Публікація

За місяць незаконного ув’язнення, жертви політичних репресій в Україні отримують 7 грн. 50 копійок. Та ситуація може змінитися на краще

Справа, що знаходиться зараз на розгляді в Печерському суді міста Києва проста і водночас складна. Позивач – Юрій Шухевич, інвалід першої групи по зору внаслідок політичних репресій, звернувся до суду про визнання частини першої постанови КМУ від 18 квітня 1996 року № 429 «Про порядок розрахунків з реабілітованими громадянами» незаконним або таким, що не відповідає правовому актові вищої юридичної сили, а саме – Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні».

Передісторія:

Спочатку пан Шухевич звернувся до Львівської міської ради з заявою про виплату грошової компенсації за понад 35 років незаконного ув’язення, оскільки досі не отримав за це жодних відшкодувань.

Звернення було здійснено на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в України». Стаття 5 вказаного Закону чітко зазначає, що реабілітованим громадянам встановлюється грошова компенсація у розмірі однієї мінімальної заробітної плати за кожний місяць позбавлення волі. В своїй заяві позивач просив обчислювати компенсацію у розмірі мінімальної заробітної плати, що встановлена під час розгляду заяви, тобто 400 гривень.

Проте, відповідь Львівської міської ради містила в собі повідомлення про те, що виплати компенсацій потерпілим в наслідок політичних репресій проводяться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок розрахунків з реабілітованими громадянами» виходячи із суми, що становить 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої постановою Верховної Ради України від 20 лютого 1996 року № 49, тобто 7 гривень 50 копійок.

Вирішивши відстоювати свої права до кінця, Юрій Шухевич звернувся до комісії з питань поновлення прав реабілітованих громадян Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, в якій звернув увагу членів комісії на те, що вони, як державні службовці, не можуть застосовувати постанову КМУ № 429, в якій вказано, що грошова компенсація реабілітованим громадянам визначається, виходячи із суми, що становить 50% мінімальної заробітної плати, оскільки ця постанова прямо суперечить нормативно-правовому актові, який має вищу юридичну силу, а саме Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні». Проте, члени комісії ще раз повідомили про те, що вони зобов’язані застосовувати постанову КМУ № 429.

В зв’язку з цим позивач вирішив оскаржити в суді постанову Кабміну в тій частині, де йдеться про визначення компенсації реабілітованим громадянам виходячи з суми, що становить 50% мінімальної заробітної плати, встановленої постановою ВРУ від 20 лютого 1996 року № 49.

У вказаній постанові Верховної Ради зазначено, що з 1 березня 1996 року мінімальна заробітна плата встановлена у розмірі 1 мільйон 500 тисяч карбованців (15 гривень). Таким чином розмір грошової компенсації реабілітованим громадянам становить, згідно постанови КМУ № 429 «Про порядок розрахунку з реабілітованими громадянами», 50% від 1 мільйона 500 тисяч карбованців (15 гривень), тобто – 750 тисяч карб. (7 гривень 50 копійок).
В разі, якщо суд задовольнить вимоги Юрія Шухевича та скасує абзац перший постанови Кабінету Міністрів України № 429, грошова компенсація реабілітованим громадянам за один місяць незаконного ув’язнення буде становити не жалюгідні 7 гривень 50 копійок, а 400 гривень.

Кабінет Міністрів, до якого пред’явлено позов, поки що зі своєю позицією не визначився. Під час судового засідання 7 березня 2007 року представник відповідача попросила про перерву, повідомивши присутніх про вірогідність того, що Кабмін визнає позов та задовольнить вимоги позивача.
Перерва в засіданні оголошена до 05.04.2006 року до 15 год. 00 хв. Суддя – Володимир Кузьменко, кабінет 405.

УГСПЛ уважно слідкує за ситуацією та повідомлятиме вас про новини у цій справі.

Марина Говорухіна УГСПЛ

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: