Публікація

Як зекономити на студентах. Рецепт від Кабінету міністрів України

Уже другий рік поспіль держава намагається перекласти витрати по виготовленню випускних документів про освіту на плечі самих студентів.

 

З цією метою у 2009 році Кабінет Міністрів України затвердив Постанову № 133 “Про затвердження Порядку використання у 2009 році коштів, передбачених у державному бюджеті для виготовлення випускних документів про освіту”. Нею передбачено, що видача дипломів про освіту, котрі видаються вищими навчальними закладами, здійснюється не за рахунок бюджетних коштів, а навпаки за рахунок коштів осіб, які їх отримують.

 

Сума, яку студенти змушені були б платити за отримання диплому загалом-то не така вже й велика − близько 35 грн. Хоча є питання щодо вартості достатньо простого документу. Очевидно, що коншти частково осядуть у комерційних структурах. Але головна проблема в іншому: встановлюючи таку плату держава де факто порушила своє законодавство.

 

Можна згадати не тільки 53 статтю Конституції України, яка проголошує безкоштовність освіти, але і статтю 9 Закону України «Про вищу освіту», у якій напряму сказано для осіб, які навчалися за кошти державного бюджету, документи про вищу освіту виготовляються та видаються за рахунок коштів Державного бюджету України.

 

Звернення багатьох організацій у 2009 році щодо незаконності такої практики привели до того, що Кабінет міністрів України прийняв Постанову від 27 січня 2010 року № 83 “Про виготовлення документів про освіту”. Нею установлювалася норма про виготовлення документів про освіту для осіб, що навчалися за кошти державного бюджету, Міністерством освіти і науки на умовах державного замовлення відповідно до переліку документів про освіту і вчені звання.

 

І ось у 2010 році маємо те ж саме: Кабінетом міністрів України приймається Постанова від 26 травня 2010 р. № 358 “Про порядок використання у 2010 році коштів, передбачених у державному бюджеті для виготовлення випускних документів про освіту”, відповідно до якої виготовлення документів про професійно-технічну та вищу освіту, а також про вчені звання здійснюється за рахунок коштів осіб, які їх отримують.

 

Як оцінити такі дії? Вбачається, що держава прагне будь-яким способом протиснути рішення, яке дозволить їй зекономити велику суму коштів, оскільки якщо взяти до увагу кількість дипломів, які необхідно виготовити, то економія вийде чималенька. І навіть, якщо впровадження такої економії не відповідає законодавству, це абсолютно нікого не зупиняє.

 

Більше того, на відміну від 2009 року впровадження цього рішення у 2010 році було зроблено хитріше, оскільки на цей раз Кабінет міністрів України прийняв свою Постанову у кінці травня, а отже часу на реагування громадськості фактично не залишилось…. І вже на сьогодні багато студентів оплатили виготовлення своїх дипломів, а держава отримала свою економію.

 

З огляду на порушення права на безкоштовну освіту УГСПЛ звернулася за роз’ясненням до Кабміну, а також зі зверненням до Генеральної прокуратури з проханням внести протест на рішення, що порушує права людини. Хоча надії на те, що прокуратура буде виконувати свою конституційну функцію практично не має. Людям залишається лише платити або набратися терпіння й оскаржити вказану постанову до адімнстративного суду.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: