Публікація

Звернення до громадськості представників Громадської ради з питань свободи слова та інформації з приводу неухвалення Верховною Радою змін до Цивільного кодексу України, положення якого загрожують свободі слова в Україні

Верховна Рада України 12 травня не підтримала в першому читанні внесення змін до Цивільного кодексу України, які б стали на заваді небезпеці використання Цивільного кодексу проти свободи слова в Україні, “віддавши” лише 214 голосів “за” законопроект “Про внесення змін до Цивільного та Цивільного процесуального кодексів України” (щодо права на інформацію) депутатів М. Томенка, Ю. Артеменка, С.  Гмирі, Е. Матвійчука (реєстр. № 3547), спрямований на вирішення проблем чинного Цивільного кодексу.

Водночас, Цивільний кодекс України має низку дуже серйозних недоліків.

Так, зокрема, згідно з частиною третьою статті 277 “негативна інформація, поширена про особу, є недостовірною”. Це положення є непрофесійним, вкрай суперечливим і таким, що може допускати кілька протилежних тлумачень.

Також вкрай дивним і небезпечним є твердження викладене у частині третій статті 296 про те, що “інформація, яка подається посадовою, службовою особою при виконанні нею своїх службових обов’язків є достовірною”. Монополізація права на істину “посадовими, службовими особами при виконанні ними своїх службових обов’язків” порушує не лише законодавство України, але й закони здорового глузду.

 Такі положення дискредитують законодавство України як в очах власних громадян, так і іноземних інституцій.

Крім того, частина четверта статті 296 Цивільного кодексу забороняє використання імені фізичної особи, яка затримана, підозрюється чи обвинувачується у вчиненні злочину, або особи, яка вчинила адміністративне правопорушення. Така норма значно обмежує конституційне право на поширення інформації. Неоприлюдення фактів затримання чи обвинувачення осіб може завдати шкоди цим особам у разі необґрунтованого звинувачення.

Звертаємо увагу громадськості на результати голосування “за” законопроект про внесення змін до Цивільного кодексу:  фракція “Наша Україна” – 77 голосів “за”, КПУ – 58, СПУ – 18, фракція “Аграрної партії”  — 15, “Регіони України” – 12,  “Народовладдя” – 10, “Центр” – 8, група “Народний вибір” – 4,  БЮТ – 3 “за”. Жодного голосу на підтримку зміни абсурдних положень Цивільного кодексу не дали парламентські фракції СДПУ(о), “Демократичні ініціативи”,  НДП, “Трудова Україна”.

Ми звертаємося до Комітету Верховної Ради України з правової політики, профільного щодо даного законопроекту, з проханням якомога швидше підготувати проект закону до повторного першого читання. 

Представники організацій-членів Громадської Ради з питань свободи слова та інформації:

Наталя Лігачова (“Телекритика”),

Валерій Іванов (Академія української преси),

Тарас Шевченко (Інтерньюз-Нетворк),

Олександр Ленгауер (СЕС-Україна)

Сергій Дацюк, медіа-експерт

Світлана Конончук, керівник політичних програм, Український незалежний центр політичних досліджень

Олег Ярош, керівник інформаційних програм, Український незалежний центр політичних досліджень

Костянтин Михайличенко, виконавчий директор, Український незалежний центр політичних досліджень.

Юрій Нестеряк, Асоціація “Спільний простір”

Тарас Петрів, Інститут журналістики

Більше інформації: секретаріат Громадської Ради з питань свободи слова та інформації – 296-86-32

Секретаріат Ради українських правозахисних організацій

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: