Публікація

Українці готуються до цензури в інтернеті (коментар юриста УГСПЛ)

«Боротьба з дитячою порнографією» – всім відоме гасло. Цілком слушним є намір обмежити розповсюдження та доступ до дитячої порнографії і посилити за це кримінальну відповідальність.

Але звертаючи увагу на зміни, що пропонується внести до Закону України «Про телекомунікації» від 18 листопада 2003р., складається враження, що протидію будуть чинити не тільки щодо розповсюдження дитячої порнографії, але і щодо доступу до інформації.

Зокрема, аналізуючи норму зазначеного законопроекту (3271), виникає багато запитань. Так, в проекті закону зазначено: «Оператори, провайдери телекомунікацій обмежують доступ своїх абонентів до ресурсів, через які здійснюється розповсюдження незаконного інформаційного наповнення (контенту), на підставі рішення суду», зазначає законопроект.

Проте, дана норма не вказує прямо до якої саме інформації обмежується доступ. Відсутність на законодавчому рівні визначення термінів «незаконне інформаційне наповнення» та «контент», дає можливість владі вибірково та суб’єктивно визначати що таке «незаконне інформаційне наповнення».

В законопроекті не визначено, що обмежується доступ ТІЛЬКИ до дитячої порнографії. Тож, якщо уряд буде вважати якусь інформацію незаконною, він зможе безперешкодно обмежити до неї доступ.

Фактично, недосконале формулювання цієї норми дасть можливість обмежувати доступ не тільки до дитячої порнографії а і до будь-якої інформації що знаходиться у Інтернет просторі.

Як свідчить правозастосовна практика, нечіткість норм закону призводить до того, що з боку органів та посадових осіб вони застосовуються на шкоду інтересам особи. Тому норма закону повинна бути чіткою та зрозумілою, і формулюватись таким чином, що б не виникало її двоякого розуміння.

Впровадження цієї норми у такій редакції можна розцінювати, як спроба встановити цензуру в Інтернеті, що суперечить статті 15 Конституції України, де визначено, що «Цензура заборонена». Також це дасть можливість обмежувати доступ до будь-якої інформації, що знаходиться у Інтернет просторі, а це порушує Конституційне право людини на інформацію.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: