Публікація

Заява щодо неприпустимості надання військовим поліцейських функцій

Ми, правозахисні та громадські організації, закликаємо парламент утриматись від надання військовослужбовцями Національної гвардії України поліцейських функцій та відхилити законопроект №3105 від від 21.02.2020. 

Цим законопроектом серед іншого пропонується надати військовослужбовцям Національної гвардії України (далі – НГУ) право складати протоколи про адміністративні правопорушення, затримувати, доставляти та/або передавати органам правопорядку (які в законопроекті називаються правоохоронними) осіб, які вчинили або лише підозрюються у вчиненні адміністративного правопорушення, проводити особистий огляд і огляд речей громадян та здійснювати інші, не властиві для військових функції.

Законопроект впроваджує необгрунтовано широкий діапазон адміністративних правопорушень, за скоєння яких уповноважені особи НГУ мають право складати протоколи. 

Окрім того, занепокоєння викликає надання права військовослужбовцям НГУ “застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото- і кінозйомки, відеозапису, у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України”. Вказане створює потенційну можливість здійснення військовослужбовцями НГУ прихованого спостереження за особою, річчю або місцем, яке по-суті є видом негласних слідчих (розшукових) дій і має проводитись у порядку, передбаченому ст. 269 Кримінального процесуального кодексу України за рішенням суду та лише уповноваженими органами, до яких НГУ не відноситься. 

Зазначені зміни до законодавства можуть призвести до зловживань владними повноваженнями з боку посадових осіб НГУ та надмірного обмеження прав і свобод людини і громадянина. 

Це вже не перша спроба влади  використовувати мілітаризований орган для виконання непритаманних йому поліцейських функцій. Крім того, що військовослужбовці не проходять спеціальну підготовку, не мають необхідних знань та навичок для здійснення поліцейської діяльності, в разі порушень прав людини з їх боку буде ускладнена процедура відновлення прав потерпілих та притягнення до відповідальності порушників. 

Цей законопроект є особливо небезпечним в країні, яка є частково вільною та не має сталої демократії. Окрім того, з огляду на значну кількість поліцейських на душу населення, ми вважаємо неприпустимим надавати додаткові поліцейські функції військовослужбовцям. 

Тому ми закликаємо депутатів Верховної Ради України не приймати законопроект  №3105 від від 21.02.2020.

 

Асоціація УМДПЛ

ГО Truth Hounds

ГО Народний Захист

Харківський інститут соціальних досліджень

Освітній дім прав людини в Чернігові

ГО Черкаський правозахисний центр

Правозахисна ініціатива

ГО “Центр соціальних ініціатив “Атом”

Чугуївська правозахисна група

Харківський антикорупційний центр

Благодійний фонд «Восток SOS»

Правозахисний центр «Поступ»

ГО “Школа Медіапатріотів”

Центр політико-правових реформ

Центр прав людини ZMINA

ГО “Центр розвитку та демократії”

Медійна ініціатива за права людини

ГО “Українське Піратське Співтовариство”

ГО “Обʼєднання Толока”

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Центр громадянських свобод

StateWatch

Фундація «Відкритий Діалог».

Підписати заяву

Прізвище та ім’я

E-mail

Назва організації

Список підписів:

ZAP, ZAP, 2 Липня 2022, 9:29
arachni_name), arachni_name, 13 Квітня 2021, 21:08
arachni_name, arachni_name, 13 Квітня 2021, 21:07
Дмитро Науменко, ГО МАРТ, 10 Квітня 2020, 14:52
Дуднік Інга, ГО "Територія успіху", 10 Квітня 2020, 0:37

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: