Публікація

В рамках ОБСЄ відбулася найбільша щорічна конференція з прав людини

Сьогодні у приміщенні агенції “УНІАН” відбулася спільна прес-конференція представників неурядових організацій (НУО) України, що брали участь у цьогорічній конференції ОБСЄ з людського виміру, яка відбулася у Варшаві з 6 по 17 жовтня.

Темами для обговорення стали механізми захисту прав людини в межах процесів ОБСЄ, дотримання Україною зобов’язань у сфері прав людини, оцінка ситуації з правами людини в Україні міжнародними правозахисними організаціями, діалог “влада-недержавні організації” на конференції ОБСЄ з людського виміру.

Учасниками прес-конференції стали представники українських НУО, які брали активну участь у роботі конференції:

· Альона Мішуренко, директор Інтернет Асоціації України, яка представляла на конференції доклад щодо порушень Україною прав людини в Інтернеті;

· Петро Григоріченко, президент Конгресу ромен України

· Аркадій Бущенко, адвокат, керівник програм Харківської правозахисної групи, який брав участь у робочих групах щодо забезпечення справедливого процесу, свободи від тортур;

· Роман Романов, менеджер програми “Верховенство права” МФВ.

Метою конференції ОБСЄ було обговорення ситуації з правами людини в державах-учасницях ОБСЄ. Основними її темами були: свобода слова й інформації, чесні і вільні вибори, свобода релігій, прозорість законодавства, право на справедливий суд, запобігання катуванням та іншим видам жорстокого поводження і покарання, права меншин, мігрантів, торгівля людьми. Формат щорічної конференції ОБСЄ передбачає рівні можливості участі як представників від держав-учасниць, так і недержавних організацій. Додаткова інформація доступна на сайті ОБСЄ (http://www.osce.org/odihr/meetings/2003/hdim/).

У складі державної делегації від України участь у конференції взяли представники Центральної виборчої комісії, Державного комітету з питань національностей та міграції, Міністерства юстиції та Верховного Суду України. За підтримки Програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження” (МФВ) у проведенні конференції ОБСЄ
також взяла участь група українських НУО. Вона складалася із представників Центру політико-правових реформ, Інтернет Асоціації України, Конгресу ромен України, Харківської правозахисної групи.

Учасниками конференції були також посли 55 країн-учасниць ОБСЄ та представники міжнародних організацій.

Питання щодо України найчастіше звучали під час обговорення свободи від тортур, свободи слова (щодо цензури та переслідування журналістів) та забезпечення справедливого судового процесу (в контексті судової реформи в Україні та загрозі правам людини нової редакції кримінально-процесуального кодексу України).

Представники українських НУО єдині з учасників підняли проблему порушень прав людини в Інтернеті, зокрема, шляхом неконтрольованого моніторингу телекомунікацій органами державної влади.

Уряд України розповсюдив лише два офіційні документи. До прикладу, Росія розповсюдила їх біля 20 і в них у вигляді звіту було описано стан справ з тим чи іншим правом людини. Один з таких українських офіційних документів, який був поширений надається нами нище у повному обсязі і, очевидно, не потребує коментарів.

Пропозиції Делегації України з питань удосконалення виборчого процесу та виборчого законодавства (17 жовтня 2003 року, файл № 90)

1. В умовах, коли в країні функціонує декілька десятків або більше 100 політичних партій (як наприклад, в Україні), багато з тих партій, які стають суб’єктами виборчого процесу, не в змозі (з-за слабкого фінансування, недостатніх соціальних та політичних симпатій і т.п.) наповнити виборчі комісії своїми членами, запропонувати кандидатури своїх представників, а також офіційних спостерігачів у всіх 225 виборчих округах.

Це наносить шкоду справі організації виборчого процесу, а також реалізації демократичних можливостей.

Пропозиція: необхідно підтримати країни молодої демократії в затвердженні таких законів про політичні партії, які були би пронизані духом реалізму та конструктивізму.

2. В день виборів у приміщеннях багатьох виборчих дільниць створюються нестерпні умови для працівників виборчих комісій. Це при тому, що поки громадські організації України у відповідності до виборчого закону, не мають своїх офіційних представників на виборах.

Пропозиція: Пропонуєтьсья позитивно вирішити питання про допустиму кількість чисельності офіційних спостерігачів на виборчих дільницях у день виборів. Наприклад, група близьких по духу партій, група близьких по функціях громадських організацій висувають одного офіційного спостерігача. Або, наприклад, до участі у виборчому процесі можуть допускатися лише ті громадські організації, які є близькими до вирішення соціально-політичних проблем.

3. Пропонується допомогти екстраполірувати позитивний досвід США відносно зняття з виборчих комісій функцій притягнення до відповідальності, застосування санкцій і т.п. за порушення норм виборчого законодавства. Необхідно, щоби ці функції виконували окермі спеціальні органи.

4. Пропонується при розгляді питання про участь жінок у виборчому процесі опиратися на результати конкретних соціологічних досліджень і не виходити, як з єдиної правильної позиції, що низький рівень такої участі є результатом дискримінації.

5. Пропонується створити еталон, певний ідеальний зразок Виборчого кодексу країн-учасниць ОБСЄ. Наприклад, тіло Афродити Мілоської є зразком жіночого тіла, проте далеко не всі жінки мають такі пропорції. Проте їх також люблять.

6. Пропонується вжити заходів для надання Інтернету на законодавчому рівні статусу засобу масової інформації у всіх країнах-учасницях ОБСЄ.

Пропозиції підготував член ЦВК України Олександр Нельга, Варщава, 17 жовтня 2003 року.

Секретаріат Ради українських правозахисних організацій

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: