Публікація

Узагальнення подій, які відбулися в Одеській області протягом 121 дня повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 червня 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України», у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 121 добу повномасштабної російсько-української війни.

 

Було задокументовано та внесено до бази даних 131 епізод. Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Одеській  області.

В цій статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися в Одеській області протягом 121 дня повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 червня 2022 року). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення. Детальний опис подій за період 24 лютого – 24 червня 2022 року та посилання на вихідні джерела інформації міститься у щоденних хроніках за цей період.

 

  1. Інформація про жертви серед цивільного населення 

За досліджуваний період, в Одеській області нами було зафіксовано загалом 25 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 12 6
Поранення людини 60 16
Порушення прав 70 3
Усього 142 25

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Одеській області внаслідок ракетних ударів/авіаударів/вибухових пристроїв загинуло щонайменше 12 людей та було поранено щонайменше 60 людей.

 

Найбільшим за кількістю жертв серед цивільного населення епізодом стала загибель 7 людей та поранення 18 людей внаслідок ракетного удару 23 квітня 2022 року по 16-етажному житловому будинку у Київському районі м. Одеси. Зокрема, в одній з квартир загинула молода жінка, її 3-х місячна донька та матір. В іншій квартирі загинула вагітна молода жінка зі своїм чоловіком. Серед інших резонансних злочинів є епізод загибелі підлітка та поранення молодої дівчини внаслідок влучання крилатої ракети в житлову будівлю гуртожитку в Київському районі м. Одеси (02 травня 2022 року). Загиблий підліток виявився сином військового, хлопець в момент ракетного удару біг, щоб попередити людей похилого віку, що звучить сирена і треба йти в укриття.

 

Варто зазначити, що серед поранених цивільних осіб є люди, які перебували на об’єктах туристичної інфраструктури та цивільних судах. Так, 16 травня 2022 року, в результаті ракетного удару крилатою ракетою по базі відпочинку в Білгород-Дністровському районі, 4 людей отримали множинні поранення, зокрема, 6-річну дівчинку (за іншими даними 4-річну) госпіталізовано до лікарні з тяжкими пораненнями. 25 лютого 2022 року ракетного удару зазнав бункеровщик «Millenium Spirit» (під прапором Молдови), який перебував за 12 миль від  порту Південний. Постраждало 10 членів екіпажу, серед них двоє у важкому стані.

 

1.2. Інформація про порушення прав людини

Серед випадків порушення прав людини зафіксовані 3 епізоди незаконного позбавлення волі цивільних осіб та катування. Всі вони пов’язані з цивільними судами та здійснені в районі острова Зміїний на початку повномасштабного вторгнення РФ. Зокрема, 26 лютого 2022 року, група військових кораблів РФ в районі острова Зміїний захопила разом з екіпажем українське пошуково-рятувальне судно «Сапфір», яке виконувало гуманітарну місію. Після повернення до України екіпажу судна, певний час залишалася невідомою доля капелана, який був у складі місії. За наявною інформацією, до нього застосовували тортури. В той же день, 26 лютого 2022 року, військові кораблі РФ захопили в полон два цивільні українські судна разом з екіпажем – танкер «Афіна» та сухогруз «Принцеса Ніколь».

 

  1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Одеській області за досліджуваний період внаслідок ракетних ударів, авіаударів та мінування території було пошкоджено щонайменше 210 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 14
Водні угіддя 18
Будівлі житлово-побутового призначення 99
Об’єкт культурно-розважального закладу 1
Об’єкти транспортної інфраструктури 3
Господарчі угіддя, ліси 3
Будівлі культового призначення 2
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 15
Історичні пам’ятники 1
Мости 6
Транспортні засоби (автомобіль, судно) 48
Загалом об’єктів 210

 

Варто відзначити, що окрім будівель житлово-побутового призначенння (включно з будівлями баз відпочинку та готелів), об’єктами ракетних ударів стали будівлі підприємницької діяльності та комерційно виробничого призначення. Серед таких епізодів зафіксовано ракетний удар по території нафтопереробного заводу та нафтосховищ в м. Одесі вранці 03 квітня 2022 року, а також ракетний удар по одному з найбільших торгово-розважальних комплексів Одещини у Одеському районі увечері 09 травня 2022 року. В результаті ракетного обстрілу військових РФ, постраждало приміщення пам’ятки архітектури Воронцовського палацу у м. Одесі – вибуховою хвилею пошкоджені вікна, елементи ліпнини та покрівлі. По кількості ракетних ударів, сумне «лідерство» тримає міст через Дністровський лиман в Білгород-Дністровському районі. За досліджуваний період по ньому було зафіксовано 6 ракетних ударів.

 

  1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період, в Одеській області мали місце щонайменше наступні події:

 

Подія Епізодів
Арт.обстріл (бомбардування) 8
Авіаудар 1
Ракетний удар 99
Вибуховий пристрій 12
Катування (тортури), нелюдське поводження 1
Незаконне позбавлення волі 3
Інше 4
Привласнення майна цивільних осіб 3
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 3
Використання цивільного населення в якості щиту 1

 

Переважна більшість подій – це ракетні удари різними типами ракет наземного базування, а також з використанням військових кораблів та стратегічної авіації. Серед подій, які варто окремо відзначити – це мінування військовими РФ акваторії Чорного моря. Після шторму, морські міни зриває з кріплення та прибиває до узбережжя, де вони вибухають самостійно чи знешкоджуються вибухотехніками. Наразі зафіксовано вже 12 таких епізодів, причому з однією загиблою людиною.

 

  1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду, в Одеській області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва. 3
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків. 1
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 45
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна. 85
РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах 3
РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими. 1
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 3
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 6
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 16
РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу 4
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами – системи “Смерч” “Сонцепьок”, “Буратіно”, касетні та фосфорні бомби. 1
РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця 3
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. 12
РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита 1
РС 8 (2) (a) (vii) Використання росіянами знаків розрізнення української армії 1

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

  1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних переважно ракетних ударів. Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, ймовірно, мали місце окремі факти захоплень цивільних осіб у полон та катування. Найбільша кількість епізодів зафіксована на території міста Одеси, Білгород-Дністровського району та в акваторії Чорного моря.

 

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (е), (f) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (іі), (iv), (vii), пункт (b) підпункти (ii), (iii), (iv), (v), (ix), (xx), (xxiii)

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: