Публікація

Узагальнення хронології подій у Вінницькій області під час російського вторгнення на територію України за період 24 лютого – 25 жовтня 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні воєнні злочини російськими окупантами у Вінницькій області з лютого по жовтень 2022 року повномасштабної російсько-української війни.

Було задокументовано та внесено до бази даних 18 епізодів з лютого по жовтень 2022 року. ГО «Подільська правова ліга» веде документування міжнародних злочинів (злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Вінницькій області.

В даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулись в Вінницькій області з моменту повномасштабного вторгнення російських військ на територію України (24 лютого – 25 жовтня 2022 року). Інформація в цій публікації спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

Детальний опис подій з лютого по жовтень 2022 року та посилання на першоджерела містяться у щоденних хроніках за цей період.

 

  1. Інформація про жертви серед цивільного населення.

За досліджуваний період у Вінницькій області нами було зафіксовано загалом 7 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Вінницька область:

Тип втрат чи порушення прав:       Постраждалих         Задокументовано епізодів

Загибель людини                                         37                                           3

Поранення людини                                      227                                         4

Усього                                                            264                                         7

 

  1. 1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, досліджуваний період загалом в Вінницькій області внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 37 осіб та було поранено щонайменше 227 людина.

Найбільша кількість загиблих та поранених внаслідок російських ракетних ударів була зафіксована 14 липня 2022 року поблизу будинку побуту «Ювілейний». Внаслідок ракетного удару загинуло 26 осіб, та 202 особи постраждало.

Також унаслідок удару дронами-камікадзе 11 жовтня 2022 р., по Ладижинській ТЕС, після прибуття оперативних рятувальників, російські терористичні війська знову завдали ракетного удару на місце де працювали оперативники внаслідок чого постраждало 6 осіб.

 

  1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Вінницькій області, за досліджуваний період внаслідок артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 102 об’єкти цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів                                                                                                Кількість

Будівлі житлово-побутового призначення                                                55

Об’єкт культурно-розважального закладу                                                1

Об’єкти підприєм., діяльності та комерційно-виробничого признач.     1

Об’єкти транспортної інфраструктури                                                       2

Автомобілі, транспортні засоби                                                                 40

Об’єкт лікувально-оздоровчого призначення                                           1

Об’єкт інфраструктурного забезпечення                                                  2

Об’єкт культового призначення                                                                 1

Загалом об’єктів                                                                                      103

 

За задокументованими даними, серед об’єктів: авто цивільних осіб, житлові будинки, будинки культури, залізнична інфраструктура, аеропорт, лікувально-оздоровчі заклади, будівлі релігійного призначення, об’єкти підприємницької діяльності, об’єкти енергетичної інфраструктури.

Знову ж таки найбільша кількість пошкодженої цивільної інфраструктури була зафіксована 14 липня 2022 року внаслідок ракетного удару російськими військовими а також 2 ракетні удари та 1 удар дроном-камікадзе по об’єкту енергетичної інфраструктури 11 жовтня та 19 жовтня 2022 року.

 

  1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період.

 

Подія                                                                                                            Епізодів

Ракетний удар                                                                                             10

Безпілотний літальний апарат                                                                   1

 

  1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати які міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Вінницькій області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події                                                                 Кількість

РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу                             3

РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу                                        4

РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна                               11

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що в Вінницькій області кількість обстрілів цивільної інфраструктури відбувається не активно. Від обстрілів пошкоджуються домівки цивільних громадян, побутові та прибудинкові споруди. Це є безумовно, порушенням міжнародного гуманітарного права. Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, заборонено міжнародними угодами. З наближенням зимового періоду а саме з початку жовтня 2022 року, російські терористичні війська розпочали масові обстріли об’єктів інфраструктури життєзабезпечення таких як Теплові електростанції та електричні підстанції.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за ст. 8 параграф 2 пункту (b)  підпункту (ix) (iv).

 

 

 

 

 

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: