Публікація

Рік повномасштабної війни у Дніпрі та Дніпропетровській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні воєнні злочини російськими окупантами у Дніпрі та Дніпропетровській області за рік повномасштабної російсько-української війни.

Було задокументовано та внесено до бази даних 1329 епізодів з лютого 2022 по лютий 2023 року.

Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Дніпропетровській області нами було зафіксовано загалом 202 епізоди, пов’язані з людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 176 61
Поранення людини 535 139
Усього 711 200

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Дніпропетровській області (включно з Дніпром) внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 176 осіб та було поранено щонайменше 535 людей.

Більшість зафіксованих втрат серед цивільних осіб було спричинено застосуванням вибухової зброї з великою зоною ураження, включаючи обстріли з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетні та авіа удари.

ФОТО: Дніпро Оперативний. https://dnepr.express/post/vnaslidok-obstrilu-dnipropetrovskoyi-oblasti-poraneno-dvoh-pensioneriv-odnogo-u-vazhkomu-stani

Щодня потерпає від обстрілів Нікопольський район. Окупанти також не спиняють справжній терор мирного населення, під вогнем ворожої артилерії щодня перебувають  Марганецька, Мирівська, Червоногригорівська громади та місто Нікополь.

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Дніпропетровській області (включно з Дніпром) за досліджуваний період внаслідок артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 6493 об’єкти цивільної інфраструктури, серед яких:

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 4269
Будівлі освітньо-виховних закладів 129
Державна установа 21
Об’єкт культурно-розважального закладу 27
Буд. лікувально-оздор. закладу 26
Буд. культового призначення 15
Господарчі угіддя, ліси 40
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 337
Громадська організація 2
Об’єкти транспортної інфраструктури 73
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 970
Історичні пам’ятники 6
Автомобілі, транспортні засоби 562
Гуманітарний коридор 1
Об’єкт невідомий 14
Мости 1
Загалом об’єктів 6493

За задокументованими даними, серед об’єктів: авто цивільних осіб, спецтранспорт, техніка, житлові будинки, державні установи,  дитячі садочки, школи, медичні установи, будинки культури та спорту, лінії газо та електропостачання, ділянки водопроводу, магазини, заводи, склади, приватні підприємства, об’єкти критичної інфраструктури.

Практично щодня військові РФ здійснюють артилерійські обстріли  із реактивних систем залпового вогню територію Мирівської громади Нікопольського району, м. Нікополь, Марганецьку громаду, населені пункти Червоногригорівської громади, міста Кривий Ріг та Марганець. З отриманих даних можна побачити, що здебільшого руйнування відбувається суто цивільних об’єктів з числа критичної інфраструктури та житлові будинки.  Внаслідок ворожих обстрілів пошкоджені житлові будинки, лінії газо- та електропередач, об’єкти енергетичної та водної інфраструктури, а також інфраструктура приватних підприємств.

ФОТО: Дніпро Оперативний. https://dnepr.express/post/vnaslidok-obstrilu-dnipropetrovskoyi-oblasti-poraneno-dvoh-pensioneriv-odnogo-u-vazhkomu-stani

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Дніпропетровській області (включно з Дніпром) мали місце щонайменше наступні події:

 

Подія Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування) 1166
Авіаудар 1
Ракетний удар 131
РСЗВ «Град» 362
РСЗВ «Смерч» 9
РСЗВ «Ураган» 89
Касетні засоби ураження 34
Обстріл зі стрілецької зброї 1
Вибуховий пристрій 11
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 3

 

4. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Дніпропетровській області (включно з Дніпром) нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 125
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 39
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 162
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 960
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом – увага, смерть внаслідок обстрілу не підпадає під цей пункт! 1
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 3
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 59
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 137
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами 63
РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу 1
Недостатньо відомостей для попередньої кваліфікації 4

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» в жодному разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

5. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що протягом 12 місяців війська держави-окупанта руйнують та знищують житлові будинки, прибудинкову територію та господарчі споруди. Ворог завдає удари по об’єктах енергетичної та водної інфраструктури області, після кожного обстрілу залишаються без світла тисячі родин. За словами представників Росії, ці напади не спрямовані проти цивільних і мають на меті лише підштовхнути Україну до переговорів і зменшити її оборонну спроможність.

Прицільні бомбардування та обстріли цивільних об’єктів – це метод, яким користується держава-окупант для залякування цивільного населення. Кількість зафіксованих зруйнованих та пошкоджених будинків діє можливість вважати, що метою нападів та обстрілів або загрози нападу є тероризувати людей, для змушення влади піти на поступки та перемовини.

Армія РФ щодня продовжує обстрілювати Нікопольщину, Марганецьку та Мирівську громади з усіх видів артилерії, танків і мінометів. Російські військові роблять це під прикриттям Запорізької АЕС з території окупованого Енергодара. Пошкоджені житлові будинки, школи, лікарні, підприємства. 

З жовтня 2022 року держава-окупант офіційно, неприховано визнала, що росія знищує об’єкти цивільної інфраструктури, вони навмисно гатять по цивільних. 

Про це свідчать удари по Карачунівській дамбі, обстріли Інгульця, трагедія у Тернівському районі по вулиці Каштановій, ракетний удар по Довгинцівському району, обстріли інфраструктурних об’єктів Дніпропетровщини, щоденні обстріли Нікопольської, Марганецької, Мирівської, Червоногригорівської та інших громадах, де відсутні військові об’єкти.

Це безумовно є порушенням міжнародного гуманітарного права. Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань  заборонена міжнародними угодами. 

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу: [email protected] 

Загальне фото: Дніпро Оперативний.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: