Публікація

Судді та адвокати отримали сертифікати від УГСПЛ про підвищення знань щодо ефективного притягнення за злочини, скоєнні під час збройного конфлікту

Підвищення професійного потенціалу суддів та адвокатів із застосування норм міжнародного гуманітарного права в національній судовій практиці щодо кваліфікації збройного конфлікту, співвідношення норм міжнародного гуманітарного права й прав людини та розгляду справ, пов’язаних з окупацією АР Крим та м. Севастополь. Таку мету ставила перед собою УГСПЛ, впроваджуючи пілотний курс «Захист прав людини в умовах збройного конфлікту в Україні» у 2020 році.

У липні 2021 року, після проходження трьох дистанційних курсів, двох очних тренінгів, трьох навчальних судових процесів, курс завершився урочистим врученням сертифікатів. Але перед цим правники взяли участь у панельній дискусії щодо ратифікації Римського статуту.

В Україні досі не ратифіковано Римський статут і триває жвава дискусія навколо доцільності чи недоцільності його ратифікації. Прихильники ратифікації зазначають, що ратифікація може сприяти притягненню до відповідальності за воєнні злочини, скоєні під час збройного конфлікту. Більш того, Україна вже зробила перший крок, визнавши підсудність Міжнародного кримінального суду (МКС), адже подала відповідну заяву.

У той же час противники ратифікації озвучують такі аргументи:

  • ратифікація тягне за собою добровільну відмову від частини суверенітету заради притягнення до відповідальності;
  • перелічують країни, які не ратифікували Римський статут (зокрема, Ізраїль, що теж має триваючий конфлікт)
  • країна має власні органи розслідування, які спроможні провести відповідне розслідування.

У результаті дискусія стала ефективною платформою для обговорення учасниками доводів “за” та “проти”. Її фінальним результатом було одноголосне рішення – ратифікувати Римський статут потрібно. У той же час експерти зійшлися в позиції, що Міжнародний кримінальний суд не може стати єдиним дієвим інструментом. Необхідно враховувати принцип компліментарності, на який у своєму виступі наголосив виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко. За ним на Україну покладається обов’язок повноцінно та ефективно використовувати всі можливі національні засоби для притягнення до відповідальності.

Віталій Секретар, Перший заступник керівника прокуратури АР Крим та м. Севастополя, підтвердив, що Прокуратура АР Крим та м. Севастополя на цей час проводить активне розслідування злочинів, вчинених в ході російської агресії, на національному рівні.

Доцент кафедри права Університету Копенгагена (Данія) та експертка курсу Ірина Марчук зазначила, що сьогодні серед міжнародних інструментів використовується не тільки МКС, а й інші міжнародні інституції, зокрема, серед яких ЄСПЛ.

Сергій Заєць, адвокат та експерт курсу «Захист прав людини в умовах збройного конфлікту в Україні»в свою чергу зауважив про ризики, які можуть виникати при неврахуванні міжнародних норм на національному рівні. Це може призвести до збільшення скарг, які потенційно можуть бути подані в ЄСПЛ.

Дар’я Свиридова, Перша заступниця Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим звернула увагу присутніх на те, які зобов’язання держави вже ефективно виконуються і на ті, які потребують додаткової уваги. У результаті, присутні отримали повну інформацію про наявну ситуацію та змогли окреслити вектор, який потребує подальших активних дій.

Наприкінці заходу учасники обговорили з вищевказаними фахівцями та фахівчинями виклики, що стоять перед Україною, а також наявні інструменти (як національні, так і міжнародні), які застосовуються держаними органами для розслідування та притягнення винуватих осіб до відповідальності.

У кінці заходу Ольга Семенюк, координатор освітнього напрямку УГСПЛ, що координувала проведення навчання зазначила: «Курс стартував у лютому 2020 року і для організаторів стало викликом проведення повноцінного курсу в умовах карантинних обмежень та локдаунів. Було заплановано проведення цілого ряду очних заходів, тож команда експертів та організаторів шукала можливі шляхи для збереження цілісності курсу. Неймовірно вдячна всім учасникам за їх витримку. Усі наполегливо навчалися як під час дистанційної частини, так і були активними на очних заходах».

Організатори курсу впевнені, що це навчання стане для випускників лише черговою сходинкою і очікують на наступні зустрічі в рамках майбутніх заходів.

Також відбувся вже другий набір учасників і розпочато навчальний процес: пройдено перший модуль, відбулися перші очні тренінги і зараз стартувало дистанційне навчання на другому модулі.

 

Пропонуємо подивитися відео і дізнатися враження експертів та учасників від курсу.

 

Навчальний курс «Захист прав людини в умовах збройного конфлікту в Україні» впроваджуватиметься завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: