Публікація

Укрзалізницю спіймали на незаконному зборі персональних даних пасажирів

Укрзалізницю зобов’язали припинити збір персональних даних про пасажирів. Про це йдеться в приписі Державної служби з питань захисту персональних даних. Виявилось, що інформацію про кожного, хто користувався послугами монополіста, було внесено до незаконної бази даних. Правозахисники стверджують – немає ніякої гарантії, що вказані відомості не будуть передані в розпорядження зацікавлених осіб.

Щодня тисячі українців користуються послугами залізничного транспорту та навіть не здогадувалися, що за їх пересуванням велося пильне спостереження. Адже інформація про кожного пасажира вносилась у базу даних Укрзалізниці – Єдину автоматизовану систему керування пасажирськими перевезеннями.

В порушення норм Конституції України пасажирам не повідомляли про ведення такої бази даних. Не передбачено було і надання згоди на внесення та зберігання даних про їхні поїздки.

Правозахисники стверджують: збір такої інформації може становити суттєву загрозу для права на приватність. Адже ніхто не гарантує, що зібрана інформація, не буде передана третім особам. Тим, хто зацікавлений знати, коли і куди ви поїдете, коли вас не буде вдома чи в офісі.

«І мета збору, і сам факт зберігання інформації в базі даних навіть не оприлюднені. Усе це створює можливості для зловживань, наприклад, для політично обумовленого контролю за пересуваннями пасажирів, зокрема, для стеження за пересуваннями представників опозиції, журналістів та громадських активістів», – вважає Максим Щербатюк, програмний директор Української Гельсінської спілки з прав людини.

Голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик нагадала про ряд випадків, коли активістів, котрі прямували для участі в мітингах, масово знімали з поїздів. Так, 17 травня у Донецькій області міліціонери  витягли з поїзда «Маріуполь – Київ» 30 прихильників ВО «Свобода», які прямували на акцію «Вставай, Україно!» до Києва. За її словами, міліціянти заздалегідь були поінформовані про особи тих, хто збирається їхати на акцію з Маріуполя залізницею, бо зверталися до кожного за ім’ям та прізвищем.

Для того, аби припинити незаконний збір відомостей Укрзалізницею, Державна служба з питань захисту персональних даних надіслала припис, яким зобов’язала монополіста до 29 листопада цього року припинити внесення персональних даних пасажирів до бази.

Роман Головенко, керівник правових проектів Інституту масової інформації, член комісії Державної служби з питань захисту персональних даних по перевірці Укрзалізниці відзначає, що Укрзалізниця і підпорядковані їй структури, хоча й зобов’язані вносити прізвище та ім’я до квитка, не мають права зберігати ці відомості.

Наразі Українська Гельсінська спілка з прав людини готує колективний позов до Укрзалізниці, метою якого є вилучення персональної інформації з бази даних та притягнення до відповідальності державного підприємства. Позов буде опублікований на сайті спілки www.helsinki.org.ua і ним зможе скористатися кожен бажаючий.

Захід відбувся за підтримки програми «Фонд прав людини» посольства Королівства Нідерландів.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: