Публікація

Утвердження верховенства права має стати пріоритетом розвитку української держави

Уже зараз слід говорити про нагальну потребу реалізації таких перспективних завдань як формування громадянського суспільства, утвердження верховенства права, свободи слова, реальної незалежності та демонополізації засобів масової інформації, радикальної реорганізації правоохоронних органів, усунення впливу кланово-олігархічних груп на суспільно-політичне життя.

Про це йдеться у сьогоднішній заяві Голови Верховної Ради України Володимира Литвина.

„Україна підійшла до гранично важливого рубежу – другого туру виборів Президента. Ціна 21 листопада 2004 року справді величезна і всеосяжна. Головні її виміри – перспективи держави та суспільства принаймні на наступне десятиріччя, розвиток процесів на пострадянському просторі та вплив на європейську безпеку.

Суспільна напруга, пов’язана з виборами, увага до них міжнародної спільноти безпрецедентні. Вони співставні хіба що з реакцією свого часу на Чорнобильську катастрофу.

Засвідчивши високу активність людей, наявність потужної опозиції, що є ознакою демократизації країни, перший етап президентської кампанії водночас фактично нав’язує нам тезу про розмежування суспільства за лінією “влада – народ”. Сьогодні маємо розсварену країну. А це може обернутися серйозними складнощами як у день повторного голосування, так і на тривалий період.

Причини не зводяться лише до недосконалості Закону про вибори Президента, як дехто схильний вважати. Річ у тім, що даний закон виписаний під суспільство з усталеною, зрілою демократією. І ми рухаємося, хоча й складно та суперечливо, до такого рівня організації життя.

Але де, яким законом передбачено маніпулювання виборчими списками, відкріпними посвідченнями, голосування однією особою кілька разів або за кількох виборців, примушування людей голосувати за того чи іншого кандидата, блокування роботи виборчих комісій? Яким правом дозволено ігнорування та спотворення волі народу заради бажаного для когось результату?

Навпаки, все це прямо заборонено чинним законодавством і згідно з ним має невідворотно каратися.

Щоб переконатися у непоодиноких прикладах нехтування законом, а по суті наруги над людьми, розходження політики з мораллю, навіть не обов’язково вивчати та узагальнювати все, що діється на місцях – достатньо подивитися передачі українських телеканалів. Створюється враження, що оголошено війну власному народові. За таких умов, чим більше говориться про чесність, прозорість та демократизм виборів, тим менше в людей віри у те, що таке може бути.

Отже, тим, на кого це покладено, слід зробити все для негайного усунення недоліків та порушень, які можуть негативно позначитися на другому турі виборів, деформувавши процес народного волевиявлення та його результати.

Кандидатам у президенти не потрібна нелегітимна, здобута сумнівною ціною перемога.

Українському народові потрібна така чесна і демократична виборча процедура, яка давала б змогу кожному реалізувати своє бачення розвитку країни, її місця і ролі у світі.

Єдине реальне і єдине вагоме значення повинні мати – і, сподіваюся, будуть мати – позиція та голоси людей. Щоб для наших реалій став неприйнятним сумнозвісний вираз “не важливо, як голосують – важливо, яким чином підраховують.

Як Голова Верховної Ради України – найвищого представницького органу народу – закликаю вас, шановні співгромадяни, вільно, усвідомлено і без страху скористатися 21 листопада своїм конституційним правом, на сторожі якого стоїть Закон.

Вважаю за необхідне звернути увагу керівників органів влади, правоохоронних структур, виборчих комісій на їхню персональну відповідальність за недопущення порушень, які могли б завадити волевиявленню людей чи, борони Боже, спровокувати громадянські конфлікти.

Україна має право на такого Президента, якого визнаватиме власний народ і поважатиме світ.

Від нас – усіх і кожного – залежить, щоб так воно і було”, – говориться у заяві.

РУПОР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: