Публікація

Тимчасовий захист VS статус біженця в ЄС: правовий статус українців, які рятуються від війни в країнах ЄС

В результаті збройного нападу Росії на Україну, Європейський Союз запровадив спеціальний захист українців в країнах ЄС, який передбачає спрощену процедуру перетину кордону та перебування і гарантує ряд прав для українців закордоном.

Разом з тим, в кожній країні ЄС діє національне законодавство щодо можливості отримання міжнародного захисту шляхом подання запиту на отримання притулку і набуття статусу біженця.

Що таке тимчасовий захист в країнах ЄС?

4 березня 2022 року набуло чинності рішення Ради ЄС – Директива про тимчасовий захист (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A52022PC0091), відповідно до якого:

– ви маєте право на тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС якщо ви проживали в Україні на постійній основі і виїхали з країни, щоб уникнути війни з 24 лютого 2022 року;

– тимчасовий захист триватиме щонайменше один рік, він може бути продовжений залежно від ситуації в Україні;

– права згідно з Директивою про тимчасовий захист включають:

  • Права на проживання
  • Доступ до житла
  • Соціальна допомога
  • Медична допомога
  • Опіка над дітьми та підлітками без супроводу
  • Доступ до освіти для дітей та підлітків
  • Доступ до ринку праці (відповідно до політики країн ЄС на ринку праці)

Яка різниця між тимчасовим захистом і статусом біженця?

Тимчасовий захист розроблено щоб забезпечити негайний захист переміщених осіб, у тому числі тих, які втекли від зон збройного конфлікту. Хоча тимчасовий захист не пов’язаний з міжнародним захистом, він зменшує потребу негайно звертатися за міжнародним захистом, оскільки він гарантує надання дозволу на проживання, а також пов’язані з ним права.

Статус біженця — це індивідуальне право, яке надається після спеціального адміністративного та юридичного процесу, який визначає, чи є у вас обґрунтована небезпека бути переслідуваними через расу, релігію, національність, належність до певної соціальної групи чи політичні переконання. Після надання статусу біженця, такий статус може бути відкликаний щоразу, коли з’являються нові елементи або докази, які вказують на те, що є підстави до його перегляду.

Вам слід звернутися до національних органів держав-членів, де ви перебуваєте, для отримання детальнішої інформації щодо конкретних прав, таких як доступ до медичної допомоги, житла та ринку праці, освіти для дітей та утримання під вартою, за кожним режимом. Загальна інформація про основні права під час процедури надання статусу біженця доступна тут.

Хто має право на тимчасовий захист?

Громадяни України, а також члени їхніх сімей, переміщені внаслідок конфлікту.

Особи без громадянства та громадяни третіх країн, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним захистом в Україні, а також члени їх сімей.

Громадяни третіх країн, які не є громадянами України, та особи без громадянства, які можуть довести, що вони легально проживали в Україні на підставі чинного дозволу на постійне проживання і які не можуть безпечно повернутися до країни свого походження, мають право на тимчасовий захист ЄС або на відповідний національний захист, залежно від країни ЄС, в якій вони перебувають.

Що робити якщо я не підпадаю під ці критерії?

Ви все одно зможете в’їхати на територію ЄС. В залежості від ваших обставин ви можете подати заяву на міжнародний захист або легальний міграційний статус. Органи влади також можуть вирішити надати вам тимчасовий захист. Загалом, якщо вам не загрожує небезпека у своїй країні походження і ваше повернення можливе, ви можете отримати допомогу для репатріації до країни походження. Будь ласка, зверніться безпосередньо до державних органів країни, в якій ви перебуваєте. Ви також можете звернутися до Імміграційного порталу ЄС для отримання додаткової практичної інформації та посилань на веб-сайти відповідних національних органів влади.

Чи тимчасовий захист вводиться в дію автоматично, чи потрібно подавати запит для його отримання?

 Національні органи держави-члена ЄС, де ви перебуваєте, повинні повідомити вас про ваше право на тимчасовий захист. Далі ви повинні подати їм запит на отримання дозволу на проживання для тимчасового захисту, і слідувати їхнім вказівкам у рамках національного процесу. Ви можете ознайомитися з картою(https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine/eu-assistance-ukraine/information-people-fleeing-war-ukraine_uk#—4) , щоб отримати інформацію про відповідальні національні органи. Цей процес включатиме реєстрацію ваших даних і підтвердження того, що на вас поширюється тимчасовий захист і що жодне з положень про виключення не застосовується у вашій ситуації.

Якщо я легальноперебував в ЄС до 24 лютого 2022 року чи можу я користуватися тимчасовим захистом?

Держави-члени можуть вирішити поширити тимчасовий захист на тих осіб, які виїхали з України до 24 лютого 2022 року через посилення загрози, або які опинилися на території Європейського Союзу (наприклад, через відпустку чи роботу) до цієї дати і які внаслідок збройного конфлікту, не можуть повернутися в Україну.

Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зв’яжіться з місцевими органами влади країни, де ви зараз перебуваєте. Рівноцінно, якщо відповідна держава-член не застосовує цю процедуру для надання вам тимчасового захисту, ви завжди можете подати заяву на міжнародний захист.

Скільки триатиме тимчасовий захист?

 До 4 березня 2023 року.

Якщо причини надання тимчасового захисту не зникнуть, ваш тимчасовий захист буде автоматично подовжено на 6 місяців двічі, тобто до 4 березня 2024 року.

Якщо причини для тимчасового захисту залишаються і надалі, Європейська Комісія може запропонувати Раді продовжити тимчасовий захист ще на один рік (тобто до 4 березня 2025 року).

Чи тимчасовий захист діє в одній країні ЄС чи в усьому ЄС?

 У більшості випадків, якщо ви втекли від війни в Україні, ви зможете подорожувати до інших країн ЄС. Для українців це право походить від безвізового режиму між ЄС та Україною. Якщо ви є громадянином третьої країни, вам потрібно перевірити чи є ваша країна походження в списку третіх країн, громадяни яких звільнені від візових вимог.

Громадяни України, як подорожують згідно безвізового режиму, мають право вільно пересуватися в межах Європейського Союзу після в’їзду на його територію протягом 90 днів. На цій основі ви можете вибрати державу-член, у якій ви хочете користуватися правами на тимчасовий захист, і приєднатися до своєї родини чи друзів у державі-члені, де вони перебувають. Після того, як держава-член надала вам тимчасовий захист, ви все ще маєте право подорожувати в межах Європейського Союзу до 90 днів протягом 180-денного періоду, але користатися правами, отриманими від тимчасового захисту, ви зможете лише в державі-члені, який надав вам дозвіл на проживання. Однак інша держава-член, на дискреційній основі, також може вирішити видати вам інший дозвіл на проживання.

Директива про тимчасовий захист діє у всіх країнах-членах ЄС, крім Данії.

Тимчасовий захист не застосовується в інших країнах Шенгенської зони, які не є членами ЄС: в Швейцарії, Норвегії, Ліхтенштейні, Ісландії.

Отримавши тимчасовий захист, чи позбавлений я права на отримання статусу біженця?

Ні. Право на тимчасовий захист є доповненням до права на звернення за міжнародним захистом.

Чи є особливий порядок для отримання статусу біженця (міжнародного захисту)?

Люди, які мають право на тимчасовий захист, як правило, можуть подати заяву про надання статусу біженця в будь-який час.

Однак, ви повинні знати, що метою надання тимчасового захисту є зменшення необхідності негайного звернення за міжнародним захистом, оскільки тимчасовий захист забезпечує вас дозволом на проживання, а також пов’язаними з ним правами.

Більше того, адміністративні формальності щодо тимчасового захисту зведені до мінімуму через невідкладність ситуації. Для порівняння, слід очікувати, що процедура розгляду заяви про міжнародний захист буде складнішою через поточні обставини, містити більше процесуальних кроків і, отже, займати набагато більше часу для її завершення. Якщо після розгляду клопотання про міжнародний захист притулок не надається особі, яка також має право на тимчасовий захист, ця особа продовжує користуватися тимчасовим захистом до закінчення його терміну дії.

Яка поцедура отримання стутусу біженця?

Відповідно до законодавства ЄС, ви повинні подати заяву на міжнародний захист (статус біженця) у першій безпечній країні. Заявники на міжнародний захист мають подібні права з тимчасовим захистом, але є деякі відмінності. У разі розгляду заяви про надання статусу біженця особа може отримати доступ до ринку праці через 9 місяців, якщо до того моменту її справа не отримала остаточного рішення. Ви також можете подати заяву на возз’єднання сім’ї, якщо у вас є член сім’ї, який вже легально проживає в ЄС.

 Як подати заяву на отримання статусу біженця?

 Повідомте національні органи держави-члена, де ви перебуваєте, що потребуєте міжнародного захисту та дотримуйтесь їхніх вказівок. Інформація від міністерств внутрішніх справ доступна на карті (https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine/eu-assistance-ukraine/information-people-fleeing-war-ukraine_uk#—4).

Дивіться також: Практичний посібник з реєстрації

 

Крім тимчасового статусу і статусу біженця чи існують інші процедури легального перебування в ЄС?

 Ви можете також мати право на дозвіл на проживання як член сім’ї громадянина ЄС чи особи, яка вже легально проживає в ЄС, або в статусі студента, дослідника, стажиста чи працівника. Щоб отримати додаткову інформацію про ваші можливості, вам слід звернутися до компетентних органів країни, де ви зараз перебуваєте. Ви також можете звернутися до Імміграційного порталу ЄС для отримання додаткової практичної інформації та посилань на веб-сайти відповідних національних органів влади.

 

Тест підготовлено на основі матеріалу з офіційного сайту ЄС https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine/eu-assistance-ukraine/information-people-fleeing-war-ukraine_uk#—2

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: