Публікація

У Литві запроваджено національну програму правової допомоги для бідних

Декілька днів назад парламент Литви прийняв закон, яким впроваджується загальнодержавна професійна програма правової допомоги для бідних в цивільних та кримінальних справах. Новий закон розвиває довготривалу реформу, очолювану Міністром юстиції Литви та Спілкою адвокатів за фінансової підтримки Литовського Фонду відкритого суспільства та правової ініціативи Інституту відкритого суспільства. Цей позитивний приклад реформ може стати в нагоді й українцям.

Закон утворює координаційну раду та центр з правової допомоги під керівництвом міністерства юстиції України з метою управління та контролю за наданням правової допомоги по всій країні. нова система спрощує критерії, за якими можна отримати правову допомогу, а також запроваджує годинну безкоштовну правову допомогу для кожного бажаючого.

Закон утворює об’єднання юристів, що працюють повний день на цій роботі, у п’яти містах по країні. воно утворюється переважно з юристів, що мають самостійну практику. До цього часу була процедура, коли цих юристів призначала спілка адвокатів, але їй бракувало прозорості та контролю і не існувало хорошої мотивації для надання справжньої та ефективної допомоги в інтересах бідних.

Багато деталей будуть визначатися пізніше, зокрема, стандарти завантаженості юристів, механізм оплати праці та процедура набору нового персоналу. Проте запровадження цього закону та утворення нової системи управління правовою допомогою є важливим кроком, що надає Литві місце передової країни у сфері надання правової допомоги в Центральній та Східній Європі.

Неофіційний переклад прийнятого закону на англійську мову можна знайти тут:

http://www.justiceinitiative.org/db/resource2?res_id=102479

В Україні достатньо довгий час розробляється проект закону про правову допомогу, оскільки її надання гарантується Конституцією України. Проте до запровадження реально функціонуючої системи надання правової допомоги бідним у нас говорити ще зарано. Ми вже писали про це раніше:

index.php?id=1086638710

Тим часом, права тисяч українців порушуються, оскільки вони не мають фінансової спроможності наймати адвокатів для ефективного захисту своїх прав у суді чим порушується право на справедливий процес в контексті доступу до суду. На жаль, в Україні суд ще не доступний для всіх.

Володимир Яворський

РУПОР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: