Публікація

Узагальнення подій, які відбулися в Сумській області протягом 90 днів повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 травня 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної ГО Північна правозахисна група, у рамках глобальної ініціативи “Трибунал для Путіна” про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 90  діб повномасштабної російсько-української війни.

 Було задокументовано та внесено до бази даних 341 епізод. ГО Північна правозахисна група веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Сумській області.

В даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися в Сумській області протягом 90 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 травня 2022 року). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

Детальний опис подій за період 24 лютого – 24 травня 2022 року та посилання на вихідні джерела інформації міститься у щоденних хроніках за цей період.

 

  1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Сумській області нами було зафіксовано загалом 119 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини

105

54

Поранення людини

191

46

Зґвалтування

0

0

Порушення прав

14

11

Зникнення людини

14

8

Усього

324

119

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Сумській області внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 105 людей та було поранено щонайменше 191 людина.

Першим воєнним злочином, офіційно зафіксованим в Сумській області прокуратурою, була загибель 7-річної дівчинки внаслідок обстрілу Охтирки з важкої артилерії на другий день повномасштабної війни.

Серед інших цинічних злочинів є епізод розстрілу родини танком та авіаудар по житловому сектору вул. Роменська та вул. Спартака м. Суми. У результаті бомбардування повністю знищено будинок по вул. Роменська, в якому на той час знаходилися та загинули одночасно 9 людей, з них 3 дитини з однієї родини.

 

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період в Сумській області не були зафіксовані факти можливого зґвалтування цивільних осіб.

Серед випадків порушення прав людини зафіксовані у тому числі випадки незаконного позбавлення волі цивільних осіб та катування. Так, після деокупації Тростянця стало відомо, що у підвалі залізничного вокзалу була обладнана справжня кімната “для тортур”. На жаль, тіла зі слідами катувань також були знайдені на території Сумської області після закінчення активної фази бойових дій.

Зафіксовані також факти використання цивільного населення в якості “живого щита” в Тростянецькій громаді та Конотопському районі.

 

1.3  Інформація про зникнення людей

Нам також вдалось задокументувати відомості про факти ймовірного примусового зникнення щонайменше 14 цивільних осіб. Як правило, це чоловіки, які намагалися проїхати блокпости, встановлені військовими ЗС РФ. Також відомі факти викрадення автомобілів разом з водієм. Щодо масового вивезення осіб під приводом евакуації, такий випадок також зафіксований документаторами: у насильницький спосіб вивезли до міграційного центру, що розташований на території Російської Федерації, родину з 5 осіб, які проживали в одному з населених пунктів поблизу кордону.

 

  1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Сумській області  за досліджуваний період внаслідок авіанальотів, артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 408 об’єкта цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів

Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення

221

Будівлі освітньо-виховних закладів

20

Будівлі лікувально-оздоровчих закладів

3

Будівлі державних установ

6

Будівлі культурно-розважальних закладів

6

Будівлі культового призначення

10

Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення

48

Об’єкти транспортної інфраструктури

3

Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення

21

Історичні пам’ятники

5

Господарчі угіддя, ліси

4

Мости

2

Автомобілі, транспортні засоби

59

Загалом об’єктів

408

Відзначимо, що під час окупації населених пунктів військові ЗС РФ знищували та грабували не тільки об’єкти інфраструктури, фабрики, заводи, аграрні підприємствамагазини та будинки місцевих мешканців, але й освітні заклади, студентські гуртожитки, лікарні, бюро ритуальних послуг, а також пограбували навіть музей маршала бронетанкових військ Павла Рибалка, що визволяв Україну і Європу від нацистів під час Другої світової, цинічно розтягнувши все, що їх зацікавило в експозиції.

 

  1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Сумській області мали місце щонайменше наступні події:

Подія

Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування)

91

Обстріл зі стрілецької зброї

44

Вибуховий пристрій

16

Ушкодження транспортним засобом

5

Катування, нелюдське поводження

12

Зникнення

7

Незаконне позбавлення волі

8

Використання цивільного населення в якості щита

4

Привласнення майна цивільних осіб

31

Умисне вбивство цивільної особи

17

Умисне тілесне ушкодження цивільної людини

1

Інше

5

Захоплення цивільної будівлі

9

 

Серед подій, про які варто окремо згадати під час написання цього узагальнення, є умисний наїзд танком на родину, які пішки йшли по узбіччю в Конотопському районі, не тільки численні обстріли автівок з людьми зі стрілецької зброї, а й епізод, в якому автомобіль разом із власником в буквальному сенсі розчавили, переїхавши танком. Також це замінування доріг та багаточисельні випадки розповсюдження по території області вибухових предметів, “зустріч” з якими коштує життя та здоров’я цивільному населенню (наразі ми працюємо над окремим звітом щодо знайдених на Сумщині та знешкодженних вибухових пристроїв та снарядів).

 

  1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Сумській області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події

Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва

34

РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків

3

РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт

110

РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна

77

РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах

20

РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом

26

РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини

4

РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини

8

РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими

13

РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу

22

РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу

31

РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами

7

РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита

4

РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця

8

РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування.

14

РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу

3

РС 8 (2) (b) (xvi) Розграблення захопленого населеного пункту

6

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику “Попередня кваліфікація події” ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

  1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та невибіркових обстрілів. Найбільші пошкодження зафіксовані на територіях Охтирської, Тростянецької, Лебединської, Боромлянської, В. Писарівської та Сумської територіальних громад.

Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, ймовірно, мали місце факти насильницьких зникнень, захоплень цивільних у полон, катування, мародерства, вбивств та інші.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (а), (е), (f), (i) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (i), (іі), (iv), пункт (b) підпункти (ii), (iv), (v), (ix), (xxiii), (xvі).

 

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, скористайтеся формою.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: