Від хаосу до системи: чи можлива масштабна інвентаризація житла для переселенців? - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Від хаосу до системи: чи можлива масштабна інвентаризація житла для переселенців?

Події

750 тисяч гривень за ремонт однієї квартири, корупційний шантаж міжнародних донорів та хаос у документах — так виглядає сьогоднішня реальність забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб в Україні. Проблеми в реалізації житлових прав ВПО охопили під час воркшопу «Житло для ВПО: прозора інвентаризація та антикорупційний контроль», який став стартом реалізації Закону №4080-IX. 

До заходу долучився член правління Української Гельсінської спілки з прав людини та голова Черкаського правозахисного центру Тарас Щербатюк. 

Масштабна проблема в реалізації житлових прав ВПО

Захід став важливим кроком у реалізації Закону №4080-IX, який передбачає створення єдиного реєстру житла для внутрішньо переміщених осіб. Він підсвітив серйозні системні проблеми у сфері забезпечення житлом ВПО.

За даними, озвученими під час воркшопу, ремонт одного житла для родини ВПО на Івано-Франківщині коштував 750 тисяч гривень, а загальні витрати на ремонт чотирьох квартир склали 4,5 мільйона гривень. При цьому значні кошти йдуть на приховану «детективну» роботу: пошук будівель, перевірку технічного стану, правової чистоти документів і встановлення власників — функції, які мала б виконувати держава.

Особливо гостро стоїть проблема неформального шантажу з боку місцевої влади. Зокрема, міжнародним партнерам висувають додаткові вимоги — наприклад, одна з місцевих влад вимагала додатково 50 тисяч доларів на ремонт іншої адмінбудівлі, інакше житло не буде прийняте в експлуатацію. 

— Це не поодинокі випадки шантажу, — зауважила Аліна Москаленко, директорка Інституту житла.

Від теорії до практики: що змінить новий закон

Закон №4080 передбачає створення єдиного реєстру житла для ВПО та проведення всеукраїнської інвентаризації. Держава системно обліковуватиме комунальне та державне майно, майно громад, об’єкти колишніх гуртожитків, санаторіїв, баз відпочинку, а також приміщення, які можуть бути переобладнані для проживання.

— Перебудувати соціальне житло набагато легше та ефективніше, ніж зводити нове з нуля, — наголошує Орхан Алієв, керівник організації Habitat for Humanity в Україні.

Уже запущено створення інтерактивної мапи житла, при обласних державних адміністраціях створюються комісії для оцінки технічного стану, налагоджується діалог з міжнародними донорами для спільного відновлення житла.

Критичні зауваження щодо прозорості процесу

При ОВА мають бути створені спеціальні комісії, які працюватимуть як тимчасові консультативно-дорадчі органи на громадських засадах — без додаткового бюджетного фінансування. До їх складу повинні долучатися представники громадянського суспільства.

Проте вже зараз виникають проблеми з публічним інформуванням. Під час воркшопу Тарас Щербатюк звернув особливу увагу на відсутність інформування про роботу комісій з інвентаризації житла:

— Ми вже бачимо, що не було інформування про долучення до комісій. Як ми можемо виправити ситуацію, аби залучити громадськість?

Це зауваження підкреслило критичну проблему відсутності прозорості у процесах, які мають забезпечити системне вирішення житлових потреб ВПО.

Громадський контроль як запорука успіху

За результатами воркшопу провідні правозахисні організації, включно з УГСПЛ, зробили спільну заяву, в якій наголосили: Закон №4080 має створити умови для забезпечення ВПО житлом. Його реалізація можлива лише за умов повноцінного громадського контролю. Це є критично важливим для зниження корупційних ризиків та забезпечення прозорості всього процесу.

— Я хотів би лише додати, що Українська Гельсінська спілка з прав людини долучилася до процесу захисту прав постраждалого цивільного населення ще у 2014 році. І з того часу, як захищали, так і будемо надалі захищати населення від наслідків воєнних злочинів, які Російська Федерація щодня чинить на території України, — наголосив Тарас Щербатюк. — Ми працюватимемо з органами державної влади та місцевого самоврядування, аби законопроєкт було реалізовано належним чином. Також ми допомагатимемо громадянському суспільству на місцевому рівні, щоб воно могло долучитися до цього процесу, і щоб права на участь були реалізовані в повному обсязі.

Запуск всеукраїнської інвентаризації об’єктів нерухомого майна, які можуть бути використані як житло для ВПО, можливий виключно за умови дієвого громадського контролю. Така інвентаризація повинна супроводжуватись незалежним моніторингом, оприлюдненням даних та залученням представників громадськості, активістів до кожного етапу процесу — від збору інформації до прийняття рішень.

Чи вдасться подолати роки хаосу та корупції у сфері забезпечення житлом ВПО? Відповідь залежатиме від того, наскільки ефективно буде реалізовано новий закон та чи зможе громадянське суспільство забезпечити належний контроль за цим процесом.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber