Публікація

Заява Чернігівського громадського комітету захисту прав людини з приводу кримінального переслідування представників опозиції в Чернігівській області

Чернігівський громадський комітет захисту прав людини (ЧГКЗПЛ) звертає увагу органів державної влади України, української та світової громадськості на факти, що можуть вважатися переслідуванням за політичні переконання представників опозиції у Чернігівській області та порушенням їх основних прав та свобод людини.

За наданою нам інформацією, такі події мали місце в м. Прилуки Чернігівської області 27 липня 2004 року та у наступні дні у зв‘язку з конфліктом у цьому населеному пункті навколо штабу В.Януковича. ЧГКЗПЛ вимагає від представників органів державної влади негайно зупинити низку порушень національного та міжнародного законодавства щодо прав людини, які супроводжують це протистояння.

Як стало відомо нашому комітету 27 липня відбувся конфлікт між представниками штабів кандидатів у Президенти України В.Януковича та В.Ющенка у місті Прилуки, який, за нашою інформацією, носив лише вигляд політичного конфлікту районного (місцевого) масштабу та закінчився лише обміном усними звинуваченнями. Але у продовження конфлікту, з невідомих причин всеукраїнські мас-медіа увечері того ж дня розповсюдили інформацію про те, що відбувся напад на регіональний штаб кандидата в Президенти України В.Януковича, та учасників конфлікту – представників опозиції (представників регіонального штабу кандидата в Президенти України В.Ющенко), а саме В.Лабазова, В.Манько та М.Кірєєва, в результаті конфлікту їх було оголошено в розшук. Про що останні дізналися лише з новин центральних телеканалів.

Наступного дня помічників народних депутатів – В.Лабазова, В.Манько та М.Кірєєва, що з’явилися за власною ініціативою у міському відділені міліції, було допитано. Після допиту В.Лабазова – керівника регіонального виборчого штабу в приміщенні міліції було взято під варту з пред‘явленням звинувачення за ст. 296 Кримінального кодексу України (Хуліганство). У зв‘язку з різким погіршенням стану здоров‘я, яке настало в момент затримання, В.Лабазов під охороною був доставлений в лікарню, де йому був поставлений діагноз мікроінсульт, на фоні хронічного гіпертонічного захворювання та ішемічної хвороби серця. Але не дивлячись на істотне погіршення здоров’я, яке також було викликано сухим голодуванням, яке об’явив В.Лабазов з моменту затримання, його було переведено у ізолятор тимчасового перебування.

У порушення вимог ст. 13 Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) та низки вітчизняних нормативних актів адвокат до звинуваченого був допущений лише 5 серпня. 6 серпня відбулося засідання Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області, на якому Суддя Петрушенко дав санкцію на арешт В.Лабазова і обрав запобіжним заходом утримання його в СІЗО. За даними, які нам надав М.Кірєєв та мати В.Лабазова, під час засідання відбулися кілька ексцесів, які можуть свідчити про наявність упередженого ставлення до підсудних та порушення права на справедливий судовий розгляд. ЧГКЗПЛ має в своєму розпорядженні матеріали (як друковані, так і зафіксовані технічними засобами), які можуть стати свідченням того, що в діях В.Лабазова не було ознак злочину, що він як і Манько В.П. та Кірєєв М. намагалися лише зафіксувати факт порушення п.15 ст. 64 Закону України „Про вибори Президента” і, за власною ініціативою, викликали співробітників міліції на місце конфлікту, сподіваючись на неупереджене ставлення до ситуації та протоколювання порушення.

 Наслідком таких законослухняних дій стало порушення проти них кримінальної справи по факту хуліганства, судове рішення про утримання В.Лабазова в СІЗО та підписку про невиїзд для Кірєєва М. та Манько В. В той же час правоохоронців та суд зовсім не зацікавили дії співробітника штабу Ярослава Ходюка, який, за наданою нам інформацією, завдав під час суперечки легких тілесних ушкоджень В.Лабазову, що зафіксовано судмедекспертом.

Ми вважаємо, що по відношенню до В.Лабазова в діях правоохоронних органів та суду може бути присутнє порушення Європейської конвенції з прав людини, а саме п.1 ст.6 яка говорить про те що при встановленні обґрунтованості будь якого кримінального обвинувачення, висунутого проти звинуваченого, він має право на справедливий і відкритий розгляд у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Не було дотримано також п.3 цієї статті, за яким „…кожен кого обвинувачено у вчинені кримінального правопорушення, має щонайменше такі права:

  • бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причину обвинувачення проти нього;
  • мати достатньо часу і можливостей для підготовки свого захисту.

Виходячи з цього, вважаємо що „справа Лабазова” носить політичний характер. Її деталі дають нам право підозрювати, що на другому десятиріччі української незалежності в державі з‘являються „в’язні сумління”, які зазнають переслідувань у зв‘язку з політичними переконаннями. А саме головне: вищевикладені події можна розцінити, як намагання представників органів державної влади, шляхом інкримінування В.Лабазову кримінального злочину, залякати всіх хто буде фіксувати та протидіяти порушенням виборчого законодавства під час виборів Президента України восени 2004 року.

 ЧГКЗПЛ вважає, що „справа В.Лабазова” є прецедентною і заявляє, що буде активно відстежувати подальший хід подій.

Маємо надію, що при розгляді апеляції на рішення про взяття під варту В.Лабазова, суд не піддасться тиску і буде дотримуватися ст. 2 Протоколу №7 Європейської конвенції з прав людини, яка наголошує що „…кожен, кого суд визнав винним у вчиненні кримінального правопорушення, має право на перегляд судом вищої інстанції факту визнання його винним або винесеного йому вироку.”

Ми закликаємо представників органів державної влади при вирішенні даної справи не керуватися у своїх діях тимчасовими політичними цілями, уникати тиску на судові та правоохоронні органи, дотримуватися законодавства України, поважати основні права і свободи!

РУПОР

Від РУПОРу:

В.Лабазова 11 серпня було звільнено з під варти рішенням Апеляційного суду Чернігівської області. Проте кримінальне переслідування його за вираження своїх політичних поглядів не припинилося і кримінальна справа ще не закрита.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: