Публікація

Узагальнення подій, які відбулися в Чернігвській області протягом 90 днів повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 травня 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної ГО «МАРТ» спільно з ГС «Освітній дім прав людини в Чернігові», у рамках глобальної ініціативи “Трибунал для Путіна” про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 90 діб повномасштабної російсько-української війни.

 Було задокументовано та внесено до бази даних 264 епізоди. ГО «МАРТ» спільно з ГС «Освітній дім прав людини в Чернігові» веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Чернігівській області.

В даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися в Чернігівській області протягом 90 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 травня 2022 року). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

Детальний опис подій за період 24 лютого – 24 травня 2022 року та посилання на вихідні джерела інформації міститься у щоденних хроніках за цей період.

 

  1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Чернігівській області нами було зафіксовано загалом 119 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Тип втрати чи порушення прав

Постраждалих

Задокументовано епізодів

Загибель людини

186

67

Поранення людини

24

75

Зґвалтування

0

0

Порушення прав

26

12

Зникнення людини

5

3

Усього

241

157

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 186 людей та було поранено щонайменше 24 людини.

Починаючи з 26 лютого документаторами було зафіксовано численні воєнні злочини проти цивільного населення та об’єктів цивільної інфраструктури в результаті масованих обстрілів населених пунктів військовими формуваннями рф.

Серед інших цинічних злочинів є епізод розстрілу черги за хлібом біля магазину “Союз” по вул. Доценка в місті Чернігів. В результаті обстрілу, вчиненого із системи залпового реактивного вогню «Град» загинуло 14 цивільних осіб.

 

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період в Чернігівській області не були зафіксовані факти можливого зґвалтування цивільних осіб. Проте за повідомленнями від правоохоронних органів такі злочини вчинялись на території області. Хочемо зазначити, що фіксація даної категорії злочинів ускладняється з одного боку- обмеженим доступом документаторів до жертв насилля, а з іншої – необхідністю ретельної перевірки такої інформації.

Серед випадків порушення прав людини зафіксовані у тому числі випадки незаконного позбавлення волі цивільних осіб та катування.

Зафіксовані також факти використання цивільного населення в якості “живого щита” в Михайло-Коцюбинській ТГ та інших громад області. Також задокументовано факти нападів російських військових на легкові автомобілі цивільного населення, які їм траплялися на шляху.

 

1.3 Інформація про зникнення людей

Також вдалось задокументувати відомості про факти ймовірного примусового зникнення щонайменше 5 цивільних осіб. Як правило, це чоловіки, представники органів місцевого самоврядування, старости населених пунктів територіальних громад області.

  1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Чернігівській області за досліджуваний період внаслідок авіа нальотів, артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 285 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів

Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення

122

Будівлі освітньо-виховних закладів

19

Будівлі лікувально-оздоровчих закладів

8

Будівлі державних установ

5

Будівлі культурно-розважальних закладів

3

Будівлі культового призначення

5

Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення

20

Об’єкти культурно-розважальних закладів

3

Об’єкти транспортної інфраструктури

3

Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення

11

Історичні пам’ятники

8

Мости

5

Автомобілі, транспортні засоби

72

Гуманітарний конвой

1

Загалом об’єктів

285

Під час блокади міста Чернігова російська авіація завдавала численні авіа удари по цивільній інфраструктурі, в тому числі на житлові будинкі, заклади освіти, охорони здоров’я і навіть об’єкти спортивної інфраструктури. Майже 80% шкіл міста Чернігова постраждали через численні обстріли, 3 повністю зруйновано та ще 21 школа зазнала пошкоджень різних ступенів.

Під час окупації населених пунктів військові ЗС РФ знищували та грабували продовольчі магазини, будинки місцевих мешканців, транспортні засоби, заклади освіти.

Подія

Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування)

З них:

Авіаудар

Ракетний удар

Смерч

Ураган

174

 

39

3

5

10

Обстріл зі стрілецької зброї

9

Вибуховий пристрій

19

Ушкодження транспортним засобом

3

Катування, нелюдське поводження

11

Зникнення

5

Незаконне позбавлення волі

10

Використання цивільного населення в якості щита

3

Привласнення майна цивільних осіб

8

Умисне вбивство цивільної особи

9

Умисне тілесне ушкодження цивільної людини

2

Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор

1

Взяття заручників

1

Захоплення цивільної будівлі

2

  1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Чернігівській області мали місце щонайменше наступні події:Серед численних воєнних злочинів можна виділити злочини, вчинені проти дітей, а саме окупанти розстріляли з крупнокаліберного кулемета й автоматів трьох підлітків з               с. Мохнатин. Також зафіксовано загибель дітей в результаті обстрілів житлових будинків, всього за звітний період загинуло 22 дитини на території області. 

  1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Сумській області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події

Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва

38

РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт

39

РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна

106

РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах

4

РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом

11

РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини

1

РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини

5

РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими

11

РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу

48

РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу

19

РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор

1

РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита

4

РС 8 (2) (a) (viii) Взяття заручників

1

РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця

10

РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування.

14

РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу

3

РС 8 (2) (b) (xvi) Розграблення захопленого населеного пункту

8

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику “Попередня кваліфікація події” ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

  1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та невибіркових обстрілів. Найбільші пошкодження зафіксовані на територіях Чернігівської, Киселівської, Киїнської, Шестовицької та Ніжинської територіальних громад.

Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, ймовірно, мали місце факти насильницьких зникнень, захоплень цивільних у полон, катування, мародерства, вбивств та інші.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (а), (е), (f), (i) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (i), (іі), (iv), пункт (b) підпункти (ii), (iv), (v), (ix), (xxiii), (xvі).

 

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, скористайтеся формою.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: