Публікація

Суд змінив територіальну підсудність або ваша справа «загубилась»: що робити?

Після повномасштабного вторгнення Росії деякі українські суди змінили свою територіальну підсудність. Це означає, що люди, які до початку бойових дій подали заяви до судів, а ті змінили свою підсудність, вже не мають можливості отримати за місцем подання рішення, що вступило в законну силу.

Як діяти в такому випадку – розбиралися юристи громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини  у м. Покровськ.

Покрокова інструкція

Якщо ваш суд змінив підсудність через воєнні дії, варто скористатися наступними порадами:

  1. Дізнатись куди передали вашу справу. Зміну підсудності можна дізнатись на сайті  вашого суду, або повний перелік судів, територіальну підсудність яких було змінено у зв’язку з неможливістю здійснювати правосуддя під час воєнного стану, знаходиться на сайті Верховного суду України. 
  2. Потрібно зателефонувати до суду, в який передана ваша справа. В канцелярії дізнатися: який стан розгляду вашої справи та чи були передані ваші матеріали до суду? Номери всіх телефонів зазначені на сайті судів.

Важливо! Під час воєнного стану реєстри судів, які знаходяться на території ведення бойових дій не працюють, тому через них дізнатись номер вашої справи неможливо.  

  1. Деякі суди не відповідають на дзвінки, тому вам слід звернутись до судів письмово. Це можна зробити декількома способами:
  • Надіслати письмову заяву на електронну пошту. Відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис» такі заяви мають містити ваш електронний цифровий підпис (ЕЦП).
  • Надіслати заяву через платформу «Електронного суду» України.
  • Надіслати листа поштою на юридичну адресу суду.
  • На кожному сайті суду є послуга «Електронне звернення громадян», за допомогою даної функції ви також можете звернутися до суду та  дізнатися інформацію по вашій справі.

Якщо ви дізналися, що суддя виніс рішення по вашій справі, зверніться з заявою до вашого суду з проханням, щоб вам надіслали на зазначену вами адресу рішення, яке вступило в законну силу.

Існують випадки, коли суд не надає жодної інформації та не відповідає на ваші звернення. В такому разі ви можете звернутися до Єдиного Контакт-центру судової влади України за номером: 044 207-35-46. Також потрібно звернутись до Державної судової адміністрації України з заявою, у якій пояснити ситуацію та запросити інформацію про стан вашої справи. 

У випадку, якщо суд перебуває в цей час на окупованій території України, за наявності судового рішення першої інстанції справа може бути відновлена згідно з процесуальними нормами. Якщо у справі ще не було ухвалене судове рішення, це є підставою для сторони подати новий позов. Відповідно, розгляд судової справи відбувається із самого початку.

Історія з практики

Слов’янський міськрайонний суд Донецької області

Іноді судді «гублять» справи позивачів. До нас звернулась Галина Георгіївна, яка до початку повномасштабного вторгнення подала заяву, про стягнення грошових коштів у вигляді недоотриманої пенсії в порядку спадкування, до Слов’янського міського суду. Після введення воєнного стану суд на деякий час припинив свою діяльність. 

Після поновлення своєї діяльності суд не надавав жодної інформації про стан розгляду справи та не видавав рішення суду. Юристи нашої приймальні склали заяви до Державної судової адміністрації України та до судової влади України. Коли ми отримали відповіді на наші з клієнткою звернення, з нами зв’язався помічник судді.  І лише після цього вона змогла отримати рішення суду, яке вступило в законну силу. 

Юрист Громадської приймальні УГСПЛ в м.Покровськ Володимир Деревянко

Ви можете звернутися до мереж громадських приймалень УГСПЛ за безоплатною юридичною допомогою. Ми працюємо в 18 областях країни. Щоб дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.

Мережа громадських приймалень УГСПЛ надає допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. 

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: