Публікація

Узагальнення подій, які відбулися у м. Херсоні та Херсонській області протягом 243 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 жовтня 2022 року)

Підготував Олександр Данилов, адвокат

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи “Трибунал для Путіна” про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 213 днів повномасштабної російсько-української війни.

Було задокументовано та внесено до бази даних  2298 епізодів  Українська Гельсінська спілка з прав людини веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Херсоні та Херсонській області.

В даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у Херсоні та Херсонській області протягом 243 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24  жовтня 2022 року). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

Необхідно  звернути увагу, що кількість епізодів щомісячно збільшується як за рахунок вчинення російськими військовими воєнних злочинів у поточному місяці так і за рахунок виявлення раніше вчинених злочинів.

 

 1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Херсонській області нами було зафіксовано загалом 994 епізоду пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Постраждалих – 1328 людина.

Херсонська область:

 

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 240 178
Поранення людини 315 190
Зґвалтування 5 4
Порушення прав 261 156
Зникнення людини 507 466
Усього 1328 994

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Херсонській області (включно з Херсоном) внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 240 людей та було поранено щонайменше 315 людини.

Ось деякі з цих випадків за останній місяць:

6 жовтня 2022 року російські військові поцілили ракетою  по рейсовому автобусу  у колоні цивільних у с. Дар’ївка. Загинуло 5 людей та ще щонайменше 5 поранено.

Маршрутний автобус I-VAN A07A1 д.н. ВТ 3347 АА (Микільське-Херсон)

Джерело 1

Згорів автобус та вантажівка, що перебувала поруч

Джерело 1

У м. Херсоні російські військові у власному будинку розстріляли відомого музиканта та диригента Юрія Керпатенко за відмову співпрацювати з ними.   

“Сьогодні стало відомо, що диригента Херсонської філармонії розстріляли окупанти. Він відмовився з ними працювати вони сказали, що ми до тебе ще прийдемо. Прийшли до нього додому і прямо там розстріляли”, – написала херсонська журналіста Олена Ваніна.

 

Юрій Керпатенко, диригент Херсонської філармонії

Джерело

7 жовтня 2022 року у Скадовську з власного подвір’я російські військові викрали 56-річну Тетяну Мудрєнко та її цивільного чоловіка – 60-річного Анатолія Орєхова..

А вже 15 жовтня 2022 року стало відомо, що Тетяну знайшли повішеною біля будівлі.

Зі слів сусідів викрадення та вбивство сталось через її проукраїнську позицію.

Тетяна Мудрєнко, медична працівниця з проукраїнською позицією

Джерело

 

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Херсонській області  (включно з Херсоном) було зафіксовано факти можливого зґвалтування щонайменше 5 цивільних осіб. Фіксування такої категорії злочинів ускладняється з одного боку- обмеженим доступом документаторів до жертв насилля, а з іншої – необхідністю прискіпливої  перевірки такої інформації.

Серед випадків порушення прав людини найрозповсюдженими є факти незаконного позбавлення волі – 146 потерпілих.

Також задокументовані факти примусової праці полонених військовослужбовців ЗСУ та примусової праці ув’язнених, що перебувають у виправних установах.

 

1.3  Інформація про зникнення людей.

За рахунок покращення якості збору інформації, вдалось дізнатись долю багатьох осіб, що були викрадені. Зокрема велика кількість з них в подальшому були звільненні у період до 2 тижнів, що дозволило кваліфікувати ці випадки як факти незаконного позбавлення волі. І як наслідок зменшило кількість випадків які ми кваліфікуємо як насильницьке зникнення. Хоча нажаль це явище продовжує бути масовим і розповсюджене від найменших селищ до м. Херсона та районних центрів.

Нам вдалось задокументувати в нашій базі даних відомості про факти ймовірного примусового зникнення щонайменше 507 цивільних осіб.

Серед категорій осіб, що переважно зникають:

 • колишні учасники АТО;
 • діючі та колишні співробітники правоохоронних органів;
 • активні учасники та організатори проукраїнських мітингів;
 • журналісти;
 • керівники органів місцевого самоврядування;
 • керівники підприємств, фермери;
 • вчителі.

Переважна більшість звільнених осіб з тих, хто раніше був викрадений – ймовірно піддавались психологічному та фізичному насиллю. Нам вдалося зафіксувати щонайменше 31 випадок ймовірного катування людей.

Окремо необхідно звернути увагу, що цивільні особи, які зникли, умовно поділяються на чотири категорії за строком тримання:

до 1 місяця – приблизно ¼ частина всіх випадків

від 1 місяця до 2 місяців – приблизно 2/5 частини всіх випадків

від 2 місяців до 3 місяців – приблизно ¼ частина усіх випадків

більше 3 місяців – кожний 14 випадок.

* Кількість зафіксованих випадків  незаконних затримань/позбавлення волі пропорційно є менш коректною відносно випадків насильницького зникнення, оскільки у великій кількості випадків рідні затриманих/викрадених не одразу звертаються за допомогою чекаючи декілька днів. Тому ghj значну кількість короткострокових затримань нам невідомо.

 

Ось деякі з цих випадків за останній місяць:

29 вересня 2022 року  російські військові викрали родину в селі Садове, Голопристанського району Херсонської області.

Сорочинський Микола  та Сорочинська Наталія  (крайня з права)

Джерело

 

29 вересня 2022 року  російські військові у м. Херсоні викрали команду волонтерів.

Джерело 1      Джерело 2

 

30 вересня 2022 року у с. Олександрівска, Чулаківської ТГ російські військові викрали директора Олександрівського ліцею Сімчук Любов Геннадіївну.

 

«…мою маму найкращу жінку в світі,директора Олександрівського ліцею Голопристанського району Сімчук Любов Геннадіївну забрали “наші визволителі” в якому напрямку не відомо.Тата дуже побили, де він нам не відомо…» – повідомила донька.

Джерело

 

01 жовтня у м. Каховка російські військові викрали подружжя Владислава  та Ганну Сибірських за відмову проголосувати під час проведення «референдуму».

«.. Їх забрали з власного дому у присутності жінок, які носили урни для голосування та списки …» – повідомили свідки викрадення.

Владислав та Ганна Сибірські

Джерело

 

18 жовтня 2022 року у м. Каховка з власних  осель домівок російські військові викрали двох  медичних працівників  КНП «Каховська ЦМЛ ім. родини Панкеєвих»

Лемешев Денис, лікар    

Павлюк Юлія, операційна сестра

Джерело

 

 1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Херсонській області (включно з Херсоном) за досліджуваний період внаслідок артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 2786 цивільних об’єкта, серед яких:

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 2102
Будівлі освітньо-виховних закладів 110
Будівлі лікувально-оздоровчих закладів 11
Будівлі державних установ 22
Будівлі культурно-розважальних закладів 14
Будівлі культового призначення 8
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 157
Об’єкти транспортної інфраструктури 9
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 53
Історичні пам’ятники 16
Господарчі угіддя, ліси 33
Мости 3
Автомобілі, транспортні засоби 248
Загалом об’єктів 2786

 

Ось, деякі з цих випадків з а останній місяць:

01 жовтня 2022 року внаслідок потрапляння російської ракети у м. Нова Каховка пошкоджено багатоквартирні будинки по вул. Французька 7 та Французька 5   

Джерело 1      Джерело 2

 

Джерело 1      Джерело 2

 

20 жовтня 2022 року у м. Херсоні по вул. Стрітенська 11А, внаслідок потрапляння ракети російських військових пошкоджено багатоквартирний житловий будинок.

Джерело

 

У м. Нова Каховка по вул. Героїв України 77 внаслідок потрапляння російської ракети пошкоджено житловий будинок та 2 легкові автівки.

 

Джерело

 

 1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Херсонській області (включно з Херсоном) мали місце щонайменше наступні події:

 

Подія Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування) 1060
Обстріл зі стрілецької зброї 76
Вибуховий пристрій 36
Ушкодження транспортним засобом 26
Катування, нелюдське поводження 33
Зникнення 456
Незаконне позбавлення волі 146
Використання цивільного населення в якості щита 37
Привласнення майна цивільних осіб 271
Умисне вбивство цивільної особи 35
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 1
Зґвалтування 4
Примусова мобілізація 1
Захоплення цивільної будівлі 126
Інше 29

 

 1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Херсонській області (включно з Херсоном) нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 71
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 16
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 696
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 731
РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах 12
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом 55
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 38
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини 477
РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими 32
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 1
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 114
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 147
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами 251
РС 8 (2) (b) (xxii) Зґвалтування 3
РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита 36
РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця 137
РС 8 (2) (a) (v). Примусова мобілізація 1
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. 8
РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу 10
РС 8 (2) (b) (xvi) Разграблення захопленого населеного пункту 278
РС 8 (2) (a) (vii) Використання росіянами знаків розрізнення української армії 2
РС (8) (2) (XV) Примушення до праці на користь військових сил Росії 2

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

 1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та невибіркових обстрілів.

Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, ймовірно, мали місце факти насильницьких зникнень, захоплень цивільних у полон, порушень режиму гуманітарних коридорів та напади на гуманітарні вантажі й колони, волонтерів, мародерства, вбивств та інші.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (а), (d), (е), (f), (i) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (i), (іі), (ііі), (iv), (v), (vii), (viii), пункт (b) підпункти (ii), (iii), (iv), (v), (viii), (ix), (xx), (xxii), (xxiii), (xxv).

 

 1. Основні бойові дії та як наслідок найбільша кількість фактів пошкоджено та зруйнованого майна, вбитих та поранених цивільних спостерігається у Бериславському районі Херсонської області.

 

 1. Продовжується системне пограбування місцевих мешканців та бізнесу та установ державної влади та місцевого самоврядування.

 

 1. В рази збільшилась кількість підтверджених фактів заселення російських військових  та їх сімей квартир та будинків місцевих мешканців. Але якщо раніше це стосувалось переважно пустих приміщень, то зараз масово фіксуються факти примусового виселення власників цього житла або підселення до них.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: