Публікація

Узагальнення подій, які відбулися у Миколаївській області протягом 150 днів повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 липня 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно з ГО «Агенство економічного розвитку», в рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 151 добу повномасштабної російсько-української війни.

 

Було задокументовано та внесено до бази даних 512 епізодів. Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» спільно з ГО «Агенство економічного розвитку» веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Миколаївській області.

 

В цій статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у Миколаївській області протягом 151 дня повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 липня 2022 року). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення. Детальний опис подій за період 24 лютого – 24 липня 2022 року та посилання на вихідні джерела інформації міститься у щоденних хроніках за цей період.

 

  1. Інформація про жертви серед цивільного населення 

За досліджуваний період, у Миколаївській області нами було зафіксовано загалом 91 епізод, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 97 43
Поранення людини 135 45
Порушення прав 1 1
Зникнення людини 2 2
Усього 235 91

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Миколаївській області внаслідок переважно артилерійських обстрілів (включно з РСЗВ з використанням касетних боєприпасів), авіа- та ракетних ударів загинуло щонайменше 97 людей та було поранено щонайменше 135 людей.

 

Найбільшим за кількістю жертв серед цивільного населення епізодом залишається загибель 20 цивільних людей внаслідок ракетного удару 29 березня 2022 року по будівлі Миколаївської ОВА. Загинуло 18 працівників різних підрозділів ОВА/обласної ради та 2 працівниці Господарського суду Миколаївської області. Люди загинули/поранені на власних робочих місцях. Так, того ранку в Господарському суді Миколаївської області, який займає декілька поверхів будівлі ОВА, знаходилось працівники апарату суду, які упорядковували архів. Внаслідок ракетного удару двоє працівниць суду загинули, одна працівниця отримала важкі травми та залишилась без ноги. Також на робочому місці 02 березня 2022 року загинув член екіпажу теплоходу «Banglar Samriddhi» (під прапором Республіки Бангладеш), в момент ракетного удару він знаходився на містку. В 25 кілометрах від м. Миколаєва, російська військова техніка з маруванням «Z» розстріляла мікроавтобус зі знаками «червоного хреста», в якому їхали на заміну виховательки дитячого будинку, троє жінок загинули на місці.

 

Значна частина людських жертв сталася внаслідок артилерійських обстрілів/бомбардувань житлових масивів міста Миколаєва та інших населених пунктів області, люди гинули та отримували поранення безпосередньо у своїх домівках. Так, 07 березня 2022 року у м. Миколаєві у приватному будинку жертв зазнала ціла сім’я – загинула мати та донька 19 років, 12-річний син та бабуся важко поранені. 07 травня 2022 року, в результаті обстрілу військових РФ з РСЗВ «Смерч» та «Ураган» житлового кварталу м. Миколаєва, загинула жінка похилого віку, яка сиділа на лавці у дворі свого багатоповерхового будинку (в минулому шкільна вчителька російської мови та літератури). В ніч проти 15 травня 2022 року, внаслідок артилерійських обстрілів військових РФ, в с. Пришиб Баштанського району у своїх будинках загинуло 2 цивільних людей.

 

Інша важлива особливість задокументованих епізодів – люди гинуть та зазнають поранень в громадських місцях своїх населених пунктів від невибіркових обстрілів окупантів. Так, 13 березня 2022 року в житловому кварталі м. Миколаєва, на вулиці загинуло 9 людей, 13 людей отримали поранення. Більшість з них старшого віку та стояли у черзі біля банкомата чи знаходились біля супермаркету. 21 березня 2022 року, від обстрілу загинуло 3 людей, які перебували на автозаправці у м. Миколаєві. 24 березня 2022 року, в с. Явкине Баштанського району від РСЗВ «Смерч» постраждали люди, які в момент обстрілу в центрі села заряджали телефони та отримували гуманітарну допомогу. Троє людей загинуло, ще 13 дістали поранення.

 

1.2. Інформація про порушення прав та зникнення

Зафіксовано один епізод порушення прав, коли 10 березня 2022 року, в захопленому військами РФ селі Кандибине Миколаївського району, окупанти під загрозою розстрілу не дозволили медикам надати медичну допомогу та доставити в лікарню вагітну місцеву мешканку. Місцевій медсестрі вдалось налагодити відеозв’язок з акушером-гінекологом з м. Миколаєва та допомогти жінці народити вдома самій. Наразі зафіксовано два епізоди зникнень – голови Шевченківської ОТГ Миколаївського району (поїхав розвозити хліб і не повернувся) та волонтера, який допогав людям вибратися з тимчасово окупованого Херсону (після підриву на міні одного з двох автомобілів колони, його доля залишається невідомою).

 

  1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, у Миколаївській області за досліджуваний період внаслідок переважно артилерійських обстрілів (включно з РСЗВ з використанням касетних боєприпасів), авіа- та ракетних ударів, мінування території було пошкоджено щонайменше 1052 об’єкти цивільної інфраструктури, серед яких:

Вид об’єктів Кількість
Будівля житлово-побутового призначення 602
Об’єкт підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 112
Будівля освітньо-виховного закладу 26
Об’єкт інфраструктурного життєзабезпечення 33
Будівля лікувально-оздоровчого закладу 16
Будівля державної установи 5
Об’єкт транспортної інфраструктури 6
Господарчі угіддя, ліси 21
Об’єкт культурно-розважального закладу 13
Будівля культового призначення 7
Історичні пам’ятники 1
Транспортні засоби (автомобіль, судно) 156
Інше/об’єкт невідомий 54
Загалом об’єктів 1052

 

Переважна більшість цивільних об’єктів – це приватні та багатоквартирні житлові будинки в міських житлових кварталах та сільських населених пунктах. Зафіксовано руйнування/пошкодження 26 шкіл/дитячих садочків та 16 медичних установ. Найбільші пошкодження отримали опорна школа міста Снігурівка та селища Березнегувате. Внаслідок артилерійського обстрілу та влучання авіабомби, повністю зруйнована будівля школи в селі Зелений Гай, з-під завалів рятувальники деблокували 3 постраждалих та тіла 7 загиблих людей. Зруйнована будівля та обладнання Баштанської багатопрофільної лікарні, найбільшого руйнування зазнали пологове, хірургічне, дитяче відділення та відділення гемодіалізу.

 

Якщо розглядати профіль обстріляних підприємств та промислових об’єктів, продовжилась тенденція планомірного знищення зерносховищ та портових спроможностей. Так, два дні підряд зазнало обстрілів зерносховище в с. Костянтинівка Миколаївського району, неодноразово обстріляли зерносховище та елеватор в с. Шевченкове Миколаївського району. Результатами обстрілів стали пожежі приміщень та збіжжя на значних площах. Також ракетним ударом окупантів пошкоджено ангари на території Миколаївського порту «Ольвія».

 

Якщо говорити про напади на цивільні об’єкти, які передбачають знаходження багатьох людей, можна відмітити ракетний удар, який повністю зруйновав вантажне відділення «Нової пошти» в м. Миколаєві разом з кур’єрськими авто, а також обстріл фугасними снарядами приміщення торгового центру в м. Миколаєві. П’ять разів за досліджуваний період було обстріляно Миколаївський зоопарк, в тому числі з РСЗВ «Смерч» з використанням касетних боєприпасів. 15 квітня 2022 року, внаслідок обстрілу військових РФ з РСЗВ «Смерч» з касетними боєприпасами, пошкодження отримала Церква УПЦ МП, за декілька метрів від церкви загинув літній чоловік, який з палицею сидів біля храму. 02 травня 2022 року, в результаті обстрілів військових РФ, в с. Кисилівка Баштанського району був зруйнований та згорів костел XIX століття – Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Зафіксовано один епізод знищення історичного пам’ятника – в селі Гур’ївка Костянтинівської громади Миколаївського району зруйновано історичну архітектурну пам’ятку «Турецька криниця» ХVIII століття.

 

  1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період, у Миколаївській області мали місце щонайменше наступні події:

Подія Епізодів
Арт.обстріл (бомбардування) 314
– РСЗВ «Град» 29
– Авіаудар 21
– Ракетний удар 50
– Смерч 78
– Ураган 24
– Касетні засоби ураження 61
Обстріл зі стрілецької зброї 11
Вибуховий пристрій 6
Ушкодження транспортним засобом 1
Катування (тортури), нелюдське поводження 2
Зникнення 1
– Цивільні 2
– Після викрадення 1
– Насильницькі зникнення 2
Використання цивільного населення в якості щиту 2
Привласнення майна цивільних осіб 2
Умисне вбивство цивільної людини 4
Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 2
Захоплення цивільної будівлі 4

 

Переважна більшість подій – це артилерійський обстріл з різних систем (включно з РСЗВ «Град», «Смерч» та «Ураган»), ракетні удари та авіаудари. Варто особливо акцентувати на збільшення зафіксованих фактів використання окупантами під час обстрілів житлових кварталів населених пунктів касетних засобів ураження (наразі це 61 епізод). Так, 16 травня 2022 року, внаслідок обстрілу військових РФ з РСЗВ «Смерч» з касетними боєприпасами, в Інгульському районі м. Миколаєва пошкодження отримав цілий квартал – житлові будинки, об’єкти торгівлі та обслуговування, атомобілі, дорожня інфраструктура. Касетні засоби ураження мають невибіркове застосування та несуть найбільшу небезпеку саме для людей. Зафіксовано низку епізодів обстрілу окупантами з РСЗВ з використанням касетних боєприпасів, в результаті яких наявні людські втрати. Так, 04 квітня 2022 року окупанти обстріляли з РСЗВ з використанням касетних боєприпасів Інгульський район м. Миколаєва. Біля зупинки громадського транспорту загинуло щонайменше 3 людей, поранення отримали щонайменше 5 людей.

 

Серед інших подій необхідно виділити епізоди умисного вбивства цивільних людей. Так, 04 березня 2022 року війські РФ, які відходили від міста Баштанки, увірвались до школи в селі Добра Криниця та розстріляли її директора. 17 березня 2022 року, після звільнення селища Лоцкине Баштанського району, стало відомо про вбивство окупантами вчителя математики та місцевого активіста з проукраїнською позицією, якого попередньо катували. 03 травня 2022 року стало відомо, що під час проведення слідчих дій на території с. Новофонтанка Баштанського району в спільній могилі виявлено тіла 2 місцевих жителів зі слідами вогнепальних поранень та катувань. В одного з чоловіків були зв’язані ноги. Біля могили чоловіків знайдені сліди перебування російських військових, зокрема фрагменти типового пакета сухпайку рф. Також певна частина подій пов’язана з вибуховими пристроями. Так, внаслідок детонації міни підірвався один з двох цивільних автомобілів, на яких дві сестри з дітьми разом з волонтером-водієм вибиралась з тимчасово окупованого Херсону. Одна жінка загинула, 9-річний хлопчик та 17-річна дівчина отримали мінно-вибухові травми та осколкові поранення.

 

  1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду, в Миколаївській області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 46
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 10
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 268
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 398
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом 4
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 3
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини 2
РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими 3
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 38
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 42
РС 8 (2) (b) (xvi) Разграблення захопленого населеного пункту 1
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами – системи “Смерч” “Сонцепьок”, “Буратіно”, касетні та фосфорні бомби 108
РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита 4
РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця 2
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування 6

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

  1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – переважно житлових будівель, а також будівель освітньо-виховного, медичного та культурно-розважального призначення, об’єктів інфраструктури, інших невійськових об’єктів. Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, ймовірно, мали місце окремі факти насильницького зникнення та катування. Зафіксовані епізоди підтверджують використання зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, зокрема касетних боєприпасів. Приблизно 56% епізодів зафіксована на території міста Миколаєва, інші епізоди більшою частиною торкаються Миколаївського та Баштанського району.

 

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (е), (f) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (іі), (iv), (vii), пункт (b) підпункти (ii), (iii), (iv), (v), (ix), (xx), (xxiii)

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: