Публікація

Спільна заява Міжнародної Амністії та Human Rights Watch з приводу заборони дискримінації

Дві міжнародні правозахисні організації звернулися зі спільною заявою до Комісії ООН з прав людини під час триваючої 60-тої сесії (Комісія працює 15 березня – 23 квітня 2004).

Міжнародна Амністія та Human Rights Watch просять Комісію закликати усі держави поважати, захищати та дотримуватися прав осіб, які стають жертвами порушень через їхню сексуальну орієнтацію або ґендерну ідентичність, – говориться у їхньому зверненні.

Права людини – універсальні. Проте лесбіянки, геї, бісексуали та трансвестити постійно, протягом усього свого життя, в усьому світі, стають жертвами порушень прав людини.

Як Комісія, так і правозахисні механізми ООН, зобов’язані дотримуватися принципу універсальності, підтверджуючи право усіх людей на свободу від дискримінації, та засуджуючи подібні порушення.

Протягом усієї історії людства, упередженість використовувалася та розпалювалася заради політичних цілей. Відмінності між людьми на ґрунті раси, релігії, ґендеру, ґендерної ідентичності чи сексуальної орієнтації, служили засобом того, щоб позбавити прав певну групу осіб, або навіть поставити цю групу поза межами людства. Ідентичність кожної людської істоти – це комплексна проблема: її не можна звести до певних чинників чи атрибутів. Проте упередженість, пов’язана із сексуальною орієнтацією та ґендерною ідентичністю, створила підґрунтя для жорстоких насильств.

Риторичні вислови, в яких відчутна ненависть та намагання позбавити людськості цілі прошарки населення, описують цих людей як “недолюдей”. Ця дегуманізація особистості – перший крок на шляху до насильства, свавільних арештів, тортур і вбивств – як від рук членів власної родини, так і з вини чи відома державних службовців.

Право на свободу від дискримінації на підставі сексуальної орієнтації відображено у міжнародному праві. В 1994 році, Комісія з прав людини підтвердила, що положення про не-дискримінацію у Міжнародному Пакті про громадянські і політичні права включають право не бути жертвою дискримінації на підставі сексуальної орієнтації.

Комітет щодо економічних, соціальних та культурних прав неодноразово заявляв про вплив дискримінації на підставі сексуальної орієнтації на можливість користуватися фундаментальними  правами людини. Органи ООН заявляли про порушення прав людини на підставі сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності Багато із Спеціальних Доповідачів також цитували подібні випадки у своїх звітах.

Додатково проблема сексуальної орієнтації та дискримінації була піднята і визнана на багатьох конференціях ООН та зустрічах, у тому числі на Міжнародній Конференції щодо населення і розвитку, на Четвертій Світовій Пекінській жіночій конференції, та у доповідях, присвячених її п’ятирічним результатам.

Це питання отримує все більшу підтримку та розуміння, відповідно зростає рівень документації випадків порушень, насильств та інших актів дискримінації на підставі сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності.

Міжнародна Амністія та Human Rights Watch, разом з місцевими активістами та правозахисними організаціями в усьому світі, неодноразово привертали увагу урядів до жахливих насильств, жертвами яких стають лесбіянки, геї, бісексуали та трансвестити.

Настав час для Комісії зайняти чітку позицію. Якщо Комісія не зможе дотримати принцип універсальності прав людини, якщо їй не вдасться навіть обговорити проблему дискримінації на підставі сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності, тоді вона зрадить інтереси мільйонів людей в усьому світі. Вона не зможе виконати свого обов’язку дотримуватися головних принципів прав людини.

Ми просимо членів Комісії та держави-учасниці висловитися та підтримати тезу про те, що жодні винятки у принципі універсальності прав людини неприйнятні; засудити порушення прав людини на підставі сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності; поважати, захищати та дотримуватися прав усіх людей, без будь-якої дискримінації, – зазначили представники цих двох організацій під час свого виступу.

Секретаріат Ради українських правозахисних організацій

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: