Публікація

Правозахисники закликали депутатів не позбавляти людей безоплатної правової допомоги у некримінальних справах

1 жовтня 2014 року Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроект № 5185, яким запровадження системи безоплатної правової допомоги у некримінальних справах відтерміновано до 1 січня 2017 року.

Ця ініціатива уряду з’явилася майже одночасно з оприлюдненням нового закону «Про прокуратуру», яким з 24 квітня 2015 року скасовуються, за незначними винятками, повноваження органів прокуратури здійснювати представництво інтересів громадян у суді.

Таким чином, з 24 квітня 2015 року до 1 січня 2017 року, тобто, більш ніж півтора роки, люди, що потребують правової допомоги і не мають коштів її оплатити, залишаться без належного представництва своїх інтересів в судах. Крім того, в 2014 році з’явилася ціла категорія осіб, які потребують негайного введення для них системи безоплатної правової допомоги, – внутрішньо переміщені особи.

Зрозуміло, що система безоплатної правової допомоги у некримінальних справах потребує значних коштів. Але бажання уряду заощадити кошти не може виправдати дискримінацію мільйонів людей у доступі до суду і якісних юридичних послуг.

Крім того, в умовах реформи прокуратури ці кошти знайти легше, ніж будь-коли. В минулі роки уряд, не вагаючись, виділяв величезні кошти на утримання прокуратури. У 2014 році загальний бюджет прокуратури склав майже 3 млрд. гривень. З відкритих джерел важко з’ясувати, яка частина йшла на загальний нагляд та представництво в судах у некримінальних справах, але можна припустити, що це не менш, ніж половина бюджету.

Бюджет системи безоплатної правової допомоги у кримінальних справах склав у 2014 році близько 100 млн. гривень. Тому лише скорочення фінансування скасованих функцій прокуратури має дати економію, яка покриє потреби системи безоплатної правової допомоги, навіть якщо її фінансування збільшити в кілька разів.

Ми стурбовані можливим прийняттям закону, який залишить беззахисними мільйони людей, що потребують правової допомоги на протязі 2015-2016 років.

Ми закликаємо Верховну Раду не приймати законопроект № 5185.

Ми вважаємо за необхідне розпочати дію системи безоплатної правової допомоги у некримінальних справах не пізніше квітня 2015 року, а для внутрішньо переміщених осіб – не пізніше 1 січня 2015 року, і закликаємо Верховну Раду прийняти відповідні зміни до законодавства.

Ми закликаємо уряд знайти необхідні ресурси для ефективної роботи системи безоплатної правової допомоги у некримінальних справах.

Голова правління УГСПЛ Микола Козирєв

Виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: