Публікація

Як розпізнати мобінг (цькування) на роботі?

На робочому місці працівники можуть стикатись із випадками мобінгу (це різновид цькування) як з боку колег, так і з боку керівництва. Як себе захистити від нападок і яка відповідальність чекає на кривдників роз’яснюють адвокатка та юрист приймальні УГСПЛ в Одесі Юлія Лісова та Артем Таукач.

Ілюстративне фото. Джерело depositphotos.com
Ілюстративне фото. Джерело depositphotos.com

У Кодексі законів про працю України йдеться, що мобінг (цькування) – це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків.

Мобінг може проявлятися, як:  

  • психологічний тиск (створення напруженої і ворожої атмосфери, безпідставна критика, погрози тощо);
  • економічний тиск (нерівність в оплаті праці, позбавлення заохочень чи бонусів, створення перешкод у кар’єрному зростанні і підвищенні кваліфікації тощо).

Водночас мобінгом не вважаються:

  •  вимога виконувати посадові обов’язки, передбачені колективним трудовим договором;
  • агресія однієї людини до іншої, яка не викликає підтримки колективу;
  • міжособистісний конфлікт між колегами, викликаний розбіжностями у світогляді;
  • зміна оплати праці, робочого місця відповідно до законодавства;
  • покарання у вигляді догани, штрафів відповідно до умов колективного договору.

Як захиститися від мобінгу?

В Україні передбачена відповідальність за цькування та приниження на роботі. Закон про мобінг ВРУ ухвалила 1 грудня 2022 року. 

Законодавчо у працівника є два шляхи захисту.

  1. Звернення  до Державної служби України з питань праці. У цьому випадку контролюючий орган може перевірити роботодавця на факт вчинення мобінгу щодо заявника і винести протокол (якщо скарга дійсно це підтвердиться), потім документ передається до суду.
  2. Працівник може звернутись до суду напряму. У цьому випадку заявник має надати суду докази. Це може бути фактично записана розмова, яка відбувається під час робочого процесу і свідчить про те, що відбувається цькування. Або це може бути наказ про преміювання, в якому чітко зазначено, що один працівник має 20% премії, третій має 30%, а четвертий 50 чи 100% без належних обґрунтувань тощо.

Вчинення мобінгу (цькування) тягне за собою адміністративну відповідальність – штраф від 850 до 3400 гривень або громадські роботи від двадцяти до сорока годин.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber


Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Вимагаємо припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів

Представники українського громадянського суспільства констатують небезпечну тенденцію щодо переслідування органами правопорядку антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів...

12 April 2024

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: