Публікація

Справедливість встановлено. Жінка, що народила в Криму, нарешті отримала виплати на дитину

Ще одна перемога юристів Львівської приймальні УГСПЛ. В історії про жінку, яка народила в окупованому Криму та зіштовхнулась зі складнощами реєстрації своєї дитини в Україні, нарешті можна поставити крапку. Юристи приймальні допомогли пані Юлії отримати не лише українське свідоцтво про народження її доньки, але й соціальні виплати у зв’язку з народженням дитини, в яких спочатку було відмовлено.

Ми вже писали про всю складність ситуації, в якій опинилась пані Юлія, що народила дівчинку в окупованому Криму. Переїхавши до Львова, жінка зіштовхнулась з чималими перешкодами при реєстрації дитини в Україні. Дійшло навіть до абсурду — відповідно до рішення суду, пані Юлія, щоб довести той факт, що вона дійсно є матір’ю дитини, повинна була провести аналіз ДНК. Галицький районний суд м. Львова, до якого звернулась жінка із заявою про встановлення юридичного факту народження її дитини (як того вимагає чинне законодавство), відмовив жінці у перереєстрації дитини, посилаючись на те, що начебто немає документів, які б засвідчували народження дівчинки. А свідоцтво, видане при народженні дитини на окупованій території, Україна не визнає.

Відповідно до рішення суду, пані Юлія, щоб довести той факт, що вона дійсно є матір’ю дитини, повинна була провести аналіз ДНК”.

Юристи Львівської приймальні УГСПЛ не погодились з таким рішенням суду, вбачаючи у ньому пряме порушення права жінки на повагу до приватного і сімейного життя, права на ім’я та соціальний захист, а також гарантій з боку держави щодо забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб в результаті окупації території України, і подали апеляційну скаргу. Аргументи та докази, які навели правозахисники, про те, що свідоцтво про народження дитини може бути видано Україною без аналізу ДНК, на підставі іншої наявної у заявниці документації – виявилися для Апеляційного суду Львівської області переконливими. Як результат — суд задовольнив апеляційну скаргу та ухвалив рішення про встановлення факту народження дитини.

Після рішення Апеляційного суду на користь пані Юлії, юристи приймальні працювали над тим, щоб допомогти жінці відстояти її право на виплату допомоги по народженню дитини, оскільки через проблеми, які виникли з перереєстрацією дитини – збіг 12-місячний строк, передбачений законом для оформлення відповідної допомоги. Завдяки зусиллям юристів УГСПЛ, Галицький районний суд м. Львова зобов’язав Галицький відділ соціального захисту Управління соціального захисту Львівської міської ради призначити та виплатити допомогу пані Юлії. Зважаючи на це, орган соцзахисту навіть відмовився подавати апеляційну скаргу, тому з 19 березня 2016 року рішення набуває законної сили і допомогу буде виплачено.

Олег Ільницький
Олег Ільницький, юрист Львівської приймальні УГСПЛ

«Ми пішли шляхом встановлення того факту, що первинне звернення пані Юлії (хоч і з російським окупаційним свідоцтвом) щодо соціальних виплат мало місце ще у вересні 2014 року, тобто до закінчення річного строку, передбаченого законом. І наголошували, що саме держава винна в тому, що українське свідоцтво на той час було відсутнє у переселенки. – розповідає юрист Львівської приймальні УГСПЛ Олег Ільницький. – Інший шлях — поновлення строку на призначення допомоги, виходячи з норм законодавства. На нашу думку, воно наразі є безперспективним, оскільки судова практика на рівні апеляційних судів сформована таким чином, що закон не допускає поновлення вказаного строку, незалежно від причин його пропуску. Тому, в якості практичної рекомендації,  радимо в подібних справах звертатися до органів соцзахисту з тими документами, які є «на руках», щоб не пропустити строк. А вже потім буде легше діяти по ситуації».

Підготувала  Тетяна Гончарук

Передісторія:

В українки, яка народила в Криму, вимагають аналіз ДНК, щоб зареєструвати дитину у Львові

Юристи УГСПЛ допомогли жінці, яка народила в окупованому Криму, зареєструвати дитину в Україні

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: