повідомлення про відмову в прийнятті документів. Оскаржити це повідомлення п.Бабаєва не встигла, оскільки відразу після цього група осіб, в одному з яких вона впізнала чоловіка, який навідував її в аеропорту як співробітник СБУ, силоміць витягла її з будівлі управління ДМСУ і, запхавши до автомобіля, відвезла у невідомому напрямку. Адвокат п.Бабаєвої вирушив до місцевого управління СБУ, однак не зміг ані побачити свою клієнтку, ані дізнатися, де вона перебуває.

Згідно з інформацією, яку натепер не видається можливим перевірити, у п.Бабаєвої викрадачі забрали планшет, а саму її примусово вивезли на територію РФ через КПП «Гоптівка» і доправили до м. Бєлгород, де на неї вже чекали представники російських силових структур.

Вгадувати, ким були викрадачі, не треба: Служба безпеки України у своєму повідомленні від 13 вересня 2016 року інформує, що саме СБУ «примусово повернула з території України громадянку РФ». В тому ж повідомлені СБУ заявляє, що попри рішення СБУ про примусове видворення, п. Бабаєва добровільно повернулась до РФ. І це – попри те, що можливість ухвалення п. Бабаєвою рішення про добровільне повернення до країни, куди вона так побоювалася бути виданою, виглядає практично неможливим.

Виходячи з інформації, яку натепер має Проект «Без кордонів», можна стверджувати, що між 9 і 12 вересня 2016 року було грубо порушено права Амінат Бабаєвої, норми українського й міжнародного права з боку співробітників Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Державної міграційної служби України.

Аби з’ясувати, що сталося з Амінат Бабаєвою, чому були порушені її права, як можливо виправити завдану шкоду або компенсувати її, та що зробити, аби подібного не сталося в майбутньому щодо інших шукачів притулку (яких Україна зобов’язалася захищати, підписавши й ратифікувавши, зокрема, Конвенцію ООН про біженців 1951 року і Протокол до неї 1967 року), – треба, аби наступні державні органи пояснили:

Державна прикордонна служба України:

Чому Амінат Бабаєву утримували понад добу в аеропорту, не приймаючи її прохання про притулок?
Чому до неї не допустили адвоката?
Хто приймав рішення щодо її утримання та недопуску адвоката?

Державна міграційна служба України:

Чи Амінат Бабаєва подавала прохання про притулок до органів Державної міграційної служби України?
Чому було ухвалене рішення про відмову їй у розгляді прохання по суті?
Чи повідомляли Амінат про можливість і терміни оскарження відмови у прийнятті документів?
Чому справу Амінат Бабаєвої завершили розглядати у позаробочий час, а не перенесли його на інший день?

Служба безпеки України:

На яких підставах було здійснено затримання Амінат Бабаєвої у приміщенні управління ДМС України?
Де вона перебувала від моменту затримання? Чому про її місце перебування не повідомили адвоката, і не дали йому змоги побачитися з нею?
Як (і на підставі чого) було вилучено планшет Амінат Бабаєвої, і де він зараз?
На яких підставах, і ким, було винесене рішення про її примусове видворення з території України? Чи була їй роз’яснена можливість оскаржити таке рішення? Чи була їй надана така можливість?
Як саме Амінат Бабаєва залишила територію України? Чи супроводжували її співробітники СБУ? Якщо так – до якого географічного пункту тривав цей супровід?
Чи здійснювалась будь-яка комунікація співробітниками СБУ зі співробітниками ФСБ, МВС чи інших силових структур РФ стосовно Амінат Бабаєвої?

Ми працюватимемо над тим, аби отримати відповіді на ці питання якнайскоріше.

Для детальнішої інформації:

Максим Буткевич, співкоординатор Проекту “Без кордонів”:

[email protected]  +380 50 334 8780

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: