Публікація

Судді Донеччини відвідали курс УГСПЛ «Застосування норм МГП в національному правосудді»

Українська Гельсінська спілка прав людини провела пілот нового навчального курсу «Застосування норм міжнародного гуманітарного права в національному правосудді». Зазначений курс був розроблений на прохання суддів Донецької області, які перші відчули потребу в застосуванні МГП під час здійснення правосуддя в українських судах. І недаремно, бо Донецька область з перших днів активної фази війни відчула неправомірну поведінку російських загарбників.

Російська армія обстріляла Авдіївку на Донеччині з “Точки-У” та “Градів”, 12 березня, 2022 року. Джерело: телеграм Павла Кириленка.

Експерти курсу Роман Мартиновський, адвокат, експерт ГО «Регіональний центр прав людини» та Юрій Усманов, к.ю.н., директор Навчально-наукового інституту міжнародних відносин ПЗВО «Київський міжнародний університет», співзасновник ГО «Центр міжнародного гуманітарного права і перехідного правосуддя», побудували курс з двох частин таким чином, щоб учасники поступово заглиблювалися в проблематику використання МГП.

Перший вебінар, який пройшов 31.05.2022р., був присвячений основам міжнародного гуманітарного права.

Захід охопив поняття та історію МГП, його складові частини, структуру та принципи МГП. Учасники також дізналися про визначення понять «збройний конфлікт» та його види та ознайомилися з основною термінологією та статусом учасників збройного конфлікту. Також присутні розглянули питання співвідношення МГП, міжнародного кримінального права та міжнародного права прав людини. Тренери приділили увагу і міжнародному договору, що заснував Міжнародний кримінальний суд, – Римському Статуту. Зокрема, учасники та учасниці обговорили  злочини, що покриваються Римським статутом:

  • злочин агресії,
  • геноцид,
  • злочини проти людяності,
  • воєнні злочини.

 

На початку червня  відбувся другий вебінар «Практичне застосування норм МГП», присвячений застосуванню МГП під час діяльності суддів.

Під час нього представники та представниці Феміди  дізналися про кваліфікацію збройного конфлікту в судових рішеннях, обговорили норми “права війни”, які при цьому використовуються, особливості кваліфікації планування, підготовки, розв’язання та ведення агресивної війни (стаття 437 Кримінального кодексу України), порушення законів та звичаїв (стаття 438 КК України), геноцид (стаття 442 КК України). Також теренери приділили увагу особливостям розгляду справ щодо комбатантів.

Комбатанти- особи, які входять до складу збройних сил сторони, що перебуває у збройному конфлікті (крім медперсоналу, служителів культу, військових юристів, інтендантів), і беруть безпосередню участь у бойових діях. Їх правовий статус уперше було визначено у Додатку до IV Гаазької конвенції про закони та звичаї сухопутної війни 1907  і розвинено у  Женевських конвенціях про захист жертв війни 1949 і Додатковому протоколі І до них 1977 (п. 2 ст. 43). Також учасники дізналися про запобіжні заходи щодо військовополонених та особливості кваліфікації дій комбатантів та військово-політичного керівництва рф за ст. ст. 110, 113, 114, 114-1 КК України.

За відгуками учасників, курс вийшов дуже насичений і дав їм базові теоретичні та практичні знання. Наступне проведення зазначеного навчального курсу планується наприкінці червня спільно з Одеським відділенням Національної школи суддів України.

Зазначений курс може бути корисним не лише суддям, а й адвокатам. Тож в разі зацікавленості в проходженні зазначеного курсу, можна звертатися до координатора освітнього напрямку УГСПЛ – Ольги Семенюк на електрону пошту [email protected].

Ольга Семенюк, координатора освітнього напрямку УГСПЛ

 

Захід організовано за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка впроваджується УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: