Публікація

Український парламент збирається закріпачити випускників

Верховна Рада cьогодні може розпочати процедуру легалізації закріпачення випускників педагогічних вишів. Законопроект No.6305, який передбачає прийняття постанови Кабінету Міністрів, що має зобов’язати випускників вищих навчальних закладів педагогічного спрямування відпрацьовувати в школі впродовж трьох років поспіль, сьогодні може бути прийнятий в другому читанні та в цілому.

Згідно з законопроектом “Державна програма економічного і соціального  розвитку України на 2010 рік (“Антикризова  програма”), протягом року Міністерство освіти і науки, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації мають “зміцнити кадровий потенціал середньої школи” за допомогою постанови Уряду “Щодо обов’язкової роботи в школах протягом трьох років після закінчення вищого навчального закладу педагогічного спрямування випускників, які навчалися за державним замовленням”. Судячи з усього, про примусове працевлаштування буде і в наступних проектах постанов, що зазначені у законопроекті. До вересня має бути розроблена постанова “Про затвердження Положення про працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням”, до травня-червня – постанова “Про порядок працевлаштування випускників професійно-технічних навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за рахунок бюджетних коштів”, а до липня – постанова про затвердження цього порядку.

Київський осередок Всеукраїнської молодіжної організації “Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ) наголошує, що ініціатива введення примусових відпрацювань випускників суперечить нормам Конституції (ст. 22 та 53), нормам Кодексу законів про працю (ст. 2), Закону “Про зайнятість населення” (ст. 8), ратифікованим Україною Конвенції “Про захист прав людини і основоположних свобод” (ч. 2 ст. 4) та Конвенції Міжнародної організації праці “Про скасування примусової праці” (№ 105, ст. 1, п. б). Тобто згідно з чинним законодавством, держава гарантує громадянам країни право на вільний вибір професії, роду занять та роботи. І ніхто не може бути присилуваний виконувати примусову чи обов’язкову працю. Причому Україна зобов’язується скасувати примусову або обов’язкову працю і не вдаватися до будь-якої її форми, зокрема “як методу мобілізації і використання робочої сили для потреб економічного розвитку”.

ФРІ також наголошує, що ініціатива закріпачення випускників не відповідає передвиборчим обіцянкам усіх без виключення політичних партій, які зараз знаходяться при владі. Бо у своїх передвиборчих програмах політики обіцяли належну систему заохочень та гарантій випускникам при працевлаштуванні. Зокрема, йдеться про надання допомоги у 20 000 гривень і соціального житла для випускників (НУНС). Йдеться і про надання в оренду строком на 10 років соціального житла, зведеного за кошти від земельних аукціонів, і про забезпечення житлом під державні фінансові гарантії (1 млрд. грн.) молодих спеціалістів, які працюють на підприємствах-флагманах індустрії, і про укладання представниками бюджетної сфери трудових договорів на 20 років з метою одержати квартиру (ПР).  Йдеться також про довгострокові кредити на житло під 2-4% річних на 10-30 років (БЮТ), і про надання пільгових чи безстрокових кредитів на будівництво житла (КПУ, БЛ). А новообраний Президент Віктор Янукович під час виборів обіцяв створити умови для відродження іпотечного кредитування з фіксованою ставкою не більше 7% на рік, а також обіцяв, що буде збудовано 1 млн. квартир, зокрема, для молоді та працівників бюджетної сфери.

Проте “за” прийняття законопроекту в першому читанні нещодавно проголосували 242 депутати (171 – ПР, 10 – БЮТ, 25 – КПУ, 19 – БЛ, 13 – НУНС, 4 – позафракційні). А “за” доручення парламентському комітету підготувати його до другого читання і остаточного прийняття в скорочені строки проголосували 244 депутати (172 – ПР, 10 – БЮТ, 27 – КПУ, 19 – БЛ, 12 – НУНС, 4 – позафракційні). 

 

Від УГСПЛ: За словами виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини: “Відповідно до ст. 53 Конституції України держава забезпечує доступність і безоплатність вищої освіти в державних і комунальних закладах освіти. Безкоштовність в даному сенсі слід розуміти як безумовність і безальтернативність щодо оплати, відпрацювання тощо. Тому, на нашу думку, всі такі ініціативи щодо обов’язкового відпрацювання, є порушенням ст 53 Конституції і порушенням відповідного права на освіту. І ми готові доводити це в суді”.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: