Публікація

Рік повномасштабної війни в Одеській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України», у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за рік повномасштабної російсько-української війни.

Було задокументовано та внесено до бази даних 334 епізоди. Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Одеській  області. 

В цій статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися в Одеській області протягом 12 місяців повномасштабної російсько-української війни (24 лютого 2022 – 24 лютого 2023). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення. 

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період, в Одеській області нами було зафіксовано загалом 46 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 40 12
Поранення людини 132 31
Порушення прав 70 3
Усього 242 46

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Одеській області внаслідок переважно ракетних ударів та вибухових пристроїв загинуло щонайменше 40 людей та було поранено щонайменше 132 людини.

Для Одеської області характерні епізоди масової загибелі та поранення цивільних людей в житлових будинках та інших цивільних об’єктах внаслідок ракетних ударів. Найбільшими за кількістю жертв серед цивільного населення залишаються ракетні удари по курортному селищу Сергіївка та місту Одесі. Так, в ніч на 1 липня внаслідок ракетних ударів військових рф ракетами Х-22 з літаків стратегічної авіації, в селищі Сергіївка Білгород-Дністровського району в дев’ятиповерхівці та базі відпочинку загинуло 22 людини, 39 людей отримали поранення. Зокрема, загинули вчитель фізкультури, його дружина та син; жінка-суддя та її мати, також суддя у минулому; хлопчик 2010 року народження та його мати; тренер/президент дитячого футбольного клубу. 23 квітня внаслідок ракетного удару по 16-поверховому житловому будинку у Київському районі м. Одеси, загинули 7 людей та поранено 18 людей. Зокрема, в одній з квартир загинула молода жінка, її 3-місячна донька та матір. В іншій квартирі загинула вагітна молода жінка зі своїм чоловіком. 

Серед інших резонансних воєнних злочинів є епізод загибелі 2 травня підлітка та поранення молодої дівчини внаслідок влучання крилатої ракети в житлову будівлю гуртожитку в Київському районі м. Одеси. Загиблий хлопець у момент ракетного удару біг, щоб попередити людей похилого віку, що звучить сирена і треба йти в укриття. Варто зазначити, що серед загиблих та поранених цивільних осіб є багато людей, які перебували на об’єктах туристичної інфраструктури. Так, 16 травня в результаті ракетного удару крилатою ракетою по базі відпочинку в Білгород-Дністровському районі, 4 людей отримали множинні поранення, зокрема, 6-річну дівчинку госпіталізовано до лікарні з тяжкими пораненнями. 

1.2. Інформація про порушення прав людини

Серед випадків порушення прав людини зафіксовані 3 епізоди незаконного позбавлення волі цивільних осіб та катування. Всі вони пов’язані з цивільними судами та здійснені в районі острова Зміїний на початку повномасштабного вторгнення РФ. Зокрема, 26 лютого група військових кораблів РФ в районі острова Зміїний захопила разом з екіпажем українське пошуково-рятувальне судно «Сапфір», яке виконувало гуманітарну місію. Після повернення до України екіпажу судна, певний час залишалася невідомою доля капелана, який був у складі місії. За наявною інформацією, до нього застосовували тортури. В той же день, 26 лютого, військові кораблі РФ захопили в полон два цивільні українські судна разом з екіпажем – танкер «Афіна» та суховантаж «Принцеса Ніколь».

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Одеській області за досліджуваний період внаслідок переважно ракетних ударів було зруйновано/пошкоджено щонайменше  444 об’єкти цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 94
Водні угіддя/екосистема 61
Будівлі житлово-побутового призначення 153
Об’єкти культурно-розважального закладу 4
Будівлі освітньо-виховного закладу 1
Будівля державної установи 1
Об’єкти транспортної інфраструктури 6
Господарчі угіддя, ліси 6
Будівлі культового призначення 2
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 41
Історичні пам’ятки 1
Мости 7
Транспортні засоби (автомобіль, судно) 67
Загалом об’єктів 444

 

Найбільше від ракетних атак та обстрілів постраждали житлові будинки – наразі таких зафіксовано 153. Зокрема, за результатами «польового виїзду» зафіксовано знищення/пошкодження 26 житлових будинків в селі Маяки Одеського району, які постраждали внаслідок ракетної атаки в ніч на 27 червня. 18 липня зафіксовано пошкодження школи в селі Дачне Одеського району. В результаті ракетного обстрілу військових рф, постраждало приміщення пам’ятки архітектури Воронцовського палацу у м. Одесі – вибуховою хвилею пошкоджені вікна, елементи ліпнини та покрівлі. По кількості ракетних ударів, сумне «лідерство» тримає міст через Дністровський лиман в Білгород-Дністровському районі – по ньому зафіксовано 7 ракетних ударів. 

В перші дні повномаштабного російського вторгнення, російськими військовими було обстріляно декілька цивільних суден, що вочевидь було частиною операції по блокуванню роботи українських портів ти цивільного судноплавтва в північно-західній частині Чорного моря. Найбільш драматична історія сталася з бункеровщиком «Millenium Spirit» (під прапором Молдови), який 25 лютого за 12 миль від порту Південний був підбитий російським кораблем. Судно перевозило 600 тонн мазуту та дизеля на борту. Сталося займання, яке могло, у разі вибуху призвести до екологічної катастрофи. Постраждало 10 членів екіпажу. Далі саме судно з залишками вантажу більше чотирьох місяців дрейфувало без екіпажу, поки 7 липня не було знову атаковано, цього разу з російського військового літака Су-30.

Варто відзначити, що об’єктами ракетних ударів стали багато об’єктів підприємницької діяльності та комерційно виробничого призначення (наразі їх 94). Наймасовіший наразі ракетний удар по місту Одесі був якраз по портовій інфраструктурі – 23 липня окупанти завдали ракетного удару чотирма ракетами «Калібр». Серед інших епізодів зафіксовано ракетний удар по території нафтопереробного заводу та нафтосховищ в м. Одесі вранці 3 квітня, а також ракетний удар по одному з найбільших торгово-розважальних комплексів Одещини у Одеському районі увечері 9 травня. Окупанти завдали втрат і аграрному сектору області. Так, вночі 7 липня внаслідок ракетного удару військових рф у Лиманській громаді Білгород-Дністровського району зруйновано два сільськогосподарські ангари з 35 т зерна. Вночі 13 липня внаслідок ворожого удару ракетою «Калібр» зруйнована будівля свиноферми в одному із сільських населених пунктів у Роздільнянському районі.

Загалом зафіксовано цілеспрямовані атаки окупантів на 11 енергетичних об’єктів Одеської області. Останній обстріл енергетичної системи Одеської області стався 26 січня 2023 року. Також в ніч на 8 травня військові РФ влучили в електричну підстанцію у місті Арциз Болградського району Одеської області, внаслідок чого шість населених пунктів залишилось без електропостачання, в місті Арциз було припинено подачу питної води.

4. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період, в Одеській області мали місце щонайменше наступні події:

Подія Епізодів
Арт. обстріл (бомбардування) 15
Авіаудар 2
Ракетний удар 254
Вибуховий пристрій 45
Катування (тортури), нелюдське поводження 1
Незаконне позбавлення волі 3
Привласнення майна цивільних осіб 3
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 3
Використання цивільного населення як щита 1
Інше 11

 

Переважна більшість подій – це ракетні удари різними типами ракет наземного базування, з використанням військових кораблів та стратегічної авіації. Один з наймасованіших ракетних ударів стався 18 липня. Окупанти випустили 7 крилатих ракет типу «Калібр» з акваторії Чорного моря, сили протиповітряної оборони ЗСУ збили 1 ракету, 6 ракет влучили по селу Дачне Одеського району. Значна кількість ракетних ударів відбувалась з використання застарілих радянських ракет типу Х-22, які мають більшу потужність та невисоку точність через значне ймовірне кругове відхилення. Наприкінці вересня 2022 року Одеську область почали атакувати з дронів-камікадзе іранського виробництва Shahed-136.

Із початку повномасштабної війни рф проти України російські військові вчиняють злочини в акваторії Чорного моря, чим завдають значну шкоду морській екосистемі. Падіння ракет у морські води, замінування акваторії, поховання знищених суден та літальних апаратів – все це негативно впливає на екосистему Чорного моря. Фіксуються факти загибелі дельфінів внаслідок шкідливого впливу російських військових кораблів. Наразі зафіксовано 10 епізодів загибелі дельфінів, яких викидає на чорноморське узбережжя (найбільше – в районі Національного парку «Тузлівські лимани»). 

У березні 2022 року стало відомо про мінування рф акваторії Чорного моря в районі острова Зміїний, де проходить маршрут з Босфору до портів України, та мінування району, який прилягає до гирла Дунаю. Після штормів морські міни зриває з кріплень та прибиває до узбережжя в Одеській області, де вони вибухають самостійно чи знешкоджуються українськими вибухотехніками. Наразі зафіксовано 45 таких епізодів, причому з уже 6 загиблими цивільними людьми, які знехтували забороною купання на пляжах. З початку 2023 року зафіксовано 9 епізодів знищення морських мін, які прибило до узбережжя Чорного моря в Одеській області.

4. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду, в Одеській області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва. 4
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків. 1
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 91
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 234
РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах 5
РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими. 1
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 3
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 13
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 30
РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу 12
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами – системи “Смерч” “Сонцепьок”, “Буратіно”, касетні та фосфорні бомби. 1
РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця 3
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. 45
РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита 1
РС 8 (2) (a) (vii) Використання росіянами знаків розрізнення української армії 1

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії у стовпчику «Попередня кваліфікація події» в жодному разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

Також Росія, здійснюючи активні бойові дії в акваторії Чорного та Азовського морів, завдає значної шкоди морській екосистемі, чим грубо порушує статтю 194 Конвенції ООН з морського права 1982 року (UNCLOS), яку вона ратифікувала у 1997 році. Положеннями цієї статті встановлюється обов’язок для держав уживати всіх сумісних із цією Конвенцію заходів, необхідних для відвернення, скорочення і збереження під контролем забруднення морського середовища з будь-якого джерела.

5. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів за рахунок навмисних, переважно ракетних ударів. Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, ймовірно, мали місце окремі факти захоплень цивільних осіб у полон та катування. Російські військові також імовірно вчинили злочини в акваторії Чорного моря, чим завдано значної шкоди морській екосистемі.

Найбільша кількість епізодів зафіксована на території Білгород-Дністровського району (89 епізодів, причому 66 із них у селищі Затока), Одеського району (87 епізодів), міста Одеси (62 епізоди) та в акваторії Чорного моря (72 епізоди). Найбільше епізодів міжнародних злочинів, ймовірно вчинених рф, сталося у липні 2022 (84 епізоди), травні 2022 (65 епізодів) та червні 2022 (52 епізоди). 

 

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (е), (f) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (іі), (iv), (vii), пункт (b) підпункти (ii), (iii), (iv), (v), (ix), (xx), (xxiii). Також такі діяння можна попередньо кваліфікувати як порушення ст. 194 Конвенції ООН з морського права 1982 року (UNCLOS).

У рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна», яка була створена у відповідь на повномасштабну агресію рф у лютому 2022 року, Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» документує міжнародні злочини (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинені російськими окупантами в Одеській області.

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу [email protected] 

Фото: Геннадій Голубєв

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: