Публікація

Вдосконалення законодавства щодо захисту прав виборців з вразливих категорій громадян

Забезпечення реалізації прав інвалідів, а також людей похилого віку у виборчому процесі є важливим завданням для всього суспільства, оскільки для них це одна з небагатьох можливостей відчути себе повноцінними членами громади, людьми що здатні своїм вибором впливати на розвиток держави. Тому є необхідним вдосконалення законодавства щодо їх участі у виборах, шляхом активної участі громадськості у підготовці зазначених змін. З цією метою 1 листопада 2006 р., був проведений круглий стіл „Покращення виборчого законодавства в частині реалізації прав виборців з вразливих категорій громадян”.

Цей круглий стіл був організований творчим центром „Каунтерпарт” у рамках програми „Участь громадян у виборчих процесах в Україні”. До участі у круглому столі були запрошені народні депутати України, представники неурядових організацій, аналітичних центрів, засобів масової інформації. Також активну участь у роботі круглого столу приймав юрист  УГСПЛ  Щербатюк Максим.

Під час роботи круглого столу представники творчого центу „Каунтерпарт” представили загальний огляд ситуації з реалізацією права виборців з вразливих категорій громадян, а також свої напрацювання у вигляді пропозицій змін до законодавства, зокрема до Законів України „Про вибори народних депутатів України”, „Про Державний реєстр виборців”. У той же час народний депутат України, заступник Голови  Комітету ВР з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Лук’янов В. розповів про важливість законодавчого врегулювання цієї ситуації, а також навів приклади щодо порушень виборчих прав інвалідів і людей похилого віку  із своєї практики.

Основними проблемами у реалізації прав виборців з вразливих категорій громадян у виборчому процесі під час роботи круглого столу були визначені:

–  нечіткість критеріїв в ідентифікації виборців з обмеженими властивостями, а також необхідності удосконалити процедуру уточнення списків виборців;

–  відсутність відповідних технічних умов до реалізації виборцями з особливими потребами виборчого права, а також непристосованість самих приміщень для голосування осіб з особливими потребами;

–  нечіткість у визначені суб’єктів видачі довідок про неможливість самостійного пересування  виборця;

–  відсутність законодавчо визначених положень щодо отримання агітаційних матеріалів виборцями з особливими потребами;

–  зловживання виборчим правом осіб з обмеженими можливостями з боку певних політичних сил.

Також під час круглого столу обговорювалась можливість більш активної участі громадських організацій інвалідів у виборчому процесі, а також створення  державного реєстру виборців.

Представником УГСПЛ було піднято питання участі виборців, які перебувають на лікуванні у лікарні, і одночасно включені до списку звичайної виборчої дільниці за місцем проживання. І було наголошено на необхідності роз’яснення, що частина третя статті 41 ЗУ „Про вибори народних депутатів України” стосується тільки звичайних виборчих дільниць.

Як висновок можна сказати, що цей круглий стіл став дуже важливим етапом у підготовці таких змін до законодавства, які б насправді стали значною допомогою для вразливих категорій громадян у реалізації їхнього виборчого права.

Максим Щербатюк,

УГСПЛ 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: