Коротко про нас
Українська Гельсінська спілка сприяє розвитку гуманного суспільства, що базується на повазі до людського життя, гідності та гармонійних стосунків між людиною, державою і природою через створення платформи для співпраці між членами Спілки та іншими учасниками правозахисного руху.
Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) — найбільша в Україні асоціація громадських правозахисних організацій, метою якої є сприяння практичному виконанню гуманітарних статей Заключного акту Гельсінської наради з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) 1975 року, інших прийнятих на його розвиток міжнародних правових документів, а також усіх інших зобов’язань України в сфері прав людини та основних свобод.
Спілка об’єднує 26 правозахисних недержавних організацій. Метою діяльності УГСПЛ є захист прав людини.
УГСПЛ вважає себе частиною гельсінського руху і продовжувачем традицій та діяльності Української Гельсінської групи сприяння виконанню Гельсінських угод – УГГ.
Історія створення Української Гельсінської спілки з прав людини
Створення Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) є у певному сенсі унікальним, оскільки було зумовлене розвитком зусиль правозахисних організацій щодо побудови системної мережевої співпраці, а також історичними традиціями.
Подолання структурних і системних проблем у сфері прав людини потребує консолідації і структуризації роботи правозахисних організацій. З цією метою у 2003 році була створена коаліція правозахисних організацій (Рада українських правозахисних організацій — РУПОР), в рамках якої були утворені секретаріат для координації й розширення співпраці та робочі групи по окремим основним правам людини для системної роботи й зміни ситуації на всеукраїнському рівні.
Такі групи складаються з організаційпартнерів, що працюють в одній й тій же галузі. Основним координатором цього процесу стала Харківська правозахисна група.
Правозахисна діяльність здійснювалася через ці робочі групи у чотирьох площинах:
- надання правової допомоги: надання безкоштовної правової допомоги людям у конкретних випадках порушення прав людини і основних свобод та неможливості захистити їх самостійно, зазвичай, через роботу громадських приймалень;
- моніторинг законодавства й правозастосувальної (адміністративної) практики органів державної влади та місцевого самоврядування у сфері прав людини, та інформування громадськості, влади та міжнародної спільноти про порушення прав і свобод;
- освіта та промоція прав людини і основних свобод;
- моніторинг і розробка нового законодавства, взаємодія з органами влади щодо його прийняття й впровадження та зміни адміністративної практики для забезпечення прав людини.
1 серпня 1975 року уряди 35 держав Європи і Північної Америки, у тому числі і уряд СРСР, підписали Гельсінські угоди, що були покликані закріпити нові відносини в Європі, забезпечити виконання у кожній з них високих принципів демократії та прав людини. Розуміючи, що за умов Радянської України це практично неможливо, 9 листопада 1976 р. група правозахисників об’єдналася для сприяння виконанню Гельсінських угод. УГГ була створена у складі: Олесь Бердник – письменник-фантаст, Петро Григоренко (він став представником групи у Москві), Левко Лук’яненко, Оксана Мешко, Ніна Строката, Іван Кандиба, Олексій Тихий, Микола Руденко (керівник Групи), Мирослав Маринович, Микола Матусевич.
У 1988 році УГГ була перетворена на Українську Гельсінську Спілку (УГС), котра проте вже мала виразно політичні, а не правозахисні функції. Із складу УГС вийшли засновники усіх національнодемократичних партій, а більшість членів УГС заснували у 1990 році Українську Республіканську Партію. Тому вона була перетворена 1990 році на Українську Республіканську Партію. Щоби продовжити традицію неполітичного правозахисного руху в Україні, 16 червня того ж року з ініціативи Оксани Мешко було створено Український комітет «Гельсінкі90», який так і залишився підрозділом Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих.
З огляду на це, на Першому українському форумі громадських правозахисних організацій «Моніторинг прав людини на виборах», який проходив під егідою РУПОРу з 31 березня по 1 квітня було прийнято рішення утворити Українську Гельсінську спілку з прав людини (УГСПЛ) — всеукраїнську асоціацію громадських правозахисних організацій, метою якої є сприяння практичному виконанню гуманітарних статей Заключного акту Гельсінської наради з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) 1975 року, інших прийнятих на його розвиток міжнародних правових документів, а також усіх інших зобов’язань України у сфері прав людини та основних свобод. Одним із засновників УГСПЛ став і Український комітет «Гельсінкі90».
Завданнями організації стали створення організаційних можливостей для реалізації всеукраїнських правозахисних проектів при збереженні самостійності існуючих організацій; надання можливості здійснювати ними як самостійну діяльність, так і брати участь у реалізації всеукраїнських проектів новоствореної організації; залучення до рівноправної співпраці іноземних та міжнародних організацій; інституціоналізація правозахисного руху.
Офіційна реєстрація УГСПЛ відбулась 30 червня 2004 року, а фактично Спілка почала працювати з серпня 2004 року. З жовтня 2004 року УГСПЛ є асоційованим членом Міжнародної Гельсінської Федерації за права людини.