Публікація

Засудження цивільного військовим суддею суперечить Європейській Конвенції про захист прав людини та основних свобод

В Україні вирішується доля військових судів, а в цей час Європейський суд з прав людини у нещодавніх двох рішеннях проти Туреччини постановив, що засудження цивільного військовим суддею суперечить вимогам Європейської Конвенції з-за порушення права на справедливий судовий процес.

В справі Ükünç та Güneş проти Туреччини (скарга № 42775/98), рішення по якій було винесене у грудні цього року, два заявника були визнанні винними у наданні допомоги та підтримці DHKP-C (Фронт Революційної партії звільнення людей, незаконне військове формування) і були засуджені до двох років та шести місяців ув’язнення відповідно для кожного.

Суд неодноразово вже наголошував, що цивільна особа, звинувачена у вчиненні злочину, має законні підстави боятися, що суд національної безпеки, який включав військових суддів серед свої членів, не є незалежним та не упередженим. Відповідно, у цій справі Суд анонімно щодо двох заявників визнав порушення Туреччиною статті 6.1 Європейської Конвенції.

Суд також наголосив, що суд, який не є незалежним та неупередженим, не може забезпечити право на справедливий процес у справах, які належать до його юрисдикції.

Відповідно до статті 41 Європейської Конвенції Суд призначив компенсацію заявникам у розмірі 1,500 Євро.

Точно такі ж самі обставини справи одночасно Суд розглянув і в іншій справі: Çetinkaya та інші проти Туреччини (скарга № 57944/00). В рішенні від 16 грудня 2003 року Суд також визнав тут порушення статті 6.1 Європейської Конвенції.

В Україні зараз дебатується доля військових судів. В проекті Цивільного процесуального кодексу України, що зараз вже майже підготовлено до третього читання, таких судів не існує, тобто вони скасовуються. Це викликає багато заперечень. Але як бачимо європейська практика також стоїть не на захисті таких судів. В Україні військові суди розглядають кримінальні справи, якщо суб’єктом злочину є хоча б один військовий. В наслідок чого є багато цивільних осіб, що засуджені військовими судами, які не є незалежними та неупередженими.

Сподіваємося, що депутати підтримають пропозицію про ліквідацію військових судів в Україні. Бо і справді не зрозуміло, для чого в країні без навіть натяку на військове становище, має існувати ціла окрема система військових судів, що залишилися в спадок від радянського минулого.

Володимир Яворський,

Секретаріат Ради українських правозахисних організацій

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: