Звернення правозахисників до Турчинова щодо необхідності прийняття закону про переселенців - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Звернення правозахисників до Турчинова щодо необхідності прийняття закону про переселенців

Заяви

Голові Верховної Ради України Турчинову О.В.
Головам депутатських фракцій
Народним депутатам України
Від правозахисних організацій та організацій,
що опікуються проблемами внутрішньо переміщених осіб (ВПО)

Шановний Олександре Валентиновичу!
Шановні голови депутатських фракцій!
Шановні народні депутати!

Вже більше ніж півроку громадяни України, втікаючи від масових порушень прав людини та рятуючи своє життя, переселяються з Криму та окремих регіонів Сходу України на інші території, покидаючи свої домівки, роботу, звичне життя.

За останніми даними Верховного комісара ООН у справах біженців, кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні значно перевищує 400 тисяч осіб. Однак, держава досі не має закону, спрямованого на забезпечення прав переміщених осіб. Держава не виконує обов’язків щодо захисту прав своїх громадян, які опинилися в біді, і лише волонтерська допомога дещо пом’якшує ситуацію. Відсутність законодавчого регулювання, враховуючи наближення холодів, може призвести до справжньої гуманітарної катастрофи.

28 серпня 2014 р. народні депутати Пацкан В.В., Геращенко І.В., Іонова М.М., Луценко І.С., Шевченко А. В., Бенюк Б.М., Кайда О.П. зареєстрували законопроект «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» за номером 4490а-1. Даний проект розроблений з залученням представників громадських організацій, що займаються допомогою переселенцям, фахівців ОБСЄ, УВКБ ООН, Адміністрації Президента та отримав позитивну оцінку експертів. На превеликий жаль, Верховна Рада України не розглянула законопроект 16 вересня, а 14 жовтня він навіть не був включений до порядку денного, – і це при тому, що Президент України Петро Порошенко відзначив законопроект, як пріоритетний.

Зазначимо також, що на ухвалення цього закону чекають не тільки вимушені переселенці й волонтери, а й міжнародна спільнота. Відповідні заяви зробили ООН і Рада Європи. Президент Європейської Комісії Жозе Мануел Баррозу звернувся з листом щодо необхідності ухвалення закону до Президента України Петра Порошенка. Неприйняття даного закону вже негативно впливає на міжнародний імідж України.

Зважаючи на те, що ухвалення Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» має високе соціальне значення, бо від нього залежить становище сотень тисяч осіб, а також те, що Закон відкриває шлях для міжнародної допомоги як переселенцям, так і державі у вирішенні проблем, пов’язаних із вимушеним внутрішнім переселенням, просимо Вас зробити все можливе, щоб проект був розглянутий і прийнятий на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради України 20 жовтня 2014 року.

З повагою,
Олександра Матвійчук,
голова правління Центру Громадянських Свобод, координатор Євромайдан SOS
Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи
Микола Козирев, голова правління Української Гельсінкської спілки з прав людини
Аркадій Бущенко, виконавчий директор Української Гельсінкської спілки з прав людини
Борис Захаров, керівник адвокаційного центру Української Гельсінської спілки з прав
людини
Альберт Заславський директор СГО “Київський Будинок Прав Людини”
Ольга Скрипник, голова Центру громадянської просвіти «Альменда»
Олександр Горбатко, головний координатор – директор ГО «Донбас СОС»
Максим Буткевич, ініціатива «Дім друзів», співкоординатор Проекту «Без кордонів» ГО Центр Соціальна Дія»
Наталія Новик, Центр інформації про права людини
Анастасія Мартиновська, голова ГО “Регіональний центр прав людини”
Катерина Бутко, Київ SOS