Публікація

Узагальнення подій, які відбулися у Житомирській області протягом 274 днів повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 листопада 2022 року

У цій публікації подається узагальнена інформація, зібрана Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 274 добу повно масштабної російськоукраїнської війни. 

Було задокументовано та внесено до бази даних 192 епізодів.

Українська Гельсінська спілка з прав людини веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Житомирській області.

В даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у  Житомирській області протягом 274 днів повно масштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 листопада 2022 року).

Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

 

  1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Житомирській області нами було зафіксовано загалом 40 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Житомирська область:

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 31 14
Поранення людини 92 25
Зникнення людини 1 1
Усього епізодів 124 40

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Житомирській області внаслідок артобстрілів загинула 31 людина та було поранено 92 людини.

 

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Житомирській області не було зафіксовано факти можливого зґвалтування цивільних осіб.

 

1.3  Інформація про зникнення людей.

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Житомирській області  зафіксовано 1 випадок можливого зникнення цивільних осіб.

 

  1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті артобстрілу

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Житомирській області  за досліджуваний період внаслідок артобстрілів було пошкоджено щонайменше 769 об’єкта цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 649
Будівлі освітньо-виховних закладів 18
Будівлі лікувально-оздоровчих закладів 4
Будівлі державних установ 4
Будівлі культурно-розважальних закладів 1
Будівлі культового призначення 3
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 40
Об’єкти транспортної інфраструктури 7
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 11
Господарчі угіддя, ліси 19
Мости 1
Автомобілі, транспортні засоби 4
Об’єкт невідомий 6
Історичні пам’ятки 2
Загалом об’єктів 769

 

  1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Житомирській області мали місце щонайменше наступні події:

 

Подія Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування) 134
РСЗВ «Град» 1
Авіаудар 9
Ракетний удар 28
Ураган 2
Вибуховий пристрій 13
Умисне вбивство цивільної особи 1
Незаконне позбавлення волі 1
Привласнення майна цивільних осіб 1
Обстріл з стрілецької зброї 1

 

  1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Житомирській області  нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 23
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 16
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 20
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 87
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом 4
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 2
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 10
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 22
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини 1
РС 8 (2) (b) (xvi) Разграблення захопленого населеного пункту 1
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами 2
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. 6

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в яком уразі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

  1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, вбивства цивільних осі, умисне тілесне ушкодження цивільної людини та зникнення цивільної людини, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель, освітньо – виховних закладів, лікувально – оздоровчих закладів, державних установ, культурно – розважальних закладів, будівлі культового призначення  та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та не вибіркових обстрілів, а також застосування зброї, яка приводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, та мінування території протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування та розграблення населеного пункту.

Внаслідок ракетних обстрілів російськими військовими було пошкоджено об’єкти критичної інфраструктури. Так російські військові 15 листопада нанесли ракетні удари по м. Житомиру та м. Коростень, внаслідок чого електроенергія зникла в північних районах області та в м. Житомирі, також за повідомленням міського голови Сергія Сухомлина, що в місті Житомир після прильотів не працює водоканал та котельні.

Місцеві жителі північних районів області продовжують знаходити небезпечні знахідки в лісах. В с. Заїнки грибники знайшли уламки ракети, попередньо типу “повітря-повітря”. Частини ракети лишилися після колишніх обстрілів армією РФ.  Також були знайдені уламки ракети  БМ-27 “Ураган” в с. Межиліска.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за 7 параграф (1) пункт (а), (і) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф 2(а) підпункт (ііі) та за статтею 8 параграф 2 (b) підпункти (ix), (v), (ii), (iv), (xvi), (xx).

Ми і надалі продовжуємо збирати та аналізувати інформацію щодо здійснених воєнних злочинів російськими військовими на території Житомирської області.

 

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу [email protected]

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: