Публікація

Журналістам пропонують приєднатися до меморандуму про стандарти висвітлення виборчої кампанії

Представляємо Вашій увазі Меморандум щодо стандартів висвітлення виборчої кампанії, що триває наразі в Україні. Цей Меморандум був спільно напрацьований експертами громадських організацій “Інтерньюз-Україна” та Інституту розвитку регіональної преси. Він вже пройшов обговорення та був підтриманий журналістською спільнотою в АР Крим, Миколаївський, Одеський та Херсонський областях.

  Закликаємо Вас ознайомитись із цим Меморандумом, приєднатись до нього та дотримуватись стандартів викладених у ньому.

    Адже ми, журналісти, та наші глядачі, слухачі та читачі цього дійсно варті!

МЕМОРАНДУМ ПРО СТАНДАРТИ ВИСВІТЛЕННЯ ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ

Право на свободу слова та свободу обміну інформацією гарантовано статтею 10 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також статтею 34 Конституції  України. Це право становить підґрунтя діяльності засобів масової інформації та є одним з найважливіших інститутів демократичного суспільства, забезпечуючи його розвиток та прогрес. Право на свободу слова та інформації  нерозривно пов’язано з правом громадян бути поінформованими та є передумовою для прийняття рішень при виборі органів законодавчої влади.

Вільні вибори та свобода слова, особливо свобода політичної дискусії, утворюють основу будь-якої  демократичної системи. Обидва ці права взаємопов’язані та укріплюють одне одного. З цією причини особливо важливо, щоб будь-яка інформація та думки могли циркулювати вільно у період, що передує виборам.

Враховуючи місію преси у демократичному суспільстві як «вартового суспільних інтересів», засоби масової інформації мають право та обов’язок забезпечувати виборців повною, всебічної та збалансованою інформацією про хід виборчої кампанії, партії, кандидатів та інших осіб, причетних до виборчого процесу.

Підкреслюючи свою важливу роль в інформуванні виборців для здійснення ними усвідомленого вибору; розуміючи відповідальність та підзвітність перед своєю аудиторією, котра очікує отримати правдиву та повну інформацію; підтверджуючи необхідність дотримання принципів поваги до прав людини, журналісти та працівники засобів масової інформації, включно з он-лайн виданнями, беруть на себе зобов’язання дотримуватись наступних стандартів для справедливого висвітлення виборів народних депутатів України 2012 р.:

 

1.      Дотримуватись принципів правдивості, неупередженості і збалансовано висвітлювати інформацію про всіх кандидатів та політичні партії, а також про будь-які події виборчої кампанії -2012.

2.      Відстоювати стандарти редакційної незалежності засобів масової інформації. Інформаційне наповнення кожного випуску чи програми визначає редакція і (або) творчий колектив редакції.

3.      Не уникати висвітлення суспільно важливої інформації, навіть за умови отримання «рекомендацій» щодо необхідності утримуватись від оприлюднення. Вимога погодження інформації до її поширення, заборона на її поширення або спонукання до поширення, є цензурою та заборонена законодавством України.

4.      Уникати розміщення «замовних матеріалів» про кандидатів і партії, які оплачені поза угодами про публікацію політичної реклами. Кожен факт «замовного» матеріалу без чіткого позначення як рекламного, розцінюється як грубе порушення етичних стандартів журналістики та підлягає дисциплінарному покаранню.

5.      Відповідно до принципу справедливості, засоби масової інформації надають кандидату або особі, причетній до виборчого процесу, можливість швидко надати відповідь стосовно фактів, які вони вважають недостовірними.

6.      Чітко розрізняти інформаційні повідомлення та аналітичні матеріали.

7.      В інформаційних матеріалах дотримуватись стандартів оперативності, точності, достовірності, повноти та чіткості висловлювань, уникати надмірної образності. Повідомлення повинно ґрунтуватися на перевірених фактах та бути неупередженим. Чутки не повинні бути складовою повідомлень.

8.      Коментарі та інші оціночні судження є суб’єктивними, тому їх істинність не підлягає доведенню. Однак, вони  мають ґрунтуватися на мінімальній фактичній основі та бути чесними, тобто не повинні приховувати або заперечувати реальні факти та/або допускати маніпуляції.

9.      Будь-які висловлювання третіх осіб повинні цитуватися без спотворення їх первинного змісту. Пряме посилання на джерело процитованої інформації є обов’язковим.

10.  Пріоритетом є підготовка матеріалів, що надають повний і чіткий аналіз аргументів політичних сил та кандидатів, а також їх можливостей виконати свої обіцянки.

11.  Не використовувати свої засоби масової інформації для публікації неперевіреної інформації, наданої політиками про своїх конкурентів («зливів інформації») без додаткової журналістської перевірки та надання можливості для коментаря.

12.   Уникати створення матеріалів, в яких акцентується увага виключно на позитивних або негативних аспектах діяльності учасників виборчої кампанії.

13.  Інформація повинна бути отримана правовими засобами. Отримання інформації шляхом таємного ведення запису може бути використано лише після того, як журналіст переконається в її суспільній значимості для виборців, а отримати відомості у відкритий спосіб є неможливим. Рішення про таємне розслідування приймається на рівні керівництва засобу масової інформації.

14.   Журналісти зберігають таємницю джерел  інформації. Інформація, що дозволяє ідентифікувати особу, яка надала інформацію, може бути витребувана лише за рішення суду, постановленого на підставі закону.

15.   Журналісти дотримують принципу поваги до прав людини, зокрема, презумпції невинуватості та права на приватне життя.

16.  Засоби масової інформації не можуть бути використані для поширення повідомлень, що пропагують насильство, ксенофобію, дискримінацію та інші форми нетерпимості.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: