Публікація

Узагальнення подій, які відбулися у Житомирській області протягом 182 днів повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 серпня 2022 року

У цій публікації подається узагальнена інформація, зібрана Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 182 добу повно масштабної російськоукраїнської війни.

 

Було задокументовано та внесено до бази даних 173 епізоди. Українська Гельсінська спілка з прав людини веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Житомирській області.

В даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у  Житомирській області протягом 182 днів повно масштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 серпня 2022 року). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

Детальний опис подій за період 24 лютого – 24 серпня 2022 року та посилання на вихідні джерела інформації міститься у щоденних хроніках за цей період.

 

  1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Житомирській області нами було зафіксовано загалом 29 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Житомирська область:

 

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 30 13
Поранення людини 86 21
Усього епізодів 116 34

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Житомирській області внаслідок артобстрілів та загинуло щонайменше 30 людей та було поранено щонайменше 86 людей.

 

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Житомирській області не було зафіксовано факти можливого зґвалтування цивільних осіб.

 

1.3  Інформація про зникнення людей.

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Житомирській області не було зафіксовано факти можливого зникнення цивільних осіб.

 

  1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті артобстрілу

 

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Житомирській області  за досліджуваний період внаслідок артобстрілів було пошкоджено щонайменше 757 об’єкта цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 652
Будівлі освітньо-виховних закладів 11
Будівлі лікувально-оздоровчих закладів 4
Будівлі державних установ 4
Будівлі культурно-розважальних закладів 1
Будівлі культового призначення 3
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 40
Об’єкти транспортної інфраструктури 7
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 6
Господарчі угіддя, ліси 16
Мости 1
Автомобілі, транспортні засоби 4
Об’єкт невідомий 6
Загалом об’єктів 757

 

  1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Житомирська область мали місце щонайменше наступні події:

 

Подія Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування) 172
Умисне вбивство цивільної особи 1

 

  1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Житомирській області  нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 20
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 15
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 20
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 79
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом 1
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 11
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 21
РС 8 (2) (b) (xvi) Разграблення захопленого населеного пункту 1
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами 1
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. 4

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в яком уразі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

  1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, вбивства цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та не вибіркових обстрілів.

Ми продовжуємо збирати та перевіряти дані з відкритих джерел.

За цей місяць  був виявлений факт умисного підпалу російськими військовими 600 -річного дубу, який входив до природнього заповідного фонду, а також факти замінування та умисного вбивства цивільних осіб.

 

Ми вважаємо, щотакі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за 7 параграф (1) пункт (а) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф 2 (b) підпункти (ix), (v), (ii), (iv), (xvi), (xx).

 

Збір інформації триває. Як що ви можете надати додатковуі нформацію, будь ласка, скористайтеся формою.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: