Публікація

Український суд санкціонував затримання російського опозиційного політичного активіста Гангана

02 січня 2008 року суддя Замостянського райсуду м.Вінниці А.В.Прокопчук задовольнила подання УБОЗ МВС України про надання згоди на тимчасовий арешт строком на 40 діб щодо відомого російського опозиційного політичного активіста, одного з організаторів руху «Маршів Незгодних» («Маршей несогласных»), члена забороненої в Росії Націонал-більшовицької партії (НБП) Михайла Гангана (рос. «Михаил Ганган»), затриманого напередодні співробітниками УБОЗ МВС України у Вінницькій області на зал.вокзалі  ст.Вінниця в ході спільної операції із російськими спецслужбами.

Таке рішення було прийняте судом попри те, що вже 31 грудня до УМВС України у Вінницькій області було передано документи, які підтверджували факт звернення М.Гангана до Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців та написаної М.Ганганом заяви про надання йому статусу біженця в Україні. Вказані документи не було негайно направлено до Сектору міграційної служби у Вінницькій області, а факт звернення до УВКБ ООН український суд не вважав суттєвою обставиною. Таким чином сьогодні формальну не існує законних перешкод для здійснення екстрадиції М.Гангана до Російської Федерації, де йому може загрожувати несправедливий суд, жорстоке поводження, та, можливо, катування.

Лише після рішення суду 03.01.2008 органи МВС передали Сектору міграційної служби у Вінницькій області заяву М.Гангана про надання статусу біженця, тому на сьогодні М.Ганган перебуває в процедурі надання статусу біженця і його екстрадиція до Росії означатиме порушення Україною своїх міжнародних зобов‘язань в галузі прав людини, зокрема зобов‘язань не видавати біженців до країн їхнього походження та не передавати осіб до країн, де їм загрожують катування та жорстоке і принижуюче людську гідність поводження.

Двадцятиоднорічний Михайло Ганган є дуже відомою фігурою російського руху політичного ненасильницького спротиву режиму влади, очолюваної Володимиром Путіним. За організацію і активну учать в акціях громадянської непокори його неодноразово було піддано репресіям у вигляді притягнення до відповідальності по сфабрикованих справах про адміністративні правопорушення, а в 2006 році М.Гангана в ході відомої в Росії «справи тридцяти дев‘яти» було засуджено до трьох років позбавлення волі умовно за участь в акції протесту в Приймальні Президента РФ. Нещодавно (24.12.2007р.) Європейським судом з прав людини було визнано, що по відношенню до іншого засудженого по цій справі  Володимира Лінда Росією було порушено цілу низку прав, передбачених Європейською Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод,  саме свободу від катувань, право на особисту недоторканість та повагу до приватного життя особи.

За участі в «марші незгодних», який відбувся в Самарі 18 травня 2007 року проти М.Гангана було сфабриковано обвинувачення за нібито порушення правил відбування умовного покарання і після його втечі в Україну заочно засуджено до трьох років позбавлення волі.

Наразі Михайло Ганган утримується в ізоляторі тимчасового тримання ВМВ УМВС України у Вінницькій області (м.Вінниця, вул.Пирогова, 4Б). Законодавство України не передбачає необхідності ухвалювати додаткове судове рішення для здійснення екстрадиції осіб,щодо яких судом було надано згоду на тимчасовий арешт для здійснення їх передачі правоохоронними органам третіх країн, тому, враховуючи ганебний досвід передачі Україною 11 шукачів притулку до Узбекистану в 2006 році, є підстави вважати що існує загроза негайної екстрадиції М.Гангана до РФ. Вінницька правозахисна група оскаржить в апеляційному суді Вінницької області рішення Замостянського райсуду м.Вінниці, яким санкціоновано арешт Гангана з метою його екстрадиції, ми також закликаємо МВС України, враховуючи факт перебування М.Гангана в процедурі надання статусу біженця,  а також очевидний політичний характер злочину, за який його переслідують в РФ, що унеможливлює передачу згідно до приписів Ст.3 Європейської Конвенції про видачу правопорушників 1957 року, учасниками якої є як Україна так і РФ.

Ми закликаємо Державний комітет України у справах національностей та релігій забезпечити Михайлові Гангану доступ до справедливої процедури визначення статусу біженця, ми просимо Регіональне Представництво УВКБ ООН в Україні забезпечити контроль за справедливістю процедури визначення статусу біженця щодо М.Гангана.

Ми закликаємо країни ЄС і, насамперед, уряд Словенської Республіки (як головуючої в ЄС) не залишати поза увагою справ М.Гангана і здійснювати дипломатичний вплив на український Уряд з метою забезпечити для М.Гангана справедливу процедуру визначення статусу біженця.   

Додаткова інформація від ВПГ для ЗМІ за телефонами:8-0672-846450,8-0632-208055

Більше інформації: Вінницький суд вирішує долю російського опозиціонера Михайла Ґанґана 

УГСПЛ

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: