Публікація

Програма USAID «Права людини в дії», яка впроваджується УГСПЛ, презентувала тур «Історія одного міста» для підлітків Донеччини

Наприкінці листопада представники Програми презентували тур у 6 містах Донецької області

Презентації туру «Історія одного міста» відбувалась з 26 по 30 листопада. Його аудиторією стали учні старших класів, а також студенти перших курсів коледжу навчальних закладів Маріуполя, Покровська, Мар’їнки, Торецька, Краматорська та Слов’янська. На початку та наприкінці туру – відповідно у Маріуполі та Краматорську, – представники УГСПЛ/Програми виступили на презентаційних прес-конференціях.

«Історія одного міста» – це серія звітів Центру документування, у яких фіксується і відновлюється історіографія збройного конфлікту на Сході України. Центр документування дотримується думки, що фіксація сучасної подієвої історії дасть змогу в майбутньому уникнути політичних спекуляцій та об’єктивно відобразити хронологію подій.

Сергій Мовчан, юрист громадської приймальні УГСПЛ у Києві, і Анастасія Зоря, оператор Центру документування, що діють за підтримки USAID, розповіли підліткам про те, як і для чого працюють документатори; як документуються порушення прав людини під час збройного конфлікту; які є джерела інформації для пошуку необхідних фактів; як факт відрізняється від судження, та які є способи верифікації. Також правозахисники пояснили, як працюють бази даних.

Окрім теоретичної частини, щоразу проводились квести для підлітків. Серед завдань, які виконували школярі та студенти, зокрема – спроби відрізнити факти від суджень на прикладі звітів «Історія одного міста», відгадування загадок про міста регіону, викладення власних асоціації з темою місця історії в сучасному світі у вигляді хештегів (деякі результати доступні на фото нижче), а також – створенння тематичних віршів про власне місто методом сенкану. У деяких містах школярі також проглянули відео про події у Мар’їнці.

Маріуполь

Презентація туру розпочалась у Маріупольському технічному ліцеї.

І продовжилась у креативному просторі «Вежа». Експерти презентували ресурс «Мапа пам’яті», у якому зібрана інформація про загиблих протягом збройного конфлікту на сході України цивільних та військових, а також продемонстрували відеоролик, який супроводжує звіт «Мар’їнка на лінії вогню». З Мапою можна ознайомитись на сайті.

Аналітичні звіти Центру документування, зокрема серію «Історія одного міста», можна знайти на сайті УГСПЛ, у розділі «Бібліотека». У серії представлені історії окупації та звільнення Сєвєроднецька, звільнення та оборони Маріуполя; окупації, визволення та обстрілів проросійськими силами Попасної; історії Мар’їнки на лінії вогню, а також Станиці Луганської. Наразі Центр підготував публікацію, присвячену подіям біля села Переможне, біля Луганського аеропорту.

Покровськ

Тур продовжився у Покровську. Представники УГСПЛ відвідали загальнооствітню школу №9.

Мар’їнка

Третім містом на шляху команди була прифронтова Мар’їнка. Тут правозахисники зустрілись із учнями 10-го класу загальносвітньої школи №1.

Торецьк

29 листопада наші представники коротко зупинились у Торецьку. Захід відбувся у загальноосвітній школі №2.

Слов’янськ

В останній день подорожі презентація відбулась у двох містах Донбасу – Слов’янську та Краматорську. Для команди туру день розпочався у Слов’янському енергобудівному технікумі. Представники Спілки зустрілись зі студентами другого та першого курсів. Дехто залишив відгуки.

Завдяки цьому заходу люди розуміють, що не можна у всьому довірятись ЗМІ. Проходило [все] дуже весело. Хотілось би побільше таких заходів. Бо це не тільки корисно для загального розвитку, але і дуже весело.

Дмитро, студент першого курсу 

На цьому заході мені сподобалась розповідь про організацію. І те, як ми виконували завдання. Я дізнався як розрізнити факти від суджень. Дізнався про Мапу пам’яті. 

Горбатов, студент першого курсу

Краматорськ

Фінальним містом поїздки був Краматорськ. Заключна зустріч відбулась з учнями десятих і одинадцятих класів загальноосвітньої школи №24.

Мені дуже сподобався цей проект. Я вважаю, що це дуже благородна справа, бо не кожен може прийняти таку відповідальність. Мені дуже сподобався цей підхід до інформування. Також дуже цікавими були квести.

Учень або учениця 10-го класу, який/яка вирішив/-ла залишитись анонімнимВажливо те, що вони [учні] розуміють значення цього заходу. Ми із задоволенням будемо вас зустрічати [ще], якщо буде така нагода.

Галина Василівна, заступник директора з виховної роботи

Була можливість перевірити знання про свою рідну область. І пізнати якісь нові факти.

Ліза, 11 клас

Того ж дня Сергій Мовчан та Анастасія Зоря підбили підсумки туру на прес-конференції для краматорських журналістів у антикризовому медіацентрі. Правозахисники розповіли про роботу Центру документування, цілі поїздки, а також про враження, тенденції та особливості презентацій у кожному місті регіону. Наприклад, вони звернули увагу на хештеги, з якими асоціюють сучасну історію школярі Мар’їнки. Серед іншого, підлітки написали слова “біль”, “сум”, “жах”, “депресія”, “війна” тощо.

Правозахисники наголосили на значенні підлітків як творців новітньої історії, які мають фіксувати власні історії про сучасні події. Зберігати власні архіви для того, щоб у майбутньому ніхто не міг написати їхню історію замість них самих.

Сергій Мовчан, юрист громадської приймальні УГСПЛ у Києві: «Серія презентацій залишила двоякі враження, оскільки з одного боку ми бачили зацікавленість дітей у пізнанні інформації про події на Донбасі, але, одночасно з тим, негативно вразила поведінка окремих викладачів, які своїми діями перешкоджали учням повноцінно працювати з нами. Загалом учні з цікавістю сприйняли інформацію про звіти серії “Історія одного міста” та про інтерактивний ресурс “Мапа пам’яті”».

Команда туру щиро дякує представникам мережі громадських громадських приймалень УГСПЛ на Донеччині за налагодження контактів із навчальними закладами та допомогу під час роботи.

Ці заходи стали можливими завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: