Публікація

Всеволод Речицький: Ми намагаємось зробити Конституцію внутрішньо чесною

Відбулись громадські слухання «Права людини. Модель для нової Конституції України», організовані Харківською правозахисною групою (ХПГ).

Представники ХПГ презентували другий розділ проекту Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина».

На думку організаторів заходу саме цей розділ потребує суттєвих змін. Оскільки, більшість соціальних, економічних та культурних прав у тому вигляді, в якому вони записані в нині діючій Конституції, не є юридичними, реально захистити їх в суді неможливо. При цьому право на справедливий суд в повному обсязі взагалі відсутнє в Конституції, окремі його аспекти розпорошені у кількох статтях.

Тож, що саме пропонують змінити та доповнити організатори громадських слухань?

В нині діючій Конституції зазначено що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Проте, на думку Всеволода Речицького, автора проекту Конституції, який презентувала ХПГ, така заява держави є лицемірною. Адже якщо фізичне життя людини є вищою цінністю, то за таких умов не може існувати жодна армія. А посадовці повинні продавати свої шикарні авто для того, аби сплатити за операцію людей, які не можуть собі цього дозволити, аби врятувати їхнє життя. Проте цього наразі не існує.

Правозахисники пропонують замінити цю статтю наступною «Свобода народу є головною метою цієї Конституції». Адже, свобода важлива не тільки тому, що прояви свободи в економіці, політиці й приватному житті приводять до найбільшої ефективності. Свобода, зазначає В. Речицький, є важливою як моральний фактор. Адже тільки вільна людина здатна відповідати за свої вчинки.

До свого проекту Конституції правозахисники також включили право на одностатеві шлюби. «Шлюб ґрунтується на вільній згоді осіб», зазначено в ст. 48 проекту. Стаття не вказує, що особи обов’язково мають бути чоловіком та жінкою.

Проект Конституції передбачає також право на зброю. Адже людина має право захищати себе. А міліція, яка має здійснювати захист, не завжди опиняється в потрібну мить і в потрібний час.

Іноваційною нормою в проекті є право народу на повстання. Автори проекту стверджують, що демократичне повстання є класичним елементом світової конституційної культури. Зокрема, стаття 20 Конституції ФРН 1949 р. передбачає право громадян вчиняти спротив будь-кому, хто наважиться посягнути на їх демократичний лад, якщо інші засоби неможливо буде використати. Стаття 23 Конституції Чехії 1992 р. стверджує, що громадяни мають право чинити опір посяганням на демократичні принципи прав людини і основоположних свобод, якщо діяльність конституційних органів чи застосування правових засобів будуть в країні неможливими.
Стаття 120 Конституції Греції 1975 р. зобов’язує громадян вчиняти спротив будь-яким спробам відмінити Конституцію насильницькими засобами. Стаття 32 Конституції Словаччини 1991 р. проголошує, що у разі, якщо діяльність конституційних органів або застосування правових норм зробиться неможливим, кожен громадянин має право вчиняти спротив всім, хто наважиться посягнути на демократичне функціонування прав людини і основоположних свобод. Аналогічне право передбачається статтею 54 Конституції Естонії 1992 р., статтею 3 Конституції Литви 1992 р. тощо.

Презентація проекту викликала жваве обговорення. Була висловлена учасниками заходу і конструктивна критика. Зокрема Володимир Яворський, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини зазначив, що запропонована Конституція , як і існуючий Основний Закон, звужує право на свободу асоціацій. Зокрема в проекті зазначено «Громадяни України мають право вступати до політичних партій, рухів та інших громадських об’єднань для здійснення і захисту СВОЇХ прав і свобод, задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших законних інтересів…».

Виходячи з цієї норми правозахисні організації не мають права надавати правову допомогу, наприклад, соціально незабезпеченим верствам громадян. Адже вони не є членами цих громадських організацій.

Також виконавчий директор УГСПЛ наголосив на необхідності створення механізму індивідуального звернення до Конституційного суду України. В. Яворський також звернув увагу на необхідність змінити повноваження інституту прокуратури, оскільки існуючий вже показав себе як неефективний.

Обговорення триває. Представники Харківської правозахисної групи запрошують всіх бажаючих висловити свої зауваження та пропозиції з приводу проекту Конституції.

Правозахисники будуть вдячні, якщо зауваження та пропозиції будуть висловлені в письмовому вигляді.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: