Публікація

Єдина державна електронна база з питань освіти: персональні дані та доступ до них

13 липня 2011 року постановою Кабінету Міністрів України № 752 створено Єдину державну електронну базу з питань освіти (далі – ЄДЕБО).

З 2012 року Єдина державна електронна база з питань освіти забезпечує інформаційне супроводження вступної кампанії до закладів вищої освіти. З 2014 року заклади освіти почали використовувати дані ЄДЕБО для виготовлення студентських (учнівських) квитків державного зразка. З 2015 року на підставі даних ЄДЕБО відбувається виготовлення документів про вищу та професійну (професійно-технічну) освіту.

 

З якою метою створена ЄДЕБО?

Зазначена база представляє собою автоматизовану систему збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб’єктів освітньої діяльності, що формується та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.

З яких частин складається ЄДЕБО?

Обов’язковими складовими ЄДЕБО є Реєстр суб’єктів освітньої діяльності, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання та Реєстр студентських (учнівських) квитків.

Яка інформація про особу є в ЄДЕБО?

 В ЄДЕБО, окрім загально інформації та інформації про навчальні заклади, вноситься ряд персональних даних про фізичних осіб. Наприклад, про вступників до закладів освіти в ЄДЕБО розміщується наступна інформація:

– прізвище, ім’я, по батькові;

– дата народження;

– серія, номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, та/або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;

– реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);

– унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

– громадянство;

– стать;

– номер телефону (за наявності);

– адреса електронної пошти;

– інформація про сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання,

– результати зовнішнього незалежного оцінювання;

– цифрова фотографія та інше.

Саме тому особливої уваги потребує питання доступу до ЄДЕБО, щоб персональна інформація про особу не потрапила до сторонніх осіб.

Хто має доступ до ЄДЕБО?

Доступ до інформації у форматі відкритих даних забезпечується технічним адміністратором шляхом її розміщення на веб-сайті ЄДЕБО за електронною адресою https://info.edbo.gov.ua/, зокрема через офіційний веб-сайт розпорядника ЄДЕБО.

Технічним адміністратором ЄДЕБО являється державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО – Міністерства освіти і науки.

Технічний адміністратор здійснює заходи із створення, модернізації і супроводження програмного забезпечення ЄДЕБО, у тому числі збереження та захисту відомостей та даних, надання, тимчасового припинення (блокування) та анулювання доступу до цієї бази та її реєстрів, надання послуг у сфері їх функціонування, а також інші функції, визначені законодавством.

Як особа може отримати з бази інформацію про себе?

Фізична особа має повний доступ до всієї інформації про себе, що міститься в ЄДЕБО, на веб-сайті ЄДЕБО, через офіційний веб-сайт розпорядника ЄДЕБО, де формує запит з накладенням електронного цифрового підпису, у якому зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання і реквізити документа, що посвідчує фізичну особу, яка подає запит.

Яким чином стороння особа може отримати доступ до персональних даних, які знаходяться в ЄДЕБО?

Персональні дані, які містяться в базі, є конфіденційною інформацію. Доступ до неї обмежений. Надання персональних даних, що містяться в ЄДЕБО, третім особам здійснюється уповноваженими суб’єктами виключно у випадках, передбачених законами, і лише у разі, якщо це необхідно в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини, або за згодою суб’єкта персональних даних.

Яким чином фіксується інформація про доступ сторонніх осіб до персональних даних?

Технічний адміністратор забезпечує ведення обліку операцій, пов’язаних з обробкою персональних даних суб’єкта та доступом до них, зберігаючи інформацію про дату, час та джерело збирання персональних даних суб’єкта, зміну персональних даних, перегляд персональних даних, будь-яку передачу (копіювання персональних даних) суб’єкта, дату та час видалення або знищення персональних даних, користувача ЄДЕБО, який здійснив одну з указаних операцій, мету та підстави зміни, перегляду передачі та видалення або знищення персональних даних.

Таким чином,  Єдина державна електронна база з питань освіти представляє собою зручний і сучасний інструмент для оперативного збору та обробки інформації. В той же час зазначена інформація має бути надійно захищена, а порядок доступу до неї – максимально детально прописаний для попередження несанкціонованого доступу до неї.

Автор: Ольга Семенюк, юристка та правозахисниця.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: