Публікація

Вітання з минулого: МГБ виносить застережні приписи політичним активістам

Місцеві органи влади й раніше намагалися обмежити право своїх громадян на проведення мирних мітингів та демонстрацій, спираючись на безглузді аргументи або формальні приписи. На сьогодні їм на допомогу прийшла міліція, яка фактично ввела презумпцію винуватості політичних активістів, та відтепер намагається письмово застерігати політично активних громадян від участі у мирних заходах, погрожуючи різноманітними наслідками.

 

Суди обмежують право на мирні заходи на підставі формальних ознак

Стаття 39 Конституції України, яку поки що ніхто не відміняв, проголошує, що «громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації». Про проведення цих заходів завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Й далі Конституція наголошує, що «обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку і з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей». 


На жаль, право громадян на мирні збори та демонстрації постійно обмежуються представниками місцевої влади на підставі запобіганню міфічним заворушенням та злочинам та для захисту прав та свобод інших людей. Й завжди без серйозних аргументів та пояснень чому саме цей мирний захід призведе до масових злочинів, заворушень та буде порушувати права та свободи інших. 

Й, нажаль, місцеві суди у цьому питанні поки що встають на бік органів місцевої влади та активно забороняють мирні заходи громадян. Інколи аргументи суду набувають анекдотичних рис. Наприклад, нещодавно суд заборонив захисникам Дубового гаю пікетувати Херсонську міську раду тому, що проведення акції  «може неминуче призвести до дезорганізації роботи органів влади, місцевого самоврядування, військових частин, значної кількості підприємств, установ та організацій». 

( (http://pravda.ks.ua/kherson_ks/important/10453-vlasti-xersona-protivodejstvuyut-zashhitnikam.html )


Нагадаємо, що мова йде про наш Херсон, й навіть за великим бажанням пікетувальники не змогли б на “п’ятачку” біля мерії дезорганізувати роботу військових частин (у множині!), бо поблизу будівлі міської ради їх просто не має, а наявність «значної кількості» підприємств, установ та організацій в цьому кварталі є явним перебільшенням.

Таким чином, влада намагається всіляко перешкодити мирним формам протестів громадян. Так було раніше, й є зараз. Але на сьогодні правоохоронні органи у намаганні перешкодити громадянам брати участь у мирних заходах пішли ще далі.


«Застережний припис»

Напередодні офіційного державного свята Дня Соборності України працівники міліції громадської безпеки (скорочена назва МГБ відправляє тих, хто знає історію своєї країни, до недавнього минулого, коли після Великої Вітчизняної війни підрозділи МГБ (міністерства государствєнной бєзопасності) займалися політичними репресіями проти своїх громадян – Д.Б.) рознесли активістам політичних партій національно-демократичного спрямування офіційний папір під назвою «Застережний припис» (дивися фото). В цьому папері йшлося по те, що представник МГБ на підставі п. 20 ст. 11 Закону України “Про міліцію” виносить конкретному активісту політичної партії (в документі зазначається Прізвище, ім’я, по-батькові, день, місяць та рік народження представника політичної партії, місце його проживання) «застережний припис» «у зв’язку із наміром ним (нею)  прийняття участі в проведенні масових заходів».

 

Далі в тексті документу йдеться про те, що «цим приписом громадянина застережено про можливість притягнення до кримінальної відповідальності згідно ст. ст. 279 “Блокування транспортних комунікацій”, 293 “Групове порушення громадського порядку”, 294 “Масові заворушення”, 295 “Заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку” КК України та адміністративної відповідальності згідно ст. 185-1 “Порушення порядку організації та проведення зборів, мітингів, вуличних походів та демонстрацій”, 185-2 “Створення умов для організації та проведення з порушенням встановленого порядку зборів, мітингів, вуличних походів та демонстрацій”, 152 “Порушення правил благоустрою території міст та інших населених пунктів”, 186 “Самоуправство” КУпАП. в разі прийняття участі в масових заходах з порушенням діючого законодавства або блокуванням транспортних комунікацій».

 

Хочеться зазначити, що пункт 20 ст. 11 Закону про міліцію, на яку посилаються панове міліціянти, говорить про право міліції “тимчасово обмежувати або забороняти доступ громадян на окремі ділянки місцевості чи об’єкти з метою забезпечення громадського порядку, громадської безпеки, охорони життя і здоров’я людей”. Ось так, без рішення суду та інших “заморочок” обмежуються “підозрілі” права громадян на демонстрації, мітинги та інші “заворушення”.


Міліція перетворилася на жандармську «охранку»?


Подібні приписи, за інформацією обласного відділення Комітету виборців України, масово отримали представники «Батьківщини», Української республіканської партії «Собор», Конгресу Українських націоналістів. Інформація щодо представників інших партій зараз перевіряється. 
На основі конкретних даних про адресатів цих “застережних приписів” можна констатувати, що правоохоронні органи ведуть персональні бази даних на активістів легальних політичних партій та збирають інформацію про місце проживання, дату народження, приналежність до політичних партій. Більш того, нещодавній випадок із херсонськими делегатами, що направлялися на з’їзд ВО «Свобода» до Києва, вказує на те, що правоохоронні органи не тільки збирають відомості про активістів політичних партій, але й ведуть за ними стеження. Нагадаємо, 24 грудня старший лейтенант завітав до купе вагону потягу «Київ – Херсон», в якому знаходилися делегати партійного зїзду “Свободи”, та провів з цими делегатами «профілактичну бесіду» (!) і взяв зобов’язання від свободівців не брати участі в акціях протесту. (http://pravda.ks.ua/kherson_ks/important/10162-u-predstavitelej-xersonskoj-svobody-obyasneniya.html )


Таким чином, ми можемо зробити дуже тривожні висновки. 


По-перше, міліціянти ведуть дії, які потрібно перевірити на предмет законності (збирання інформації по політичним ознакам, стеження за активістами тощо).

По-друге, міліціянти проти активістів легальних політичних партій, які не були навіть помічені за діями, які можна класифікувати як «масові заворушення», «групові порушення громадського порядку», «перекриття доріг», «самоуправство», вже вводять презумпцію винуватості та застосовують проти звичайних громадян, “вина” яких полягає у тому, що вони є членами політичних партій, такі формальні санкції, як «застережні приписи» за гіпотетичні наміри порушувати законодавство. 


По-третє, нам невідомі випадки, коли міліціянти виносили подібні «застережні приписи» представникам так званих провладних політичних партій, що вказує на політичну вибірковість дій міліції, й тому це можна розцінити як перешкоджання політичній діяльності та погрози громадянам за їхнє бажання брати участь у мирних мітингах, зборах та демонстраціях.

 

Як прокоментував ці дії правоохоронців начальник УМВС України в Херсонській області генерал-майор Валерій Литвин на сесії Херсонської обласної ради 21 січня 2011 року, коли ці факти були оприлюднені депутатами, «Мы же помочь хотели. И тем, кто у нас в таких акциях участие принимает, и кто в Киев ездит. Там речь идет не о митингах, а повреждении имущества, перекрытии дорог. Мы действительно хотели помочь». (http://www.pskherson.com.ua/politika-vlast/khersonskaya-militsiya-obyasnila-oppozitsii-chto-mozhet-sluchitsya-s-nedovolnymi-19195.html )

Далі буде?

 

Фото «застережного приписа» за адресою:

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs048.snc6/167813_1651700846048_1042826872_31379711_5136669_n.jpg

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: