Публікація

Українські ЗМІ зберігають ознаки авторитарної преси

Підсумовуючи результати взаємодії засобів масової інформації із новою владою протягом перших ста днів, медіа-експерти відзначають деяке покращення стандартів журналістської діяльності, проте ситуація зі свободою слова залишається далекою від ідеальної.

Вчора на прес-конференції в УНІАН представники Академії Української преси, Незалежної медіа-профспілки України, Київської незалежної медіа-профспілки та Інституту масової інформації презентували результати експертного опитування щодо формату взаємовідносин влади та медіа в Україні, а також матеріали дослідження характеру висвітлення основних політичних подій провідними телеканалами України.

На думку Валерія Іванова, Президента Академії української преси, на сьогоднішній день в Україні про співпрацю ЗМІ та влади можна говорити чисто умовно. За його словами, медіа сьогодні не виконують своєї основної функції, притаманної пресі демократичній, – контролю за діями влади. Особливо у цьому сенсі насторожує позиція так званих опозиційних ЗМІ, які годують свою аудиторію „отруєними сандвічами”: з одного боку показують нібито лояльне ставлення до влади, а з іншого журналісти виступають з неоднозначними, прихованими оцінками її дій.

Така ситуація склалася, насамперед, через залежність працівників деяких ЗМІ від власників, прямого втручання представників політичних сил у редакційну політику. Проте загалом, на його думку, стандарти діяльності журналістів стали значно кращими.

Не дуже тішать своїми діями та заявами й деякі представники державного апарату. Зокрема, як зазначив В. Іванов, проти демократичного принципу мас-медіа діє Секретаріат Президента, про що свідчать заяви панів Зінченка та Лубківського щодо відкладення на невизначений термін (принаймні до парламентських виборів) організації суспільного мовлення та відродження державних медіа. „Так треба робити, якщо ми зберігаємо авторитарну державу”, – вважає він. Президент АУП наголосив, що самі ЗМІ мають протидіяти таким антидемократичним бажанням влади.

Серед іншого учасники прес-конференції відзначили, що ще й досі на ЗМІ існує адміністративний тиск, проте, як правило, це спостерігається на регіональному рівні і не є результатом державної політики. Серед проблем у медіа просторі, що залишилися у спадок від старого режиму, він також відзначив обмеження права журналістів на доступ до інформації та відсутність реагування представників влади на повідомлення ЗМІ.

Євген Глібовицький, голова Київської незалежної медіа-профспілки, повідомив на прес-конференції про створення „рейтингу ворогів української преси”. Він зазначив, що КНМП прийняла рішення укладати відповідний рейтинг з цього року.

До 16 вересня цього року буде оприлюднено методику, за якою буде формуватися рейтинг, який оприлюднюватиметься наприкінці кожного року. У рейтингу будуть “люди, які завдали вільній пресі в Україні найбільше проблем впродовж календарного року”.

Крім того, він повідомив, що КНМП і Незалежна медіа-профспілка України починають процес об’єднання, який, на його думку, буде тривалим. Євген Глібовицький зазначив, що об’єднана профспілка першою в Україні увійде до Міжнародної федерації журналістів.

Олена Голюк,

РУПОР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: