Публікація

Юристи б’ють на сполох: під час війни зростає домашнє насильство

Попри повномасштабну війну, розпочату РФ на території України 24 лютого 2022 року, проблема домашнього насильства не стає менш важливою. Війна, як і будь-яка екстремальна ситуація, лише загострює проблеми людей, які були й до цього. Зокрема, це стосується насильства в сім’ях. Домашнє насильство під час війни – це поширене явище, яке стає ще більш небезпечним, ніж у мирний час. Людям, які зазнали такого насильства зараз, складніше знайти вихід – вони часто обмежені у пересуванні, їм немає в кого попросити про допомогу, вони ще більше залежать від кривдників фізично й матеріально.

Перформанс під час акції протесту на підтримку Стамбульської конвенції, що допомагає боротися з домашнім насильством, 30 листопада 2021 року. Джерело: The Village, сайт www.the-village.com.ua

Згідно з аналітичним висновком ЮРФЕМ, ситуації збройного конфлікту, період постконфліктного врегулювання та випадки вимушеного переселення можуть посилювати масштаби та інтенсивність вже наявних форм насильства, а також призводити до появи його нових форм.

За словами юристки міжнародної правозахисної організації “Ла Страда Україна” Дарії Пильо, з початком вторгнення Росії кількість дзвінків на гарячу лінію із запобігання домашньому насильству зменшилася. Але це не означає, що зменшилася кількість таких випадків. Навпаки, домашнє насильство загострюються під час війни в родинах, де воно було й до того, і може виникнути на тлі конфліктів та загальної напруженості там, де його раніше не було.

“Причин зменшення кількості дзвінків багато, – розповідає Дарія. – Через воєнний стан люди налякані, часто не вірять, що їхній дзвінок може щось змінити, думають, що краще терпіти. В деяких регіонах немає фізичної можливості зробити дзвінок, та й поліція і суди не працюють так, як раніше. Поліція задіяна в охороні громадського порядку й не виїздить зараз на випадки домашнього насильства, а суди не розглядають такі справи”.

Психолог Громадського Руху «Віра, Надія, Любов» Микита Пермяков в своєму інтерв’ю для Української Гельсінської Спілки з прав людини розповів, що проблема не стала менш гострою, ніж раніше, якраз навпаки:

“Сьогодні з боку внутрішньо переміщених осіб є багато запитів про погіршення стосунків у сім’ях. Однак, коли ми говоримо про домашнє насильство, ми повинні розуміти, що це не лише фізичне насильство, а й психологічне, економічне і т.д. Щодо “авторів” насильства, то зазвичай його вчиняють саме чоловіки. У зв’язку з війною багато чоловіків втратили роботу, змінили сферу діяльності, і це вплинуло й на стосунки в родинах. На одному з заходів працівники правоохоронних органів зауважили, що повідомлень та заяв про вчинення домашнього насильства в період війни стало набагато більше. На жаль, сьогодні це наш другий невидимий фронт”.

Ця інформація також підтверджується зібраною Одеською приймальнею УГСПЛ  статистикою звернень та повідомлень щодо вчинення домашнього насильства. Так, серед відділів Національної поліції Одеської області за період з 01.01.2021 по 11.07.2021 року Національною поліцією Одеської області було зареєстровано 4547 звернень щодо факту вчинення домашнього насильства, а за той самий період 2022 року – 5034. Тобто на 500 випадків більше.

Поліція Одеської області систематично відвідує школи та розповідає учням як протидіяти домашньому насильству. На фото один з таких інформаційно-просвітницьких заходів для учнів 9-11 класів, грудень 2021 року. Джерело: Фейсбук-сторінка “Поліція Одеської області”

Отже, під час війни захист потерпілих від домашнього насильства в Україні набув ще більшого значення. І робота в цьому напрямку значно посилюється у зв’язку з тим, що Верховна Рада цього року 20 червня ратифікувала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству (Стамбульську конвенцію). Ця угода передбачає захист жінок від усіх форм насильства та дискримінації, рівність між жінками й чоловіками, політику та заходи для захисту всіх жертв насильства й надання їм допомоги.

 

Важливо.

Якщо Ви постраждали від домашнього насильства:
– одразу викликайте поліцію (102).
– пишіть заяву про вчинення домашнього насильства.
– просіть поліцейських, які приїхали на виклик, про винесення термінового заборонного припису.
– звертайтеся до суду з заявою про винесення обмежувального припису стосовно кривдника.
Усі подробиці як це зробити в матеріалі Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем”.

 

Якщо Ви потребуєте психологічної допомоги, звертайтесь до таких організацій:

Якщо Ви потребуєте юридичної допомоги, звертайтесь до громадських приймалень УГСПЛ, ми працюємо в 18 областях України. Контакти ТУТ.

 

Статтю підготовлено на основі матеріалу громадської приймальні УГСПЛ у м. Одеса. 

Громадські приймальні УГСПЛ, що допомагають постраждалим від війни, працюють за підтримки Програми USAID Ukraine «Права людини в дії».

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: