Публікація

УГСПЛ взяла участь у підготовці інформаційного повідомлення щодо Криму до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду

25 лютого 2021 року Генеральний прокурор Ірина Венедіктова, керівник прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний та виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко підписали чергове інформаційне повідомлення до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду. Воно стосується серйозних порушень посадовцями РФ міжнародного гуманітарного права та прав людини на тимчасово окупованій території півострова Крим, зокрема щодо масштабних і систематичних дій проти українських та іноземних журналістів і працівників ЗМІ.

В ході підготовки цього інформаційного повідомлення було проаналізовано тисячі статей та документів з мережі Інтернет, звіти міжнародних міжурядових і неурядових організацій, відкриті РФ кримінальні провадження та судові рішення, видані окупаційною владою.

Інформаційне повідомлення щодо переслідування РФ журналістів на окупованому півострові – вже 16-те, що направляється до Офісу Прокурора МКС стосовно порушень міжнародного гуманітарного права в Криму та на Донбасі.
В ньому викладені факти переслідування та репресій щодо тих представників медіа, які об’єктивно висвітлювали процес окупації Кримського півострова та відкрито виступали проти збройної агресії РФ. Журналісти стали жертвами незаконних затримань, насильницького переміщення з окупованої території, видворення (депортації), позбавлення права на справедливий суд, нелюдського поводження та посягання на їхнє життя і здоров’я. Фізичне переслідування і психологічний тиск на журналістів з боку посадовців РФ та представників її окупаційної влади досягли свого піку на початку окупації у лютому 2014 року та з такою ж активністю тривають і досі.

Кількість ЗМІ зменшено в 13 разів з 3000 на початку 2014 року до 232 навесні 2015 року. За оцінками неурядових громадських організацій, зафіксовано понад 300 випадків переслідування журналістів.

Протягом 2014-2020 років прокуратурою АР Крим та міста Севастополя ініційовано 21 кримінальне провадження щодо щонайменше 42 фактів порушення прав журналістів та інших представників ЗМІ на території тимчасово окупованого півострова Крим. Принаймні третина з них розпочата за фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

Вже повідомлено 13 підозр у вчиненні злочинів щодо працівників медіа. Серед підозрюваних, окрім представників незаконно створеного збройного формування “Самооборона Криму”, також колишні працівники Служби безпеки України, які перейшли на бік країни-агресора, вступили на службу до ФСБ РФ та судді окупаційних судів, які виносили вироки щодо журналістів та блогерів.

Під час прес-конференції у прес-центрі інформаційного агентства “Інтерфакс-Україна” були представлені деталі інформаційного повідомлення.

«Порушення прав людини та свободи слова в Криму під час російської окупації тісно пов’язано з переслідуванням та утисками стосовно журналістів. Фактично, найперше, що зробила Російська Федерація під час окупації півострова – захопила інформаційний простір, що дало змогу монологом транслювати ідеї «русского мира» та позбавити права голосу тих, хто чинив опір окупантам.  Працівники українських й іноземних ЗМІ та блогери зазнали серйозних порушень своїх прав і, на жаль, ця ж тенденція продовжується на півострові протягом усього часу окупації» – зазначила Дар’я Свиридова, перша заступниця Постійного представника Президента в АР Крим.

Ігор Поночовний, керівник прокуратури автономії у ході брифінгу повідомив: «Активна фаза окупації півострова супроводжувалася потужним тиском на представників ЗМІ. У кримінальних провадженнях прокуратури автономії містяться численні докази незаконного кримінального переслідування журналістів та їх родин, проведення незаконних обшуків, затримань, звинувачень в екстремістській діяльності, які лягли в основу інформаційного повідомлення до Офісу прокурора МКС. Наприклад, ряд представників  медіа, зокрема, з  Центру журналістських розслідувань та проекту Радіо Свобода «Крим.Реалії», внесені РФ до списку екстремістів, кореспондентка інформагенції “France Press” отримала попередження від “прокуратури Республіки Крим” за “екстремістські погляди” через те, що критикувала незаконні затримання кримських татар на своїй сторінці в соціальній мережі».

За результатами розслідування кримінальних проваджень вказаної категорії, прокуратура автономії  повідомила про підозри учасникам незаконного збройного формування «Самооборона Криму», колишнім працівникам Служби безпеки України, які після окупації перейшли на бік ворога та вступили на службу до ФСБ РФ, а також суддям окупаційних судів, які виносили вироки щодо журналістів та блогерів – додав керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя.

«Державна політика РФ покликана знищити будь-які прояви свободи слова на окупованій території, і це стосувалося не лише представників ЗМІ, але й тих, хто поширював інформацію, що суперечить думкам окупаційної влади і так званому правопорядку на території Кримського півострова. Більше того, поширення в Криму кримінального законодавства РФ було здійснено, у тому числі, з метою встановлення цензури висловлювань і придушення громадянської опозиції до окупаційної влади. Внаслідок таких незаконних дій кількість ЗМІ на території півострова була зменшена майже в 13 разів: з 3000 (станом на початок 2014 року) до 232 (станом на весну 2015 року). Зазначені злочинні дії держави-окупанта та її окупаційної адміністрації підпадають під ознаки злочину переслідування в розумінні статті 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду» – повідомив виконавчий директор Громадської спілки “Українська Гельсінська спілка з прав людини” Олександр Павліченко.

Про важливе рішення Офісу прокурора МКС щодо закінчення стадії попереднього вивчення справи «Ситуації в Україні» детально розповіла  Ольга Коріняк, заступник начальника управління Офісу Генерального прокурора: «Найвища міжнародна інстанція у сфері кримінальної юстиції визнала, що на окупованих територіях України мають місце воєнні злочини та злочини проти людяності. І наразі ми чекаємо відкриття повноцінного розслідування щодо трьох великих груп злочинів: вчинених під час військових дій, під час затримань та в Криму. Ми й надалі продовжуємо фіксувати та збирати докази, що свідчать про порушення РФ норм міжнародного гуманітарного права. Як обіцяв заступник Генерального прокурора Гюндуз Мамедов, який координує розслідування злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, ми зібрали і передаємо факти порушення прав журналістів в тимчасово окупованому Криму. У перспективі – передача до МКС фактів щодо знищення культурних цінностей на півострові» –

«Тиск на свободу слова у Криму підсилюється постійно. Вже сім років ми спостерігаємо, як Росія знущається з журналістів та блогерів на півострові. З початку окупації ми зафіксували більш ніж 350 таких випадків.   Це затримання блогерів і журналістів, блокування українських медіа, нові диктаторські закони, заборона в’їзду в Крим журналістів. Усі ці факти увійшли до доповіді про свободу слова в окупації, яка стала основою для подання в Міжнародний кримінальний суд, про яке сьогодні як раз і йде мова» – говорить Ірина Сєдова, медіакоординаторка та дослідниця в Кримській правозахисній групі.

Під час брифінгу своєю історією кримінального переслідування в Криму поділився Микола Семена – український журналіст, кореспондент «Крим.Реалії» (проект Радіо Свобода в Україні), який безпосередньо зазнав незаконного кримінального переслідування з боку окупаційних «правоохоронних органів». Увесь судовий процес щодо цього журналіста, був покликаний створити видимість правосуддя в Криму, але став яскравим прикладом репресій, на які здатна держава-окупант стосовно осіб, що об’єктивно говорять про події на півострові. Однак, після відбування покарання, повернувшись з окупованого Криму, Микола Семена й надалі продовжує висвітлювати події, що мають місце на окупованому півострові.

 

Підготовлено за матеріалами https://www.gp.gov.ua та https://www.facebook.com/prok.arkrym

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: