Публікація

Скасовувати судове рішення, що набуло чинності, заборонено

Європейський суд з прав людини виніс рішення по справі Полтораченко проти України (заява № 77317/01), в якій визнав порушення країною права на справедливий процес, зокрема, через скасування за допомогою внесення протесту рішення суду, що набуло законної сили.

Заявник у справі, Олексій Нікіфорович Полтораченко, українець, що народився в 1919 році в Росії і зараз проживає в місті Бахчисарай (Крим).

Рішення суду від 15 січня 2001 року по його справі щодо користування банківським рахунком було скасовано після того, як Голова Верховного суду України вніс протест на це рішення в порядку нагляду.

Заявник скаржився на нерозумну тривалість та несправедливість судового розгляду його справи, а також на порушення права на вільне володіння та користування своєю власністю.

Європейський суд одностайно визнав порушення Україною статті 6.1 Європейської Конвенції в контексті можливості винесення протесту на судове рішення, що вже набуло законної сили.

Беручи до уваги фінансовий та соціальний статус заявника, його вік та стан здоров’я суд визнав, що скасування даного рішення також становить непропорційне втручання в його права щодо користування своєю власністю. Тому Суд також одностайно визнав порушення статті 2 Протоколу № 1 Європейської Конвенції про захист прав людини та основних свобод.

Європейський суд присудив заявнику 3 тисячі 536 ЄВРО за нанесені йому збитки, а також 5 тисяч Євро за нанесену йому моральну шкоду.

Дане рішення Європейського суду з прав людини фактично ставить під сумнів всю процедуру нагляду та функції Верховного суду, як наглядової інстанції, що може переглядати судові рішення, що набули законної сили.

Не викликає сумнівів, що процедура загального нагляду прокуратури, що включена до прийнятої нещодавно Конституційної реформи, також буде порушувати право особи на справедливий процес та суперечити статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основних свобод.

Володимир Яворський,

РУПОР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: