Публікація

Узагальнення подій, які відбулися у Житомирській області протягом 213 днів повномасштабної російсько-української вій-ни: 24 лютого – 24 вересня 2022 року

У цій публікації подається узагальненна інформація, зібрана Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 213 добу повномасштабної російськоукраїнської війни у Житомирській області.

 

Було задокументовано та внесено до бази даних 180 епізодів. Українська Гельсінська спілка з прав людини веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Житомирській області.

 

В даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у Житомирській області протягом 213 днів повно масштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 вересня 2022 року). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

 

Детальний опис подій за період 24 лютого – 24 вересня 2022 року та посилання на вихідні джерела інформації міститься у щоденних хроніках за цей період.

 

  1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Житомирській області  нами було зафіксовано загалом 39 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Житомирська область:

 

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 31 14
Поранення людини 90 24
Зникнення людини 1 1
Усього епізодів 122 39

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, яківже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Житомирській області внаслідок артобстрілів та загинуло 31 людина та було поранено 90 людей.

 

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Житомирській області не було зафіксовано факти можливого зґвалтування цивільних осіб.

 

1.3  Інформація про зникнення людей.

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Житомирській області  зафіксовано 1 випадок можливого зникнення цивільних осіб.

 

  1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті артобстрілу

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Житомирській області за досліджуваний період внаслідок артобстрілів було пошкоджено щонайменше 744 об’єкта цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 639
Будівлі освітньо-виховних закладів 11
Будівлі лікувально-оздоровчих закладів 4
Будівлі державних установ 4
Будівлі культурно-розважальних закладів 1
Будівлі культового призначення 3
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 40
Об’єкти транспортної інфраструктури 7
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 6
Господарчі угіддя, ліси 18
Мости 1
Автомобілі, транспортні засоби 4
Об’єкт невідомий 6
Загалом об’єктів 743

 

  1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Житомирська область мали місце щонайменше наступні події:

Подія Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування) 133
РСЗВ «Град» 1
Авіаудар 8
Ракетний удар 20
Ураган 2
Вибуховий пристрій 12
Умисне вбивство цивільної особи 1
Незаконне позбавлення волі 1
Привласнення майна цивільних осіб 1

 

  1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Житомирській області  нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 19
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 15
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 18
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 82
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом 3
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 2
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 10
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 21
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини 1
РС 8 (2) (b) (xvi) Разграблення захопленого населеного пункту 1
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами 2
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. 6

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в яком уразі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

  1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, вбивства цивільних осі, умисне тілесне ушкодження цивільної людини та зникнення цивільної людини, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель, освітньо – виховних закладів, лікувально – оздоровчих закладів, державних установ, культурно – розважальних закладів, будівлі культового призначення  та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та не вибіркових обстрілів, а також застосування зброї, яка прихводить до надмірних пошкоджень або неввибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, та мінування території протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування та розграблення населеного пункуту.

 

За попередній місяць було зафіксовано 4 воєнні злочини, на території Народицького лісгоспу на вибуховому пристрої підірвалися 2 людей лісової охорони, внаслідок чого єгер Радчанського лісництва Сергій Салівонік загинув на місці, а лісничий цього ж лісництва отримав поранення,  а також випадки мінування території протитанковими мінами Т-62 на території лісового масиву.

 

Головним управління Національної поліції в Житомирській області на інформаційний запит Громадської приймальні УГСПЛ в м. Рівному надано наступну інформацію:

У період з 24.02.2022 – 25.08.2022 слідчим управлінням на території Житомирської області було зареєстровано 267 кримінальних проваджень за ч.ч. 1,2 ст. 438 Кримінального кодексу України (Порушення законів та звичаїв війни), а саме 213 проваджень –  за ч. 1. ст.438 Кримінального кодексу України  та 54 проваджень – за ч.2 ст.438 Кримінального кодексу України.

 

З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну групою піротехнічних робіт Головного управління ДСНС України у Житомирській області здійснено 238 виїздів для виявлення, вилучення та знешкодження вибухонебезпечних предметів. Внаслідок проведених робіт очищено 309,3 га території області, знищено 3552 одиниці різноманітних боєприпасів. Найбільш забрудненою через обстріли та мінування залишається територія Коростенського району.

 

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за 7 параграф (1) пункт (а), (і) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф 2(а) підпункт (ііі) та за статтею 8 параграф 2 (b) підпункти (ix), (v), (ii), (iv), (xvi), (xx).

 

Заступнки Офісу Президента України Кирило Тимошенко зазначив наступне, що станом на 21.09.2022 на Житомирщині відновили 787 приватних будинків, 52 багатоповерхівки, 30 шкіл, 22 об’єкти ЖКГ, 15 закладів охорони здоров’я, 14 адміністративних будівель, 13 садочків, 11 закладів культури.

 

Ми і надалі продовжуєм збирати та аналізувати інформацію щодо здійснених воєнних злочинів російськими військовими на території Житомирської області.

 

Як що ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, скористайтеся формою.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: