Публікація

Відкрите звернення щодо ситуації шукачів притулку з Сомалі в Україні

 Українська Рада з питань біженців закликає українську владу невідкладно застосувати всі необхідні заходи задля  врегулювання становища шукачів притулку з Сомалі, які перебувають на території України. В той час як Україна у січні 2012 р. мала би відзначати десятиріччя приєднання до Конвенції ООН про статус біженців 1951 року, – вихідці з Сомалі, ув’язнені через свій неврегульований статус, оголосили голодування у Пункті тимчасового перебування іноземців „Журавичі” (Волинська обл.). У такий спосіб ці люди протестують проти безвихідної ситуації, від якої виконання цієї Конвенції мало би їх захистити.

 

У січні 2012 року Українська Рада з питань біженців (УРБ), виступаючи із нагоди 10-річчя приєднання України до Конвенції ООН про статус біженців 1951 р., відзначила незадовільний стан системи надання притулку в Україні. Невдовзі організаціям-членам УРБ стало відомо, що за кілька днів до того група вихідців із Сомалі, ув’язнених у Пункті тимчасового перебування іноземців (ПТПІ) „Журавичі”, оголосила голодування через неможливість врегулювання своєї ситуації в Україні.

 

Згідно з інформацією, яка надійшла до організацій-учасниць УРБ, понад 60 вихідців із Сомалі, які перебувають у ПТПІ „Журавичі”, оголосили голодування у першій половині січня; організації- члени УРБ володіють інформацією, що поміж голодуючими можуть бути жінки і неповнолітні особи, жертви тортур у країні походження. Як повідомлено, голодуванню передувало масове затримання наприкінці 2011 р. вихідців із Сомалі у м. Вінниця співробітниками органів внутрішніх справ, і в Закарпатській області – співробітниками Державної Прикордонної служби. Також відомо, що затримання та винесення судових рішень щодо ув’язнення у ПТПІ, які мали місце у м. Вінниця, – відбулися, згідно з інформацією організацій-членів УРБ, з численними порушеннями. Зокрема, сомалійські громадяни були позбавлені адекватного перекладу, ефективного захисту в перебігу судових засідань суду першої інстанції, а також права на безпосередню участь у розгляді апеляцій на рішення суду першої інстанції. Це завадило перегляду несправедливих рішень суду першої інстанції.

 

Частина із затриманих перебували у процедурі розгляду їх заяв про надання статусу біженця; інші – не можуть подати відповідні прохання з місця теперішнього затримання через фактичну недієздатність підрозділів Державної міграційної служби України у Волинській області.

 

Відповідно до запроваджених минулого року змін до Закону України „Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства” (ст.30), затриманим було, фактично, визначено максимально можливий термн тримання в ситуації фактичного позбавлення волі – 12 місяців.

 

На жаль, організації, які надають допомогу біженцям із Сомалі, змушені констатувати, що вже протягом тривалого часу вихідці саме із цієї країни не мали шансу отримати статус біженця в Україні – попри загальновідому ситуацію в ній, що триває десятиріччя і призводить до масових порушень прав людини, неврегульованого насильства, виникнення великих потоків осіб, які претендують на міжнародний гуманітарний захист. Відповідно до позиції УВКБ ООН – спеціалізованого Агентства ООН, яке опікується біженцями, – ситуація в Сомалі робить неможливим повернення туди людей, які шукають притулку, відповідно до міжнародних зобов’язань України та норм міжнародного права. Європейський Суд з прав людини лише у червні минулого року визначив, що будь-який вихідець із Сомалі потребує міжнародного захисту, і його повернення до Моґадішу складатиме порушення ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення у справі Sufi and Elmi v. United Kingdom). Таке рішення є обов’язковим до виконання усіма державами-членами Ради Європи, у тому числі — Україною.

 

Ненадання цим людям статусу біженця чи інших форм захисту, передбачених Законом України „Про біженців та осіб, які потребують додаткового чи тимчасового захисту”, не може бути виправданим лише незавершеною процедурою передання справ Державній міграційній службі від ліквідованого Державного Комітету у справах національностей і релігії, що триває вже понад рік в рамках проголошеної адміністративної реформи.

 

У ситуації, коли видворення українською державою вихідців із Сомалі порушило би обов’язкові для неї норми міжнародного права; коли документування цих людей є обов’язком України, однак для цього натепер не передбачено жодних дієвих процедур; коли немає можливості покладатися на швидкий і неупереджений розгляд їх прохань про притулок – ув’язнення вихідців із Сомалі, які шукають притулку, може розглядатися як незаконне позбавлення волі і порушення міжнародних зобов’язань України. Самим же їм теперішня ситуація не лишає жодних інших перспектив, крім річного ув’язнення за намагання знайти захист, – і жодних перспектив у майбутньому.

 

Ми закликаємо владу України у рік 10-річчя приєднання України до Конвенції про статус біженців 1951 р.: надати захист людям, які тікають від переслідування – зокрема, вихідцям із Сомалі, – припинити застосування до них винятково репресивних та дискримінаційних методів, і врегулювати їх становище в Україні. Ми вимагаємо надання доступу представникам засобів масової інформації до Пункту тимчасового тримання мігрантів у с.Журавичі (Волинська область), аби особи, які там утримуються, могли висловити свою позицію щодо дій Уряду України та надати ЗМІ інформацію, яка має важливе суспільне значення. Такий крок стане найкращим свідченням відданості України своїм міжнародним зобов’язанням і дотриманню правам людини. Ми просимо Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Регіональне Представництво УВКБ ООН невідкладно направити своїх представників для зустрічі з голодуючими іноземцями в ПТТІ “Журавичі”.

 

 

Контакти координаторів Української Ради з питань біженців:

 

Наталія Гуржій +380 67 4672079

Марина Курочкіна +380 67 9302799

Олександра Назарова +380 97 2386386

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: