Історія та здобутки спілки - Українська Гельсінська спілка з прав людини

Історія та здобутки спілки

Історія

  • 1975

    Підписання Гельсінських угод 35 державами Європи та Північної Америки, у тому числі СРСР, зобов’язуючи їх до дотримання принципів демократії та прав людини.

  • 2002

    Створення Української Гельсінської групи (УГГ) для сприяння виконанню Гельсінських угод.

    Основоположниками стали Олесь Бердник, Петро Григоренко, Левко Лук’яненко та інші видатні правозахисники.

  • 2002

    Заснування Ради українських правозахисних організацій (РУПОР) Харківською правозахисною групою.

    Володимир Яворський стає виконавчим директором РУПОРу.

  • 2004

    Створення Всеукраїнської асоціації правозахисних організацій Українська Гельсінська спілка з прав

    Новий етап у співпраці правозахисних організацій.

  • 2004

    Місія УГСПЛ оголошена

    Сприяння розвитку гуманного суспільства, заснованого на повазі до людського життя, гідності та гармонійних відносинах між людиною, державою і природою.

  • До сьогодні

    УГСПЛ стає найбільшою та найвпливовішою правозахисною організацією в Україні

    Об’єднуючи 26 недержавних правозахисних організацій та продовжуючи сприяти захисту прав людини.

Здобутки

Коротко про нас

Українська Гельсінська спілка сприяє розвитку гуманного суспільства, що базується на повазі до людського життя, гідності та гармонійних стосунків між людиною, державою і природою через створення платформи для співпраці між членами Спілки та іншими учасниками правозахисного руху.

Українська Гельсінська спілка з прав людини  (УГСПЛ) — найбільша в Україні асоціація громадських правозахисних організацій, метою якої є сприяння практичному виконанню гуманітарних статей Заключного акту Гельсінської наради з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) 1975 року, інших прийнятих на його розвиток міжнародних правових документів, а також усіх інших зобов’язань України в сфері прав людини та основних свобод.

Спілка об’єднує 26 правозахисних недержавних організацій. Метою діяльності УГСПЛ є захист прав людини.

УГСПЛ вважає себе частиною гельсінського руху і продовжувачем традицій та діяльності Української Гельсінської групи сприяння виконанню Гельсінських угод – УГГ.

Історія створення Української Гельсінської спілки з прав людини

Створення Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) є у певному сенсі унікальним, оскільки було зумовлене розвитком зусиль правозахисних організацій щодо побудови системної мережевої співпраці, а також історичними традиціями.

Подолання структурних і системних проблем у сфері прав людини потребує консолідації і структуризації роботи правозахисних організацій. З цією метою у 2003 році була створена коаліція правозахисних організацій (Рада українських правозахисних організацій — РУПОР), в рамках якої були утворені секретаріат для координації й розширення співпраці та робочі групи по окремим основним правам людини для системної роботи й зміни ситуації на всеукраїнському рівні.

Такі групи складаються з організаційпартнерів, що працюють в одній й тій же галузі. Основним координатором цього процесу стала Харківська правозахисна група.

Правозахисна діяльність здійснювалася через ці робочі групи у чотирьох площинах:

  • надання правової допомоги: надання безкоштовної правової допомоги людям у конкретних випадках порушення прав людини і основних свобод та неможливості захистити їх самостійно, зазвичай, через роботу громадських приймалень;
  • моніторинг законодавства й правозастосувальної (адміністративної) практики органів державної влади та місцевого самоврядування у сфері прав людини, та інформування громадськості, влади та міжнародної спільноти про порушення прав і свобод;
  • освіта та промоція прав людини і основних свобод;
  • моніторинг і розробка нового законодавства, взаємодія з органами влади щодо його прийняття й впровадження та зміни адміністративної практики для забезпечення прав людини.

1 серпня 1975 року уряди 35 держав Європи і Північної Америки, у тому числі і уряд СРСР, підписали Гельсінські угоди, що були покликані закріпити нові відносини в Європі, забезпечити виконання у кожній з них високих принципів демократії та прав людини. Розуміючи, що за умов Радянської України це практично неможливо, 9 листопада 1976 р. група правозахисників об’єдналася для сприяння виконанню Гельсінських угод. УГГ була створена у складі: Олесь Бердник – письменник-фантаст, Петро Григоренко (він став представником групи у Москві), Левко Лук’яненко, Оксана Мешко, Ніна Строката, Іван Кандиба, Олексій Тихий, Микола Руденко (керівник Групи), Мирослав Маринович, Микола Матусевич.

У 1988 році УГГ була перетворена на Українську Гельсінську Спілку (УГС), котра проте вже мала виразно політичні, а не правозахисні функції. Із складу УГС вийшли засновники усіх національнодемократичних партій, а більшість членів УГС заснували у 1990 році Українську Республіканську Партію. Тому вона була перетворена 1990 році на Українську Республіканську Партію. Щоби продовжити традицію неполітичного правозахисного руху в Україні, 16 червня того ж року з ініціативи Оксани Мешко було створено Український комітет «Гельсінкі90», який так і залишився підрозділом Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих.

З огляду на це, на Першому українському форумі громадських правозахисних організацій «Моніторинг прав людини на виборах», який проходив під егідою РУПОРу з 31 березня по 1 квітня було прийнято рішення утворити Українську Гельсінську спілку з прав людини (УГСПЛ) — всеукраїнську асоціацію громадських правозахисних організацій, метою якої є сприяння практичному виконанню гуманітарних статей Заключного акту Гельсінської наради з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) 1975 року, інших прийнятих на його розвиток міжнародних правових документів, а також усіх інших зобов’язань України у сфері прав людини та основних свобод. Одним із засновників УГСПЛ став і Український комітет «Гельсінкі90».

Завданнями організації стали створення організаційних можливостей для реалізації всеукраїнських правозахисних проектів при збереженні самостійності існуючих організацій; надання можливості здійснювати ними як самостійну діяльність, так і брати участь у реалізації всеукраїнських проектів новоствореної організації; залучення до рівноправної співпраці іноземних та міжнародних організацій; інституціоналізація правозахисного руху.

Офіційна реєстрація УГСПЛ відбулась 30 червня 2004 року, а фактично Спілка почала працювати з серпня 2004 року. З жовтня 2004 року УГСПЛ є асоційованим членом Міжнародної Гельсінської Федерації за права людини.