Публікація

Що обирає адвокатська спільнота: бути провідником корупції чи рушієм реформ?

Провідні адвокати, експерти, правозахисники та громадські діячі зібралися за круглим столом «Нові вимоги суспільства до професійної етики адвоката та якості його послуг» для того, аби поставити на порядок денний ширшої публічної дискусії проблему соціальної відповідальності адвоката і адвокатури.

Події останнього року  в Україні ставлять перед адвокатською спільнотою проблему вибору. Якої зміни потребує суспільна роль адвоката в сучасних умовах трансформації? Чи, продовжуючи виконувати «посередницьку» функцію, адвокати і надалі підтримуватимуть корупцію? Чи соціальна відповідальність кожного адвоката зробить адвокатську спільноту одним з факторів успіху реформ в Україні? Як може допомогти відшукати відповіді на ці питання майже дворічний досвід функціонування системи безоплатної правової допомоги?

На думку учасників круглого столу, адвокатура повинна сьогодні започаткувати новий дискурс у руслі означених питань. Це зумовлено тим, що рівень суспільної довіри до адвоката не є сьогодні набагато вищим, ніж до міліціонера, судді чи державного службовця.

«Питання етики та впровадження єдиних стандартів нашої професії є одними з першочергових завдань адвокатури сьогодні. – вважає Президент ВГО «Асоціація правників України», адвокат Денис Бугай.Нам необхідно забезпечити надання якісної правової допомоги  в інтересах клієнтів та створити умови, при яких  наше співтовариство буде постійно чистити свої лави від колег, які не поважають етичних норм».

«І соціальна відповідальність адвоката, і ген справедливості, що відповідає за захист вразливих, слабших, дискримінованих людей, мають зрощуватися та підсилюватися відповідальністю держави», – відзначає модератор круглого столу правозахисник і адвокат Лариса Денисенко. Однією з форм такої відповідальності держави, на її думку, є надання безоплатної правової допомоги.

Директор Координаційного центру з надання правової допомоги, адвокат Андрій Вишневський зауважує, що система безоплатної правової допомоги привабила, насамперед молодих адвокатів, які сповідують найвищі цінності професії і активно прагнуть змін у системі правосуддя, що за останні роки дискредитувала себе. «Це адвокатський легіон, який самостійно виробивши для себе стандарти якості і послідовно дотримуючись їх, уособлює єдиний фронт захисту у кримінальному процесі і стимулює своїми діями конкуренцію на ринку адвокатських послуг,» – підкреслює він.

Варто зазначити, що Координаційний центр з надання правової допомоги першим запровадив серед своїх адвокатів незалежну перевірку якості надання послуг клієнтам. Дослідження провели громадські організації Українська Гельсінська спілка з прав людини, Українська фундація правової допомоги та Міжнародний фонд «Відродження». За результатами був виданий і оприлюднений звіт, з яким можна ознайомитись за посиланням (підготовку звіту підтримали Міжнародний фонд «Відродження» та програма МАТРА посольства Королівства Нідерландів в Україні».

Аркадій Бущенко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини наголошує: «Стандарти професійної поведінки та якості мають стати одним із запобіжників використання адвокатів у корупційних цілях. Зі свого боку ми, як громадська організація, докладемо усіх зусиль, аби адвокатура стала провідним загоном громадянського суспільства».

Втім, як зазначає Президент ВГО «Асоціація адвокатів України», адвокат Олег Чернобай, довіру до адвокатської професії сьогодні підриває ганебне явище «кишенькових адвокатів», на прояви якого органи адвокатського самоврядування щоразу повинні жорстко реагувати. Адже цю проблему неможливо вирішити інакше, як у масштабі адвокатури в цілому.

«Сьогодні суспільство змінює державу. У цих умовах адвокатура, в тому стані, в якому вона перебуває сьогодні, не може зберегти статус кво. Інакше тоді вона ризикує стати об’єктом змін, як і держава, а не їх ініціатором і провідником, – наголошує адвокат Вікторія Мітько, Голова Правління ВГО «Об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу» і стверджує, –маючи потужний інтелектуальний потенціал та усвідомивши свою соціальну відповідальність, адвокатура має сьогодні унікальний шанс використати цю можливість».

Круглий стіл проводиться за підтримки Шведського агентства міжнародного розвитку (SIDA) та  посольства Королівства Нідерландів в Україні

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: