Публікація

Як підготувати клопотання до суду про звільнення від сплати судового збору?

Відповідь знають юристи Рівненської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини, які допомогли пенсіонеру, що перебував у скрутному матеріальному становищі, уникнути судових витрат. Юристи переконані — сплата судових витрат не повинна стати на заваді у праві людини звернутися до суду.

Пан Василь (ім’я змінено) подав позов до Рівненської міської ради з вимогами немайнового характеру у Рівненський міський суд. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати в сумі 551 грн. 20 коп. Проте знайти такі кошти пану Василю було досить складно, адже його пенсія невелика та й стан здоров’я незадовільний — нещодавно чоловік пережив операцію, отже мав чимало витрат. Опинившись у скрутному матеріальному становищі, пан Василь звернувся до юристів Рівненської громадської приймальні Української Гельсінської спілки, які допомогли підготувати клопотання до суду про звільнення від сплати судового збору.

Юристи приймальні розповідають, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

«Частина 3 статті 82 Цивільного процесуального кодексу України (якщо мова йде про цивільний процес) або ж частина 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України (у адміністративному судочинстві) та стаття 8 Закону України „Про судовий збір“ передбачають, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою звільнити її від сплати судового збору», — коментує Олена Романова, юристка Рівненської громадської приймальні УГСПЛ.

Аргументи юристів приймальні виявились переконливими, тому, керуючись статтями Цивільного процесуального кодексу України, суддя Рівненського міського суду ухвалила звільнити пана Василя від сплати судового збору за поданої позовної заяви до Рівненської міської ради.

Якщо Ви зіткнулися з подібною ситуацією, не опускайте руки. Ви також можете скористатися відповідним правом, підготувавши клопотання.

Зразок клопотання:

 

Рівненський міський суд

33028, м. Рівне, вул. Шкільна, 1

 

Позивач: Іванов Іван Іванович,

33000, м. Рівне, вул. __________

Тел. ___________________

 

Відповідач: Рівненська міська рада

33000, м. Рівне, вул. Соборна 12А

 

Клопотання

 про звільнення від сплати судового збору

 

Я, Іванов Іван Іванович, паспорт серії СР111111,__ __ ____р.н. звертаюсь у Рівненський міський суд з позовом до ___________ про ________________

Звертаю увагу суду на той факт, що я є одиноким непрацюючим пенсіонером (інвалідом, малозабезпеченою особою, тощо), що підтверджується довідкою про отримання пенсії за віком та довідкою про склад сім’ї (довідками, що підтверджують інші обставини).

Окрім цього в _____ 2016 року у зв’язку з різким погіршенням здоров’я я був вимушений зробити операцію та пройти курс лікування – загальною вартістю ______ грн, що майже дорівнює моєму річному доходу (або ж викладаються інші обставини, які доводять скрутне матеріальне становище позивача).

Таким чином, наразі я перебуваю у вкрай скрутному матеріальному становищі та не маю змоги сплатити судовий збір.

Копії документів, які підтверджують вищевказані факти, долучено до позовної заяви.

У разі необхідності готовий надати оригінали відповідних документів.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ “Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах” від 17.10.2014 року №10, судові витрати — передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв’язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати – це витрати держави, які вона несе у зв’язку з вирішенням конкретної справи.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі “Креуз проти Польщі” (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

У зв’язку із цим при здійсненні правосуддя у цивільних справах суди повинні вирішувати питання, пов’язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до Цивільного процесуального кодексу України (далі — ЦПК), Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” (далі — Закон № 3674-VI), а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.

Ч. 3 ст. 82 ЦПК України та ст. 8 Закону України «Про судовий збір» передбачають, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою звільнити її від сплати судового збору.

З огляду на зазначені обставини, керуючись ст.ст.3,27,82 ЦПК,

                            

ПРОШУ:

 

Звільнити мене, Іванова Івана Івановича, від сплати судового збору у справі про ___________________.

Додатки (долучено до матеріалів позовної заяви):

1. Копія довідки Рівненського об’єднаного управління ПФУ Рівненської області про розмір пенсії.

2. Копія довідки, виданої Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг про склад сім’ї.

3. Копія переліку витратних матеріалів та лікарських засобів наданих Іванову І.І.

4. Копія фіскальних чеків на оплату лікування.

*Примітка: перелік документів може відрізнятися в залежності від обставин на які посилається позивач.

«___»____________2016 р.                        ___________________ Іванов І.І.

Підготувала Тетяна Гончарук

Фото заставки — Територіальні органи ДФС
у м. Києві

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: