Публікація

Узагальнення подій, які відбулися у м. Херсоні та Херсонській області протягом 213 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 вересня 2022 року)

Текст: Олександр Данилов, адвокат

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи “Трибунал для Путіна” про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 213 днів повномасштабної російсько-української війни.

Було задокументовано та внесено до бази даних  2119 епізодів  Українська Гельсінська спілка з прав людини веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Херсоні та Херсонській області.

В даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у Херсоні та Херсонській області протягом 213 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24  вересня 2022 року). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

Необхідно  звернути увагу, що кількість епізодів щомісячно збільшується як за рахунок вчинення російськими військовими воєнних злочинів у поточному місяці так і за рахунок виявлення раніше вчинених злочинів.

 

 1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Херсонській області нами було зафіксовано загалом 921 епізодів  пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Постраждалих – 1231 людина.

 

Херсонська область:

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 224 166
Поранення людини 303 181
Зґвалтування 5 4
Порушення прав 244 150
Зникнення людини 455 420
Усього 1231 921

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Херсонській області (включно з Херсоном) внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 224 людей та було поранено щонайменше 303 людини.

 

У період з 24 серпня по 24 вересня 2022 року зафіксована загибель 15 людей, що на 50% менше у порівнянні з періодом з 24 липня по 24 серпня 2022 року, коли було зафіксована загибель 30 людей.

 

У період з 24 серпня по 24 вересня 2022 року зафіксована поранення 32 людини, що на 34,7% менше у порівнянні з періодом з 24 липня по 24 серпня 2022 року, коли було зафіксовано поранення 49 людей.

 

Ось деякі з цих випадків:

Ввечері 14 вересня 2022 року внаслідок мінометного обстрілу російськими військовими мкр. Таврійський у м. Херсоні загинула сім’я з 4 людей. З них дві дитини (8 та 12 років).

Джерело 1   Джерело 2  Джерело 3  Джерело 4

23 вересня 2022 року російські військові на вантажівці порушили правила дорожнього руху та здійснили наїзд на легкове  цивільне авто по вул. Нафтовиків у м. Херсоні. Жінка потрапила в лікарню.

Джерело

 

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Херсонській області  (включно з Херсоном) було зафіксовано факти можливого зґвалтування щонайменше 5 цивільних осіб. Фіксування такої категорії злочинів ускладняється з одного боку- обмеженим доступом документаторів до жертв насилля, а з іншої – необхідністю прискіпливої  перевірки такої інформації.

Серед випадків порушення прав людини найрозповсюдженими є факти незаконного позбавлення волі – 140 потерпілих. Окремо необхідно звернути увагу на факт викрадення у м. Херсоні та переміщення у невідомому напрямку 58 дітей-сиріт.

Також задокументовані факти примусової праці полонених військовослужбовців ЗСУ та примусової праці ув’язнених, що перебувають у виправних установах.

 

1.3  Інформація про зникнення людей.

За рахунок покращення якості збору інформації, вдалось дізнатись долю багатьох осіб, що були викрадені. Зокрема велика кількість з них в подальшому були звільненні у період до 2 тижнів, що дозволило кваліфікувати ці випадки як факти незаконного позбавлення волі. І як наслідок зменшило кількість випадків які ми кваліфікуємо як насильницьке зникнення. Хоча нажаль це явище продовжує бути масовим і розповсюджене від найменших селищ до м. Херсона та районних центрів.

Нам вдалось задокументувати в нашій базі даних відомості про факти ймовірного примусового зникнення щонайменше 455 цивільних осіб.

Серед категорій осіб, що переважно зникають:

 • колишні учасники АТО;
 • діючі та колишні співробітники правоохоронних органів;
 • активні учасники та організатори проукраїнських мітингів;
 • журналісти;
 • керівники органів місцевого самоврядування;
 • керівники підприємств, фермери;
 • вчителі.

Переважна більшість звільнених осіб з тих, хто раніше був викрадений – ймовірно піддавались психологічному та фізичному насиллю. Нам вдалося зафіксувати щонайменше 31 випадок ймовірного катування людей.

Окремо необхідно звернути увагу, що цивільні особи, які зникли, умовно поділяються на чотири категорії за строком тримання:

до 1 місяця – приблизно ¼ частина всіх випадків

від 1 місяця до 2 місяців – приблизно 2/5 частини всіх випадків

від 2 місяців до 3 місяців – приблизно ¼ частина усіх випадків

більше 3 місяців – кожний 14 випадок.

 

* Кількість зафіксованих випадків  незаконних затримань/позбавлення волі пропорційно є менш коректною відносно випадків насильницького зникнення, оскільки у великій кількості випадків рідні затриманих/викрадених не одразу звертаються за допомогою чекаючи декілька днів. Тому значну кількість короткострокових затримань нам невідомо.

 

Ось деякі з цих випадків:

02 вересня 2022 року, о 10 ранку в Херсоні російські військові викрали з власної оселі місцеву активістку Вікторію Карпову.

“Її вивели з мішком на голові та зі зв’язаними руками. Де зараз перебуває Вікторія, невідомо”, – повідомив Павло Карпов, її чоловік.

Джерело

10 вересня 2022 року  російські військові у м. Каховка з власної оселі викрали директора Каховської школи Віктора Пендальчука.

Перший раз його викрали ще 30 квітня, а через два тижні відпустили.

Джерело

15 вересня 2022 року російські військові в Корсунці Новокаховської громади на Херсонщині викрали  подружжя Таміли та Анатолія Малищуків.

«…увірвались в будинок і забрали моїх батьків. Мама була вчителем початкових класів, а тато давно на пенсії…» – повідомила донька.

Джерело 1    Джерело 2

Російські військові викрали з дому в Каховці Херсонської області журналістку Жанну Кисельову. Раніше вона очолювала місцеве видання «Каховська зоря», яке припинило вихід із початком повномасштабної російсько-української війни.

Жанна Кисельова  – принципова журналістка і редакторка, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Джерело 

22 вересня 2022 року російські військові вранці викрали з дому старосту села Надеждівки Білозерськоі громади Херсонського району Івченка Олександра Олександровича.

Джерело

 

 1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Херсонській області (включно з Херсоном) за досліджуваний період внаслідок артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 2675 цивільних об’єкта, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 2082
Будівлі освітньо-виховних закладів 106
Будівлі лікувально-оздоровчих закладів 11
Будівлі державних установ 22
Будівлі культурно-розважальних закладів 13
Будівлі культового призначення 8
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 153
Об’єкти транспортної інфраструктури 8
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 53
Історичні пам’ятники 12
Господарчі угіддя, ліси 33
Мости 3
Автомобілі, транспортні засоби 171
Загалом об’єктів 2575

 

Наслідки обстрілу російськими військовим околиць м. Нова Каховка.

Джерело

Російські військові обстріляли с. Новопавлівку Бериславського району. Внаслідок чого пошкоджено житлові будинки та будівля церкви.

Джерело 1       Джерело 2

08 вересня 2022 року російська ракета потрапила у багатокварний житловий будинок у м. Нова Каховка по вул. Дружби, 9.  Пошкоджено також декілька приватних будинків поруч. Свідки повідомляють  про щонайменше 2 поранених місцевих мешканців.

Джерело

 

 1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Херсонській області (включно з Херсоном) мали місце щонайменше наступні події:

 

Подія Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування) 1028
Обстріл зі стрілецької зброї 69
Вибуховий пристрій 36
Ушкодження транспортним засобом 26
Катування, нелюдське поводження 32
Зникнення 420
Незаконне позбавлення волі 140
Використання цивільного населення в якості щита 37
Привласнення майна цивільних осіб 201
Умисне вбивство цивільної особи 31
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 1
Зґвалтування 4
Примусова мобілізація 1
Захоплення цивільної будівлі 126
Інше 24

 

 1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Херсонській області (включно з Херсоном) нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 64
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 16
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 679
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 698
РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах 12
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом 50
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 37
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини 431
РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими 31
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 1
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 108
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 138
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами 251
РС 8 (2) (b) (xxii) Зґвалтування 3
РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита 36
РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця 131
РС 8 (2) (a) (v). Примусова мобілізація 1
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. 8
РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу 10
РС 8 (2) (b) (xvi) Разграблення захопленого населеного пункту 208
РС 8 (2) (a) (vii) Використання росіянами знаків розрізнення української армії 2
РС (8) (2) (XV) Примушення до праці на користь військових сил Росії 2

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

 1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та невибіркових обстрілів.

Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, ймовірно, мали місце факти насильницьких зникнень, захоплень цивільних у полон, порушень режиму гуманітарних коридорів та напади на гуманітарні вантажі й колони, волонтерів, мародерства, вбивств та інші.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (а), (d), (е), (f), (i) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (i), (іі), (ііі), (iv), (v), (vii), (viii), пункт (b) підпункти (ii), (iii), (iv), (v), (viii), (ix), (xx), (xxii), (xxiii), (xxv).

 

 1. Основні бойові дії та як наслідок найбільша кількість фактів пошкоджено та зруйнованого майна, вбитих та поранених цивільних спостерігається у Бериславському районі Херсонської області.

 

 1. Продовжується системне пограбування місцевих мешканців, у тому числі продовжуємо фіксувати десятки випадків відібрання російськими військовими приватного цивільного автомобільного транспорту.

 

 1. Збільшується кількість ДТП за участю російських військових через порушення ними правил дорожнього руху. Нажаль, фіксуються випадки загибель цивільних мешканців.

 

 1. Збільшується кількість підтверджених фактів заселення російських військових та їх сімей квартир та будинків місцевих мешканців. Але якщо раніше це стосувалось переважно пустих приміщень, то зараз масово фіксуються факти примусового виселення власників цього жила.

 

 1. Прослідковується тенденція різкого зростання випадків повторних викрадень цивільних місцевих мешканців.

 

 

 

 

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: